رئیس کل گمرک ایران میزان استرداد حقوق ورودی اخذ شده بابت کالاهای وارداتی به کار رفته در محصولات صادراتی به صادرکنندگان را طی ۱۱ ماه اخیر ۱۷۲ میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: این رقم نسبت به سال ۹۹ که معادل ۹۴ میلیارد تومان بود، حدود ۹۰ درصد افزایش داشته است.

برگشت ۱۷۲ میلیارد تومان هزینه گمرکی به صادرکنندگان

به گزارش کارآفرین نیوز، علیرضا مقدسی ضمن اشاره به بسته های حمایتی و تسهیلات فراهم شده از سوی گمرک برای تولیدکنندگان کالاهای صادراتی، گفت:استرداد حقوق و عوارض ورودی (درابک) به صادرکنندگان بر اساس قانون صورت می‌گیرد و باعث کاهش هزینه تولید و صادرات کالا شده و توان مالی واحدهای تولیدی را تقویت می‌کند.

مقدسی از تسریع در فرآیند استرداد حقوق و عوارض کالای به کار رفته در اقلام صادراتی، گمرک ایران خبر داد و گفت: گمرک ایران به تمامی گمرکات مراکز استان‌ها و حوزه های نظارت در این زمینه تفویض اختیار کرده و همچنین از طریق دفاتر ستادی به ویژه دفتر صادرات پیگیر چگونگی انجام این کار و رفع موانع احتمالی آن است.

براساس ماده ۶۶ قانون امور گمرکی حقوق ورودی اخذ شده از عین کالای وارداتی که از کشور صادر می گردد و مواد، کالاهای مصرفی و لوازم بسته بندی خارجی به کار رفته یا مصرف شده در تولید، تکمیل یا بسته بندی کالای صادر شده با رعایت مقررات این قانون و آیین نامه اجرایی آن با مأخذ زمان ورود کالا باید به صادرکننده مسترد گردد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.