با وجود آنکه اکثریت قریب به اتفاق تحلیل‌گران بین‌المللی حوزه انرژی نسبت به تداوم روند افزایشی قیمت نفت مطمئن هستند، اما تفاسیر در مورد رویکردهای بین‌المللی و پیامدهای حاصل از افزایش قیمت متفاوت است.

دو روی سکه افزایش قیمت نفت

به گزارش کارآفرین نیوز به نقل از رویترز، عبور قیمت نفت از ۱۰۰ دلار در هر بشکه، موج تحلیل های متفاوت نسبت به تداوم روند، پیامدهای جهانی، رویکردهای بین المللی و چشم انداز بازار را در پی داشته است و هر گروه از تحلیل گران، دلایل متقن برای اثبات صحت گفته های خود دارند.

در پی تشدید درگیری های نظامی در منطقه اروپای شرقی، قیمت نفت در چند روز گذشته از ۱۰۰ دلار در هر بشکه فراتر رفت بدون آنکه امیدی برای بازگشت در کوتاه مدت وجود داشته باشد.

بسیاری از افراد می پندارند که افزایش قیمت جهانی نفت در بازارهای جهانی آسیب پذیر فعلی می تواند به کاهش استفاده از سوخت های فسیلی و تسریع در ورود به مرحله گذار انرژی شود.

تحلیل گران صنعت انرژی نیز بر این مطلب تأکید می کنند که افزایش قیمت گازوییل و بنزین، مصرف کنندگان را ترغیب می کند زودتر، استفاده از خودروهای الکتریکی را جایگزین وسایل نقلیه فسیلی نمایند.

موافقان این مقوله بر این باورند این افزایش قیمت ها می تواند موجب افزایش در میزان و سرعت سرمایه گذاری ها در حوزه فناوری های پاک مانند هیدروژن شود.

قیمت نفت

دیدگاه مصرف کننده

تجارب پیشین از برهه های افزایش قیمت نفت و گاز نشان می دهد مصرف کنندگان با مشاهده روند ادامه دار افزایش قیمت سوخت های فسیلی، به خودروهای الکتریکی روی آورده اند. البته این اقدام فقط به دلیل مزایای زیست محیطی خودروهای الکتریکی نیست، بلکه افراد تمایل به حفظ بیشتر نقدینگی خود دارند. در سال ۲۰۰۸ که قیمت نفت به ۱۷۵ دلار در هر بشکه رسید، خودروهای الکتریکی از اقبال زیادی از سوی مصرف کنندگان برخوردار شدند.

در سالهای اخیر، با پر رنگ شدن مقوله تغییرات اقلیمی، خودروهای الکتریکی در جهان طرفداران زیادی پیدا کردند. در حال حاضر چین و کشورهای اروپایی، از بزرگترین مشتریان و تولیدکنندگان خودروهای الکتریکی محسوب می شوند، گرچه هنوز میزان فروش و رونق استفاده از این خودروها در آمریکا چندان قابل توجه نیست.

آژانس بین المللی انرژی (IEA) که به عنوان دیده بان انرژی دنیای صنعتی شناخته می شود اعلام کرد: افزایش قیمت نفت می تواند به الکتریکی شدن صنعت حمل و نقل منجر شود و روند گذار به سمت منابع انرژی تجدید پذیر مانند انرژی خورشیدی و باد را تسریع کند.

این نهاد بین المللی همچنین تاکید می کند: در سال ۲۰۲۱ که جهان شاهد افزایش مجدد قیمت سوخت های فسیلی بوده است، فروش وسایل نقلیه فسیلی سوز به ۴۵ درصد رسیده باشد که البته از نظر سهم بازار، چندان قابل توجه نیست.

کلودیو گالیمبرتی؛ تحلیلگر مؤسسه انرژی رایستاد اطمینان می دهد که به این زودی، شاهد دوران گذار انرژی نخواهیم بود.

قیمت؛ انگیزه استخراج بیشتر

نفت در دهه های مختلف، چرخه های رونق و رکود بسیاری را پشت سر گذاشته است. افزایش جهانی قیمت نفت، انگیزه ای برای افزایش سرمایه گذاری ها در حوزه استخراج نفت است که در نهایت منجر به کاهش قیمت می شود و تقاضا برای سوخت ارزان، همیشه بالا است.

نفت

در سال ۲۰۲۱ میلادی، آمریکا؛ بزرگترین تولید کننده نفت در جهان بوده است. شرکت های حفاری و استخراج، فعالیت خود را افزایش داده اند. سازمان اطلاعات انرژی آمریکا پیش بینی کرده است تولید نفت در سال آینده میلادی به بالاترین سطح تولید روزانه در تمام دوران برسد.

سال گذشته رکورد تولید ۱۲.۲۵ میلیون بشکه در روز نیز شکسته شد و پیش بینی می شود تا سال ۲۰۳۴، به ۱۳.۸۸ بشکه در روز برسد. بخش اعظم منابع نفت جهان که حدود ۶۵ درصد منابع برآورد می شود، به طور کامل یا بخشی از آن در کنترل آمریکا است.

از آنجا که این منابع جزو ارزان ترین منابع نفت خام محسوب می شوند، دولت های عربستان، روسیه، ایران و عراق نیز جزو اولین کشورهایی هستند که سود سرشاری از افزایش قیمت نفت، نصیبشان می شود. تداوم این روند، تعهد و وابستگی به اقتصاد نفتی را تعمیق می بخشد.

پاشا ماهاداوی؛ تحلیل گر و استاد علوم سیاسی دانشگاه کالیفرنیا می گوید: تداوم افزایش قیمت نفت، تصویر دوران گذار انرژی از منابع فسیلی به انرژی های تجدیدپذیر را کمرنگ می کند.

این سخنان حکایت از آن دارد که سرمایه گذاری های مجدد در صنعت نفت، بهترین راه توازن بودجه دولت ها در دوران کنونی و حتی در سال های آینده است.

اما نکات ناگفته دیگری نیز وجود دارد که چشم انداز گسترده تری از اقتصاد نفتی را به تصویر می کشد، به عنوان مثال، عربستان سعودی در حال ساخت کلانشهر آینده نئوم است که با انرژی های پاک مانند انرژی خورشیدی و باد، به حیات خود ادامه خواهد داد. اما هزینه ساخت این پروژه پیشرفته، از دلارهای نفتی تامین شده است.

ماهاداوی می افزاید: گرچه افزایش قیمت نفت به دولت های نفتی اجازه می دهد راحت تر بر گزینه های خاص کربن زدایی سرمایه گذاری کنند اما این احتمال بسیار ناچیز است.

نوسانات، دشمن رقابت

قیمت بالا و در نتیجه تمایل برای افزایش عرضه، نوسانات را در این بازار در پی دارد.

دبورا گاردن؛ مدیر گروه تحقیقات انرژی RMI در کلرادو است. وی بر این باور است: چرخش سریع قیمت ها، برنامه ریزی ها را در این صنعت مشکل می سازد و حتی ممکن است سرمایه گذاران را از تمرکز بر انرژی های جایگزین برحذر دارد.

وی می افزاید: نوسانات قیمتی؛ بزرگترین و مهمترین ریسک برای صحبت درباره دوران گذار انرژی است. بحث افزایش یا کاهش قیمت نیست، بلکه صحبت از تغییرات و نوسانات مداوم است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =