از قدیم‌الایام، نوروز مصادف با نو شدن بوده است، این نوشدگی هم در ظاهر بوده و هم در روابط و دید و بازدیدها، برآوردها از هزینه‌های نوروز برای یک خانواده، بیش از ۱۰ میلیون تومان است.

برآورد هزینه‌ ۱۰ میلیونی در نوروز ۱۴۰۱

به گزارش کارآفرین‌نیوز؛ اگرچه عید نوروز از اعیاد باستانی ایرانیان است و مردم شوق خاصی برای آن دارند و اضافه شدن تعطیلات چند روزه به عید نوروز، زمینه ای برای استراحت و تفریح را فراهم نموده است، اما وضعیت قدرت خرید مردم طی سال های اخیر باعث شده که از شور و شوق این عید، هر ساله کاسته شود بطوریکه با رسیدن اسفندماه و نزدیکی به نوروز، اغلب خانواده ها نگران تامین اقلام شب عید هستند.

بر اساس سنت ایرانیان، نو کردن برخی لوازم خانه، خانه تکانی و گردگیری، تهیه سفره هفت سین، تهیه لباس نو، خرید آجیل، شیرینی و میوه، دید و بازدید و همچنین سفر را می توان از جمله مهم ترین رسوم و برنامه های ایام نوروز دانست.

اما انجام دادن این رسوم دیرین، هزینه هایی را دارد که برای خیلی از خانواده ها سنگین است تا جایی که مجبورند از برخی از آنها چشم پوشی کرده و برخی را نیز کمرنگ نمایند.

خانه‌تکانی و قالیشویی

فرض می کنیم که والدین خودشان کار خانه تکانی را انجام می دهند اما به هر حال اگر بخواهند از قالیشویی استفاده کنند باید حداقل ۵۰۰ هزار تومان برای دو فرش ماشینی ۱۲ متر مربعی هزینه نمایند. شستشوی مبل هم بماند برای فرصتی دیگر. سایر هزینه های مربوط به وسایل تمیزکننده نیز کمتر از ۲۰۰ هزار تومان نخواهد شد. بنابراین باید هزینه این بخش را حداقل ۷۰۰ هزار تومان در نظر بگیریم.

قالیشویی نوروزی

سفره هفت سین

بخشی از سفره هفت سین شامل شیرینی و آجیل و... را در بخش دیگری محاسبه می کنیم، اما برای خرید موارد دیگری مانند ماهی، سبزه، سبزی و سایر سین های هفت سین، حدود ۳۰۰ هزار تومان باید درنظر گرفت.

آجیل شب عید

پوشاک

این بخش بسیار متغیر است، چون وابستگی مستقیمی به برند پوشاک دارد اما ما مبنا را بر حداقل ها می گذاریم لذا اگر برای هر عضو خانواده حداقل ۵۰۰ هزار تومان را لحاظ نماییم برای یک خانواده چهار نفره، بیش از دو میلیون تومان را باید به عنوان هزینه پوشاک درنظر بگیریم که البته یقینا بیش از این مبلغ مورد نیاز است.

پوشاک نو

آجیل و خشکبار

طبعا آجیل نیز قیمت های متفاوتی دارد اما بنا را بر آجیل کیلویی ۲۵۰ هزار تومانی می گذاریم که یک خانواده باید حداقل دو سه کیلو آجیل خریداری نماید بنابراین مبلغی بیش از ۵۰۰ هزار تومان هم برای آجیل باید کنار گذاشت.

آجیل نوروز

شیرینی و شکلات

شیرینی ساده هر کیلو حدودا ۸۰ هزار تومان است که دو کیلوی آن ۱۶۰ هزار تومان خواهد شد و شکلات نیز حدودا کیلویی ۱۴۰ تومان است که تقریبا ۲۰۰ هزار تومان نیاز دارد، بنابراین این بخش از هزینه ها را باید با حداقل ۳۵۰ تا ۴۰۰ هزار تومان لحاظ نمود.

شیرینی عید

میوه

با قیمت هایی که آجیل و شیرینی و شکلات دارند احتمالا پذیرایی اصلی در ایام نوروز به میوه برسد. البته این بخش نیز دچار تورم شده و اگر قیمت هر کیلو میوه را به طور متوسط ۳۰ هزار تومان درنظر بگیریم یک خانواده در ایام نوروز باید حداقل ۵۰۰ هزار تومان برای میوه هزینه نماید.

میوه شب عید

عیدی

یکی از رسوم ایرانیان در ایام نوروز، دادن عیدی به کوچکترهاست، بنابراین اگر یک خانواده بخواهد فقط به ۵ نفر از بستگان خود یا فرزندان آنها، حداقل ۲۰۰ هزار تومان عیدی بدهد باید یک میلیون تومان نیز برای عیدی در نظر بگیرد.

عیدی

سفر

از آنجا که ایام نوروز، تعطیلات پیوسته چند روزه دارد اغلب خانواده ها تمایل دارند که به سفر بروند. هزینه سفر از آن مواردی است که قابل سنجش نیست و از چند ده میلیون تومان برای هر نفر در سفرهای خارجی شروع می شود تا هزینه سفر با اتوبوس و...

اما برای اینکه رقمی را در نظر بگیریم فرض می کنیم که خانواده مورد نظر می خواهند با ماشین به سفر سه روزه داخلی بروند، از آنجا که استفاده از چادر را برای خانواده ها نامناسب می دانیم هزینه اقامت سه شب، حداقل ۱.۵ تا دو میلیون تومان خواهد شد. سایر هزینه ها مانند غذا، تفریح، بنزین و... را نیز حداقل دو میلیون تومان باید لحاظ نمود تا این بخش از هزینه ها حداقل ۴ میلیون تومان بشود.

سفر نوروزی

مهمانی

مهمانی دادن نیز کاملا سلیقه ای و با هزینه های بسیار متفاوتی است اما اگر هزینه میوه و آجیل و... را از بخش های دیگر برداریم و فقط هزینه تهیه غذا را در این بخش لحاظ کنیم و هر خانواده حداقل برای سه مهمانی غذا تهیه کند باید هزینه ای حداقل یک میلیون تومانی را برای آن درن ظر گرفت.

هزینه ۱۰ میلیون تومانی

با این اوصاف، اگر فقط موارد بالا را در نظر بگیریم یک خانواده باید هزینه ای حداقلی بیش از ۱۰.۵ میلیون تومان برای عید نوروز داشته باشد، هزینه ای که یقینا بیشتر از این رقم خواهد بود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =