کمیته دستمزد شورای عالی کار قرار است در هفته آینده میزان افزایش حداقل دستمزد کارگران را بر مبنای ماده ۴۱ قانون کار اعلام کند، کارشناسان بازار کار برای این میزان افزایش، سناریوهای مختلفی را پیش‌بینی کرده‌اند، به طوری که احتمال می‌رود یکی از این سه سناریو محقق شود.

۳ سناریوی افزایش دستمزد ۱۴۰۱ کارگران

به گزارش کارآفرین نیوز؛ بر اساس اظهارات اعضای شورای عالی کار و همچنین میزان تورم و سبد معیشت اعلام شده از یکسو، و نیز تعیین میزان حداقل حقوق کارمندان از سوی دیگر، پیش بینی می شود مصوبه شورای عالی کار در مورد حداقل دستمزد کارگران یکی از سه سناریوی زیر باشد.

در سناریوی نخست، کارفرمایان سختگیرانه برخورد نموده و دولت نیز در مقابل آنها کوتاه می آید تا حداقل افزایش دستمزد کارگران حدود ۳۰ درصد اتفاق بیفتد. در این مورد، احتمالا حقوق کارگران با افزایش ۳۰ درصدی مواجه خواهد شد و از مبلغ دو میلیون و ۶۵۰ هزار تومان در سال ۱۴۰۰ به مبلغ سه میلیون و ۴۵۰ هزار تومان در سال ۱۴۰۱ خواهد رسید.

اما سناریوی دوم بر این مبناست که افزایش دستمزد کارگران به میزان ۴۵ درصد باشد، بر این اساس حداقل حقوق به سه میلیون و ۸۵۰ هزار تومان در سال آینده خواهد رسید.

سناریوی سوم نیز می تواند بر مبنای توجه کارفرمایان به معیشت کارگران باشد تا افزایش ۶۰ درصدی حداقل دستمزد کارگران شکل بگیرد. اگر این سناریو محقق شود حداقل دستمزد کارگران از دو میلیون و ۶۵۰ هزار تومان در سال ۱۴۰۰ به چهار میلیون و ۲۵۰ هزار تومان در سال ۱۴۰۱ خواهد رسید.

دستمزد 1401 کارگران

اگرچه شورای عالی کار با حضور دولت، نمایندگان کارگری و همچنین نمایندگان کارفرمایی باید تعیین نماید که حداقل دستمزد سال ۱۴۰۱ چه میزان خواهد بود اما طرح برخی موضوعات مانند دستمزد منطقه ای نیز مطرح شد که به اعتقاد کارشناسان بازار کار، بیش از اینکه واقع بینانه و شدنی باشد، موضوعی تبلیغی و مانور رسانه ای بود تا افزایش دستمزد کارگران در کمترین حالت ممکن، اتفاق بیفتد و نمایندگان کارگری در مقابل افزایش بیشتر اصرار نکنند.

با این اوصاف، اگر سناریوی دوم که بیش از سایر سناریوها احتمال تصویب آن وجود دارد، رقم بخورد می توان انتظار داشت که حقوق روزانه کارگران از ۸۸ هزار و ۵۰۰ تومان به ۱۲۸ هزار و ۳۰۰ تومان برسد تا حقوق ماهانه نیز از دو میلیون و ۶۵۰ هزار تومان به سه میلیون و ۸۵۰ هزار تومان برسد.

به غیر از دستمزد نقدی، پیش بینی می شود که بن کارگری از ۶۰۰ هزار تومان به ۹۰۰ هزار تومان برسد و حق مسکن نیز از ۴۵۰ هزار تومان به ۶۰۰ هزار تومان برسد، علاوه بر اینها حق اولاد نیز که اکنون ۲۶۵ هزار تومان است حدودا ۴۰۰ هزار تومان بشود.

بنا به پیش بینی کارشناسان بازار، با تحقق این سناریو، دریافتی یک کارگر ۵ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان خواهد بود که از رقم سبد معیشت، سه میلیون و ۲۰۰ هزار تومان کمتر است، اگرچه تقویت دستمزد کارگران می تواند از مسیر کاهش تورم بگذرد تا مانند سال های گذشته، به نیمه سال آینده نرسیده، دستمزد آنها برای تامین معیشت، تنزل شدید نداشته باشد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =