سازمان بین‌المللی کار در کشورهای کم درآمد، دوره‌های آموزشی کارآفرینی در مسیر زیرساخت‌های پایدار عمومی برگزار می‌کند که به دلیل غِنای مفاد آموزشی این دوره‌های کوتاه‌مدت، هم از جانب دولت‌ها و هم از سوی نیروی انسانی بیکار با اقبال مواجه شده است.

دوره‌های سازمان جهانی کار برای آموزش بیکاران

به گزارش کارآفرین نیوز، به دلیل عدم وجود زیرساخت ها، میلیون ها نفر در سراسر دنیا از دسترسی به نیازهای اساسی انسانی مانند آب سالم، سلامتی و آموزش محروم هستند. اصلاح زیرساخت ها و نگهداری آنها موجب بهبود استانداردهای معیشتی می شود که در کیفیت زندگی افراد منطقه، تأثیر مستقیم خواهد داشت.

تأثیر زیرساخت های مولّد در کاهش فقر در بافت جمعیتی روستایی و شهری هر جامعه تأیید شده است به گونه ای که پتانسیل منافع اقتصادی و مزایای اجتماعی را افزایش می دهد.

برنامه سازمان بین المللی کار برای صنایعی که نیاز به نیروی کار فراوان دارند دوره هایی به نام "سرمایه گذاری برای اشتغال" یا همان سرمایه گذاری آموزشی نیروی کار (EIIP) برگزار می کند تا چالش های زیرساختی کشورهای کم درآمد را با استفاده از نیروی یدی بومی دوره دیده برطرف سازد و گامی نیز در جهت کاهش بیکاری و افزایش درآمد افراد برداشته باشد.

برنامه های گوناگون کارآفرینی سازمان بین المللی کار در مسیرهای گوناگون بر اساس پتانسیل موجود در هر منطقه طراحی و تعریف می شود. برخی از آنها با معرفی کارآفرینان و پتانسیل های نوین و دیجیتال آنها به سرمایه گذاران بین المللی و برخی دیگر با آموزش های مستقیم و غیر مستقیم به کارجویان به ویژه در کشورهای کم درآمد مانند آفریقا و آسیا اجرایی می شود.

سازمان جهانی کار

از مهم ترین برنامه هایی که سازمان بین المللی کار (ILO) در راستای حمایت از کارآفرینی و اشتغال، توانمندسازی و کاهش فقر انجام می دهد سرمایه گذاری های آموزشی نیروی کار (EIIP) است.

این برنامه از طریق آموزش اصلاح عیوب زیرساختی به افراد بیکار غیرمتخصص در کشورهای کم درآمد، تلاش می کند از سویی، مشکلات زیرساختی موجود را برطرف سازد و از سوی دیگر، گامی در جهت مرتفع ساختن مشکل بیکاری و فقر در کشورهای کم درآمد و کمتر توسعه یافته بردارد.

این گونه فعالیت ها؛ عامل مهمی در جهت بازسازی کشورها پس از شرایط بحران، آشوب های منطقه ای و یا بلایای طبیعی ارزیابی می شود.

در سال های اخیر، تغییرات اقلیمی موجب افزایش چالش های زیرساختی مانند سیل و ... شده است. این معضلات جدید، مستلزم انجام اقدامات زیرساختی مانند سیل بندها، بهبود وضعیت آب شرب و حفاظت از منابع خاکی و زمین های کشاورزی از جمله چالش هایی است که نیاز به نیروی کار انسانی فراوان دارد.

سازمان بین المللی کار با اجرای دوره های کوتاه مدت آموزشی برای نیروهای انسانی غیرشاغل در کشورهای کم درآمد، تلاش می کند از آنان در جهت توسعه و اصلاح زیرساخت های عمومی و پایدار استفاده کند.

با توجه به اعتبار دوره های آموزشی سازمان بین المللی کار و به دلیل ایجاد ارتباط و به کارگیری حداکثری این نیروها توسط دولت محلی، بسیاری از زنان نیز در این دوره ها شرکت می کنند تا پس از پایان دوره، از اشتغال خود مطمئن باشند.

زنان بسیاری در کشورهای آفریقایی پس از گذراندن این دوره ها در حوزه های راهسازی، مدیریت زمین های کشاورزی و ... در حال ایفای نقش هستند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =