صاحبنظران بازار کامودیتی بر این باورند که جنگ میان روسیه و اوکراین، آغاز بحران جدید مواد غذایی در جهان محسوب می‌شود که پیش‌بینی می‌شود با پایان یافتن جنگ نظامی نیز آتش تورم در بازار کامودیتی‌ها به آسانی خاموش نشود.

جنگ در اروپای شرقی؛ بحران گرسنگی در جهان

به گزارش کارآفرین نیوز، افزایش تنش های منطقه ای، اعزام نیروی کار به خط مقدم، تخریب زمین های کشاورزی، تحریم های معاملاتی علیه روسیه و افزایش قیمت حامل های انرژی در کنار عوامل پنهان و پیدای دیگر، رالی افزایش قیمت غلات به ویژه گندم را رقم زده است.

از آنجا که گندم؛ پایه قوت غالب بیشتر مردم جهان به ویژه در کشورهای کم درآمد و در حال توسعه محسوب می شود، افزایش قیمت ها موجب می شود سازمان ملل و کشورهای کم درآمد در اجرای برنامه های مبارزه با گرسنگی، با چالش های جدی و جدید روبرو شوند.

گندم

بانک جی پی مورگان در گزارش تحلیلی خود از وضعیت بازار غلات اعلام کرد: روسیه؛ بزرگترین و اوکراین جزو چهار کشور مهم صادرکننده گندم هستند که بر اساس آمار منتشره بانک آو آمریکا (BOA)، به ترتیب ۱۷ و ۱۲ درصد صادرات جهانی گندم را در دست دارند. علاوه بر کشورهای اروپایی، اندونزی نیز از جمله واردکنندگان اصلی گندم از روسیه بوده است.

با ادامه درگیری های نظامی میان دو صادرکننده بزرگ گندم در جهان و با انتشار خبر تصرف دو شهر بزرگ اوکراین توسط نیروهای روسی در روزهای اول و دوم مارس ۲۰۲۲ (۱۰ و ۱۱ اسفند ۱۴۰۰)، نگرانی ها از اخلال در زنجیره جهانی تأمین مواد غذایی به شدت بالا گرفت.

نمودار بحران کمبود گندم در جهان

با افزایش نگرانی ها از امنیت زنجیره تامین غلات به ویژه گندم، معاملات آتی گندم با ۷.۶۲ درصد افزایش به ۱۰.۵۹ دلار در هر بوشل رسید و دومین روز متوالی لیمیت آپ ثبت شد. بالاترین قیمت معاملات آتی گندم تاکنون در معاملات ۲۶ مارس ۲۰۰۸ (۷ فروردین ۱۳۸۷) به ثبت رسیده بود که هر بوشل گندم به قیمت ۱۰.۹۱۲۵ دلار معامله شد.

لیمیت آپ (Limit Up)؛ به حداکثر افزایش قیمت مجاز یک محصول در یک روز معاملاتی اطلاق می شود. این واژه معمولا در بازار آتی کامودیتی ها استفاده می شود که معامله گران به دنبال جلوگیری از نوسانات شدید و ناگهانی قیمت ها هستند.

همیلا کرافت؛ مدیر استراتژی بازارهای سرمایه در رویال بانک آر بی سی (RBC) می گوید: هنوز مشخص نیست این ماجرا تا چه زمانی ادامه خواهد داشت اما شاید آغاز تراژدی تورم مواد غذایی باشد.

تانگ رنجیان؛ وزیر کشاورزی و امور روستایی چین اعلام کرد: عدم بارش های مناسب در سال گذشته موجب کاهش سطح زیر کشت در یک سوم زمین های زراعی شد.

وی با ابراز نگرانی نسبت به تداوم درگیری های نظامی در منطقه اروپای شرقی گفت: حدود ۲۹ درصد صادرات گندم جهان در دست روسیه و اوکراین بوده است که وضعیت ژئوپلیتیک موجود، افزایش بی رویه قیمت را در مدت بسیار کوتاه در پی داشته است به گونه ای که در ۱۴ سال اخیر، سابقه نداشته است.

بسیاری از کشورها در همین چند روز آغازین جنگ در اروپای شرقی که موجب وقفه در حمل و ارسال محموله های غلات شده است، چشم انداز ناخوشایندی در بازار جهانی غلات تصویر می کنند. کشورهای کم درآمد نیز اوضاعی به مراتب بدتر از سایر کشورها خواهند داشت.

شرایط در برخی کشورهای آفریقایی که در شرایط عادی هم با مشکل گرسنگی، دست و پنجه نرم می کنند، با آغاز جنگ در اروپای شرقی، بحرانی تر خواهد شد. کشورهای آسیایی مانند افغانستان نیز که با بحران های چندین ساله مواجه بوده اند با همین شرایط مواجه خواهند شد.

افغانستان

هند روز گذشته اعلام کرد که ۸ هزار تُن گندم در ماه مارس به افغانستان ارسال خواهد کرد تا به تعهد خود در راستای مبارزه با فقر و گرسنگی در این کشور عمل کند. هند پیشتر متعهد شده بود در سال جاری میلادی، ۵۰ هزار تُن گندم به افغانستان اهدا خواهد کرد که با احتساب ۸ هزار تن در ماه جاری، مجموع کمک های هند به این کشور، به ۱۰ هزار تُن خواهد رسید.

پس از آنکه آمریکا بخشی از دارایی های دلاری دولت افغانستان را بلوکه کرد، دولت طالبان ناچار شد برای پرداخت حقوق هزاران نفر از کارکنان دولت، گندم را جایگزین پول نقد کند.

به دنبال افزایش قیمت گندم به عنوان اصلی ترین غله خوراکی مردم جهان، سایر غلات نیز روند افزایش قیمت را در پیش گرفتند. معاملات آتی ذرت نیز با ۷.۴۷۷۵ دلار در هر بوشل بسته شد که به رکورد معاملات ۷.۵۲۷۵ دلاری روز ۷ دسامبر ۲۰۱۲ (۱۷ آذر ۱۳۹۱) بسیار نزدیک شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =