جذابیت سودسازی کلان ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۱، توجه بسیاری از بانکداران بین‌المللی زبده را به خود جلب کرده به گونه‌ای که برخی مدیران ارشد نظام بانکی دنیا، حرفه امن خود را رها کرده و به این عرصه، ورود کرده‌اند.

ورود موج جدید بانکداران بین‌المللی به بازار کریپتو

به گزارش کارآفرین نیوز، این روزها بسیاری از نخبگان بازار کریپتو، بانکداران حرفه ای را بهترین گزینه برای جریان سازی در این بازار می دانند. شرکت های سرمایه گذاری و صرافی های ارز دیجیتال نیز تلاش می کنند با پرداخت دستمزد و مزایای چشمگیر، از نبوغ بانکی و مهارت مدیریتی آنان در صنعت کریپتو بهره ببرند.

گرچه بسیاری از بانکداران هنوز به اطمینان نسبی هم درباره ورود به بازار کریپتو نرسیده اند اما در این میان، برخی از آنان، دل به دریا زدند و به طور کامل، از مسئولیت بین المللی خود در بانک، استعفا داده و به جرگه کریپتوبازان پیوسته اند.

بازار کریپتو

غرب وحشی؛ نامی است که این روزها به بازار کریپتو نسبت داده می شود. اولین بار، گری گنسلر؛ رییس کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا این واژه آشنا را برای توصیف دارایی های دیجیتال به کار برد و با توجه به ماهیت ذاتی ارزهای دیجیتال، خواستار قانونگذاری صریح و دقیق در این حوزه شد.

تعداد زیادی از تریدرهای حرفه ای، کوانت ها (Quants)، متخصصان فناوری و بانکدارانی که سابقه کار در وال استریت یا بانک های دیگر به ویژه گروه بانکی سیتی را در کارنامه خود دارند در ماه های اخیر از این عرصه خارج شده اند و فعالیت تمام وقت خود را در دنیای کریپتو آغاز کرده اند. کوانت؛ استارتاپ بلاکچین و همچنین شبکه اتصال فناوری بلاکچین است که با سیستم عامل تعاملی طراحی شده به نام اُوِرلِجِر (Overledger) می تواند میزان همکاری میان بلاکچین های گوناگون مانند بیت کوین، اتریوم، ریپل، بایننس و ... را افزایش دهد و گردش امن اطلاعات میان بلاکچین های مختلف را مقدور سازد.

بنا بر شواهد امر و اخبار استخدام های صرافی های ارز دیجیتال، روند خروج بانکداران حرفه ای شاغل، از سیستم بانکی و فعالیت در بازار کریپتو در چند ماه اخیر تشدید شده است. پس از سود هنگفت تریدرها و سرمایه گذاران در نیمه دوم سال ۲۰۲۱ و افزایش حجم سرمایه گذاری ها در این بازار، بسیاری از حرفه ای های نظام بانکی دنیا در حال تغییر مسیر به سمت بازار کریپتو هستند.

در سال ۲۰۱۸ نیز تعدادی از بانکدارانی که ریسک پذیری بیشتری داشتند زودتر از سایرین، حرفه امن خود را رها کردند و به صنعت کریپتو پیوستند.

دیمیتریوس کاواتاس

آمبر؛ پلتفرم معاملاتی ارز دیجیتال مستقر در هنگ کنگ، در سال گذشته حدود ۲۵۰ نفر به کادر تخصصی فناوری و مالی خود افزود که بسیاری از آنان، متخصصان نظام بانکی شاغل در مورگان استنلی و رویال بانک بودند. برجسته ترین آنها، دیمیتریوس کاواتاس (Dimitrios Kavvathas) از مدیران سابق گروه بانکی گلدمن ساکس است که به سِمت مدیر ارشد استراتژی منصوب شد.

dimitrios kavvathas hong kong

آنابل هوانگ؛ مدیر ارشد گروه آمبر در گفتگو با فایننشال نیوز تاکید کرد این گروه درصدد است به روند جذب نوابغ حرفه ای بانکداری از آسیا، اروپا و آمریکا ادامه دهد.

هوانگ تاکید می کند: بانکداران حرفه ای بسیاری با ما تماس می گیرند و در مورد شرایط فعالیت تمام وقت در بازار کریپتو پرس و جو می کنند. چهار سال پیش که از نظام بانکی خارج شدم، همه مرا مورد تمسخر قرار دادند اما امروز همکاران سابقم از من می پرسند چگونه می توانند به ما بپیوندند.

عزیز مک ماهون

علاوه بر صعود قیمتی بیت کوین در نیمه دوم سال ۲۰۲۱، ظهور میم کوین هایی مانند دوج کوین که مورد حمایت ایلان ماسک قرار گرفت نیز از عوامل جذابیت بیشتر بازار برای برخی تریدرها به این بازار شد.

عزیز مک ماهون از جمله افرادی است که پس از کسب سود هنگفت از بازار ارزهای دیجیتال، از گلدمن ساکس جدا شد و به جرگه تریدرهای حرفه ای تمام وقت در بازار پیوست. مک ماهون؛ مدیر اجرایی و مدیر فروش بازارهای نوظهور گلدمن ساکس در دفتر لندن بود.

کریس پرکینز

مدیر ارشد معاملات آتی و کارگزاری های سیتی گروپ، در سپتامبر ۲۰۲۱ از سمت خود در این بانک استعفا داد و بر کرسی ریاست شرکت سرمایه گذاری ارز دیجیتال "کوین فاند" (Coinfund) نشست. وی در گفتگو با فایننشال نیوز می گوید: هر روز پیام های بسیاری در لینکدین یا ایمیل دریافت می کردم که در مورد نحوه انجام ساده ترین معاملات می پرسیدند. افراد بسیاری با آنکه از ساده ترین قوانین سرمایه گذاری اطلاع ندارند، دارایی های خود را به این بازار آورده اند.

کایل داونی

پس از ۱۷ سال فعالیت در پُست های مدیریتی بخش های تکنولوژی و فناوری در بانک مورگان استنلی، داونی در اکتبر گذشته به شرکت سرمایه گذاری و مدیریت ریسک دارایی دیجیتال Cloudwall در نیویورک پیوست.

داونی می گوید: تا ۱۵ سال آینده، تمام دارایی ها، دیجیتال سازی (توکنایز) خواهند شد. توکنایز (Tokenize)؛ به روند دیجیتالی سازی دارایی ها گفته می شود.

پترو لوچنکو؛ ترید ارشد بانک کردیت سوییس در بازار فارکس در سال ۲۰۱۸ میلادی، صندوق پوشش ریسک تاسیس کرد.

لوچنکو که هم اکنون در حال تاسیس صندوق پوشش ریسک دیفای (DeFi) است می گوید: تمایل مردم و سرمایه گذاران به این بازار نوظهور و ورود سرمایه های کلان، بر ضرورت تاسیس صندوق ریسک در حوزه بلاک چین و ارزهای دیجیتال غیر متمرکز صحه می گذارد.

DeFi

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.