دولت در لایحه بودجه سال آینده ۵۳۴ هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی پیش‌بینی کرده که این رقم نسبت به برآورد درآمد ۲۳۱ هزار میلیارد تومانی امسال دولت در بخش مالیات ستانی، تفاوت چشمگیری دارد.

جزئیات کامل برنامه مالیاتی دولت در سال ۱۴۰۱

به گزارش کارآفرین نیوز، یکی از مهم ترین اجزاء درآمدی دولت در بودجه های سنواتی و از جمله بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور، درآمدهای مالیاتی است که نگاهی به آمارها و اقدامات دولت ها در سنوات اخیر نشان می دهد که در این بخش میزان وصول مالیاتی بعضا بیش از پیش بینی بودجه نیز بوده است.

با این وجود، در بخش مربوط به شناسایی فراریان مالیاتی، وصول مالیات از گروه های مشمول، گروه های پُر درآمد، افراد دارای معاملات پنهانی و بخش خاکستری اقتصاد؛ از چالش ها و مسائل مربوط به سیستم مالیات ستانی دولت است به نحوی که این سخن بارها از سوی نمایندگان مجلس و کارشناسان و حتی مسئولان دولتی شنیده شده که شاغلان و گروه های حقوق بگیر، تنها گروهی هستند که مالیات دقیق و به موقع از آنها وصول می شود و در چنین شرایطی، نباید اجازه داد که برخی با درآمدهای میلیاردی از زیر بار پرداخت مالیات شانه خالی کنند.

نتایج یک بررسی در مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری وابسته به سازمان برنامه و بودجه درباره روندهای گذشته درآمدهای مالیاتی دولت نشان می دهد که کل درآمد مالیاتی پیش بینی شده در لایحه بودجه ۱۴۰۱ رقم ۵۳۲ هزار میلیارد تومان است که تقریبا ۸۰ درصد درآمدهای عمومی بودجه و ۳۵ درصد کل منابع بودجه عمومی سال آینده خواهد بود.

همچنین متوسط نسبت درآمدهای مالیاتی وصول شده به تولید ناخالص داخلی در دوره ۱۰ ساله ۸۹ تا ۹۹ به میزان حدود ۷ درصد بوده که سهم قابل توجهی نیست. در کشور سوئد این نسبت ۴۰.۷ درصد و در نروژ نیز ۳۱.۱ درصد است.

حدود ۲۵ درصد کل درآمدهای مالیاتی در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ مربوط به مالیات اشخاص بوده که معادل ۱۳۴۷ هزار میلیارد ریال است و در این بخش رشد چشمگیر ۱۲۵ درصدی پیش بینی شده که به معنی افزایش وصول مالیات اشخاص حقوقی به میزان ۷۵ هزار میلیارد تومان است. دولت می تواند ۲۸ هزار میلیارد تومان از رقم افزایش درآمد مالیاتی اشخاص حقوقی در سال آینده را از محل شناسایی فرارهای مالیاتی وصول کند.

مالیات در بودجه 1401

برای اشخاص حقیقی نیز مالیات ستانی به میزان ۸۵ هزار میلیارد تومان در سال آینده پیش بینی شده که این رقم نسبت به رقم امسال بودجه ۵۵ درصد و یا ۳۰ هزار میلیارد تومان بیشتر است. در بخش مالیات مشاغل، ۱۷ هزار میلیارد تومان رشد درآمد وجود خواهد داشت که ۵ هزار میلیارد تومان از این رقم بر اساس رشد تورم در ارزش ریالی خدمات و محصولات ارائه شده توسط اشخاص حقیقی قابل وصول است.

۵ درصد کل درآمدهای مالیاتی در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ مربوط به مالیات بر ارث به رقم ۲۸ هزار میلیارد تومان خواهد بود. مالیات بر خانه های گران قیمت، مالیات خودروها و مالیات خانه های خالی از اجزاء جدیدی است که دولت در بودجه سال آینده در قالب افزایش درآمد مالیاتی پیش بینی کرده است.

بیشترین رقم درآمد مالیاتی دولت در سال آینده به میزان ۸۰ هزار میلیارد تومان مربوط به مالیات کالاها و خدمات است که نسبت به رقم بودجه امسال، ۶۰ هزار میلیارد تومان رشد خواهد داشت و بخش اصلی برآورد شده برای تحقق آن مربوط به حذف معافیت های مالیاتی در این بخش است.

به صورت کلی، سوال این است که آیا دولت خواهد توانست رشد ۶۲ درصدی در درآمدهای مالیاتی سال آینده ار محقق کند؟ اگر روند مالیات ستانی در یک دهه اخیر را در نظر بگیریم، میزان وصول درآمدهای مالیاتی دولت در سال جاری رقم حدود ۲۳۱ هزار میلیارد تومان و برای سال آینده نیز رقم حدود ۲۷۸ هزار میلیارد تومان خواهد بود که این میزان نسبت به پیش بینی وصول مالیات حدود ۵۳۴ هزار میلیارد تومانی، اختلاف زیادی دارد.

بانک

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =