بازار کرپیتو که تا به امروز فرصتی برای سرمایه‌گذاری بود، به راهکاری برای دورزدن تحریم‌ها و دریافت کمک‌های مالی در جنگ روسیه و اوکراین تبدیل شده است.

پای رمز ارزها به جنگ باز شد!

به گزارش کارآفرین نیوز، از مدت‌ها پیش بحث حمله روسیه به اوکراین به دلیل تحرکات ناتو و آمریکا مطرح بود، البته مقامات کرملین بحث اصلی در خصوص جنگ یعنی فضای رسانه‌ای را فراموش کرده و همین امر سبب شد که روسیه با موجی از واکنش‌های منفی روبه‌رو شود.

شاید اگر روسیه نیز به‌مانند عربستان و آمریکا از حمایت رسانه‌ای برخوردار بود، موج رسانه‌ای علیه آن شکل نمی‌گرفت، البته جنگ، همواره جنگ بوده و به تعبیر مقام معظم رهبری، همواره جنگ مورد نهی است.

اما در این جنگ برخلاف جنگ‌های دیگر، از سلاحی رونمایی شد که هیچ فردی به آن توجه نکرده بود.

بیت کوین

شاید بتوان گفت جنگ روسیه و اوکراین سبب شد که اهمیت رمزارزها و NFT ها بیش از گذشته موردتوجه همگان قرار گیرد.

در یک سو روسیه که تحت تحریم‌های غرب قرار گرفته است و برای رهایی از این تحریم‌ها به رمزارزها متوسل شده است. نکته جالب دراین‌خصوص به نحوه تعامل روسیه با رمزارزها در ماه‌های اخیر مربوط می‌شود.

مقامات کرملین در ماه‌های اخیر ابتدا مخالفت خود در خصوص رمزارزها را اعلام کردند. این مخالف سبب کاهش قیمت رمزارزها در بازار شد و پس از مدتی روسیه تغییر رویه داد و از تصویب قانونی به‌ منظور سروسامان دادن این حوزه خبر داد.

البته مقرر شد بود قوانین این حوزه در یک بازه زمانی معین تدوین شود که در روزهای اخیر مجلس دوما روسیه به دلیل حل مشکلات مالی این کشور، لایحه ارائه شده از سوی وزارت دارایی را به‌سرعت بررسی خواهد کرد.

از سوی دیگر غرب که به حضور روس‌ها در بازار رمزارز پی برده بود، با مسدودسازی در آی‌پی‌های روسی در این زمینه، مقابله‌به‌مثل کرده است. داده‌های تارنمای تحلیلی Chainalysis حکایت از این دارد که میزان معاملات هفته گذشته در صرافی‌های روسی با کاهش ۵۰ درصدی مواجه بوده و به ۳۴ میلیون دلار رسیده است.

همچنین برخی از کشورهای نظیر کره جنوبی و سوئیس، اقدام به مسدودسازی آی‌پی‌ها روسی کرده‌اند که این نیز دلیل دیگری بر اهمیت ارزهای دیجیتالی دارد.

فارغ از روسیه، اوکراین نیز از ارزهای دیجیتالی و توکن‌های غیرمتمرکز به بهترین نحو بهره برده است.

داده‌ها حکایت از این دارد که ارزش کمک‌های ارز دیجیتالی ارسال شده به اوکراین حدود ۵۷ میلیون دلار است که با تراکنش‌هایی بیت‌کوین، اتریوم، تتر و دیگر ارزهای دیجیتالی این کمک‌ها در اختیار دولت اوکراین قرار گرفته است.

روسیه و اوکراین

همچنین هنرمندان اوکراینی بخشی از بودجه جنگ را با NFTها تامین کرده‌اند. در واقع ۲۰۰ هنرمند اوکراینی آثار دیجیتالی خود را عرضه می‌کنند و پیش‌بینی‌ها حکایت از این دارد که حداقل یک میلیون دلار از این طریق جمع‌آوری خواهد شد.

نکته دیگر این بوده سازمان اوکراین دائو، در روزهای اخیر یک توکن غیر مثلثی به شکل پرچم اوکراین راه‌اندازی کرده‌اند و تا به امروز ۶.۱ میلیون دلار سرمایه‌گذاری در آن صورت‌گرفته است.

آنچه مشخص است، بازار کرپیتو به یکی از بخش‌های حیاتی جنگ تبدیل شده است، دور زدن تحریم‌ها و دریافت کمک‌های مالی دوبخشی بوده که در حال حاضر مورد توجه قرار گرفته است و باید دید در آینده چه نقش دیگری برای آن می‌توان متصور بود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =