آغاز تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا، با ریزش ارزش روبل روسیه کار خود را آغاز کرد که موجب افزایش بیش از ۱۰۰ درصدی نرخ بهره در این کشور شد.

افزایش ۱۰۰ درصدی نرخ بهره؛ اولین اثر تحریم‌ها علیه روسیه

به گزارش کارآفرین نیوز به نقل از سی ان بی سی، بانک مرکزی روسیه برای کاهش اثرات تحریم، نرخ بهره را با افزایش بیش از ۱۰۰ درصدی به ۲۰ درصد افزایش داد.

پس از آغاز تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا، ارزش روبل روسیه در مدت کوتاه به شدت کاهش یافت و موجب تغییر در نرخ برابری روبل به دلار شد.

روسیه نیز برای کاهش اثرات عوامل خارجی تحمیل شده بر اقتصاد این کشور تصمیم گرفت نرخ بهره را افزایش دهد. بانک مرکزی روسیه امروز در اقدامی ناگهانی، نرخ بهره را ۲۰ درصد اعلام کرد.

این اقدام در تکمیل اقدامات روز گذشته دولت روسیه در بازار طلا ارزیابی می شود. روز گذشته، الویرا نبیولینا؛ رییس بانک مرکزی روسیه (از سال ۲۰۱۳) اعلام کرد از دوشنبه ۲۸ فوریه، خرید طلا در بازار داخلی این کشور را از سر می گیرد تا با ورود به بازار فلزات گرانبها، اثرات تحریم را بر اقتصاد داخلی کاهش دهد.

با اعلام تحریم ها، مراجعات مردم روسیه در دو روز گذشته به خودپردازها افزایش چشمگیری داشته است. مردم روسیه نسبت به کمبود پول نقد و تغییر در شیوه های پرداخت پس از آغاز جنگ و اعمال تحریم ها بسیار نگران هستند.

تحلیل گران معتقدند ۸۰ درصد معاملات روسیه در بازار فارکس به دلار انجام می شود و تاثیر تحریم ها بر معاملات بین المللی روسیه بسیار چشمگیر خواهد بود.

گرچه دولت روسیه از دو روز گذشته تلاش کرده است در بیانیه های خود، ثبات اقتصادی این کشور را به گوش جهان برساند، اما استراتژیست های اقتصادی نیز با اشاره به اثرات چندجانبه تحریم ها، به چشم انداز رشد اقتصادی روسیه اشاره می کنند.

بسیاری از صاحبنظران اقتصادی، روز گذشته با اشاره به عدم نگرانی روسیه از اِعمال تحریم ها، به دارایی های رمزارز روسیه اشاره کرده و این دارایی ها را مفرّی برای کاهش آثار تحریم پیش بینی کرده بودند. اما امروز در اولین گام، نرخ بهره بیش از صد درصد افزایش یافت.

در اولین روز کاری و معاملاتی هفته، اولین اثر تحریم ها بر اقتصاد روسیه نمایان شد. هنوز از آغاز جنگ بیش از چهار روز نمی گذرد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.