نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه امروز خود دولت را موظف کردند که در صورت حذف ارز ترجیحی، کالابرگ الکترونیکی با نرخ شهریور ۱۴۰۰ را برای کالاهای اساسی به مردم ارائه دهد.

ارز ترجیحی برای سال ۱۴۰۱ تعیین تکلیف شد

به گزارش کارآفرین نیوز، بحث ارز ۴۲۰۰ تومانی و عدم کارایی آن در ۶ ماه اخیر، به عنوان یکی از اصلی ترین بحث های اصلی حوزه اقتصاد کلان کشور شناخته میشد و مردم منتظر تعیین و تکلیف آن بودند.

با وجود تاکید مجلس بر حذف ارز ترجیحی اما به دلیل عدم وجود راهکاری برای کمک به دهک های پایین جامعه و بار تورمی آن سرانجام این موضوع بدون نتیجه ماند و در جلسه امروز مجلس، نمایندگان با یک مصوبه، علناً توپ را در زمین دولت قرار دادند تا دولت در این زمینه تصمیم گیری کند.

بر این اساس، دولت در سال آینده موظف است، تا معادل سقف ردیف ۱۸ جدول مصارف تبصره ۱۴ این قانون را از طریق تامین منابع مابه التفاوت ارز ترجیحی برای واردات کالاهای اساسی، دارو، تجهیزات مصرفی پزشکی، چنانچه دولت قصد دارد کالایی را از سبد ارز ترجیحی حذف نماید باید قبلا ترتیبات قانونی جبران زیان رفاه مصرف کننده برای کالاهای اساسی را از طریق کالابرگ الکترونیکی در امور پزشکی از طریق بیمه‌ها و یا طرق جایگزین مطمئن به انجام رسانده باشد به طوری که افراد بتوانند این کالا و خدمات را به نرخ پایان شهریور ۱۴۰۰ و در سقف سهمیه تعیین شده تهیه کنند.

آنچه مشخص است، مجلس با این مصوبه، تصمیم گیری این امر را برعهده دولت قرار داده و دولت براساس استدلال خود قادر به ادامه ارز ترجیحی یا حذف آن است، باید منتظر ماند و دید آیا دولت ارز ترجیحی را حذف خواهد کرد یا نه؟

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =