در روزهای پایانی سال به دلیل افزایش خریدها، سودجویان با شگردهای مختلفی به دنبال خالی‌کردن حساب‌های افراد هستند و افراد باید در زمینه استفاده از کارت‌های بانکی، هوشیاری لازم را داشته باشند.

آشنایی با شیوه‌های کلاهبرداری در روزهای پایان سال

به گزارش کارآفرین نیوز، شیوه‌های کلاهبرداری در حال تغییر است و آگاهی در این زمینه سبب خواهد شد تا از سرمایه خود محافظت کنید.

در روزهای آخر سال به دلیل خریدها متعدد، کارت‌های بانکی مستعد کپی یا اسکیمینگ است، در واقع سودجویان با بهره‌گیری از دستگاهی که شباهتی بسیاری با دستگاه‌های کارت‌خوان دارد، تمامی اطلاعات موجود روی کارت را کپی کرده و سپس با اعلام رمز توسط افراد، آنها قادر هستند به‌راحتی مبالغ موجود در حساب را جابه‌جا نمایند.

البته از آنجایی‌ که این دستگاه به‌ راحتی برای افراد قابل‌ شناسایی هستند، لذا کلاهبرداران، آن را در نقاطی مخفی کرده و بهانه کشیدن کارت، کارت بانکی را از مشتری دریافت کرده و عمل سودجویانه خود را مرتکب می‌شوند، لذا نیاز است تمامی امور مربوط به خود کارت توسط افراد صورت گیرد.

اسکیمینگ

علاوه بر این تبلیغات متعددی در خصوص تورهای گردشگری داخلی و خارجی با قیمت پایین در سطح شهر مشاهده می‌شود یا در صفحات مجازی برای افراد ارسال می‌شود.

افراد به سبب عدم آگاهی در این سایت‌ها ثبت‌نام می‌کنند و هزینه اولیه را پرداخت می‌کنند، در ادامه پس از مراجعه به فرودگاه یا محل تور مشخص می‌شود که شرکت مذکور جعلی است، درنتیجه افراد قبل از خرید بلیت یا تورها باید از معتبر بودن مراکز اطمینان حاصل نمایند.

سایت‌های خرید اینترنتی و صفحات مجازی نیز یکی دیگر از بسترهای اصلی کلاه برداری در روزهای پایان سال محسوب می‌شوند. نیاز است افراد از سایت‌های معتبر خرید کرده یا پس از دریافت کالای مدنظر خود، هزینه آن را پرداخت نمایند.

پیامک‌های حاوی لینک نیز در ماه‌های اخیر یکی از اصلی‌ترین روش‌های کلاه برداری بوده که آگاهی‌بخشی در این زمینه صورت‌گرفته و افراد به‌هیچ‌وجه نباید لینک‌های پیامک شده از شماره‌های ناشناس و غیرمعتبر را باز نمایند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =