دولت کره‌جنوبی پس از چند سال بدعهدی، مذاکرات بی‌ثمر و صدور بیانیه؛ همچنان منتظر نتیجه مذاکرات برجامی ایران است تا تصمیم بگیرد که بدهی ۷ میلیارد دلاری خود به ایران را بپردازد؛ موضوعی که اخیرا توسط سخنگوی وزارت خارجه به حرکت لاک پشتی سئول در تعیین تکلیف بدهی‌های خود به ایران تعبیر شد.

بازی ناجوانمردانه کره‌جنوبی با پول ایران!

به گزارش کارآفرین نیوز، چند سال از زمان بلوکه شدن بیش از ۷ میلیارد دلار از منابع خارجی ایران در بانک های کره جنوبی به بهانه تحریم های غرب بر علیه کشورمان می گذرد و مقامات سئول تمایلی به پرداخت آن از خود در عمل نشان نمی دهند و با برگزاری نشست های بیهوده و اعزم تیم های کارشناسی، عملا گام عملی برای پرداخت بدهی نفتی خود به ایران بر نمی دارند.

کره ای ها با این توجیه که ایران تحت تحریم ایالات متحده قرار دارد، از پرداخت بدهی های خود به کشورمان سر باز می زند و هر بار با وعده های پوچ، تلاش کرده تا زمان بیشتری را به ضرر ایران اتلاف کنند.

طی سال های اخیر نیز مقامات کره ای بیشتر در لفظ برای پرداخت بدهی های خود به ایران ابراز تمایل کرده اند و عملا نشان داده اند که از تصمیم گیری مستقل در امور تجاری خود بدون اشاره غرب، ناتوان هستند.

بدهی نفتی کره به ایران

ناتوانی کره‌جنوبی از تصمیم‌گیری مستقل در پرداخت بدهی‌های خود

مقامات سئول پول نفت ایران را در بانک های خود بلوکه کرده اند و هر بار پرداخت بدهی خود را به مذاکرات برجامی ایران گره می زنند.

طی دو سال اخیر توسط مقامات دولت دوازدهم و سیزدهم پیگیری هایی برای وصول مطالبات ایران از کره جنوبی صورت گرفته که نتیجه بخش نبوده است.

تنها در دو مرحله، کره ای ها بخشی از طلب ایران را بابت حق عضویت ایران در سازمان ملل و همچنین خرید تجهیزات و ملزومات بهداشتی مبارزه با کرونا پرداخت کرده اند.

آخرین اقدام کره ای ها در زمینه بدهی به ایران در اواخر بهمن ماه امسال بود که در آن مقطع و پس از گفتگوهای چندباره، دوباره پرداخت بدهی به ایران به سرانجام برجام پیوند زدند!

یکبار نیز در دی ماه از سوی وزارت خارجه کره جنوبی بیانیه ای صادر شده بود که طی آن تنها ابراز امیدواری شده بود که بتوان در زمینه پرداخت بدهی های کره جنوبی به ایران راه حلی پیدا کرد.

اقدامات لاک پشتی سئول

در هفته گذشته، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان با بیان اینکه آخرین دور گفتگو با کره ای ها برای پرداخت بدهی های این کشور به ایران به خواست مقامات کره جنوبی انجام شد، بیان داشت: در عین حال، روند بازپرداخت بدهی های ایران رضایت بخش نیست و اقدامات کره ای ها در این زمینه لاک پشتی است.

وی همچنین به این موضوع اشاره کرد که پول های ایران در نزد مقامات کره ای، امانت مردم ایران است ولی تاکنون کره ای ها امانت دار خوبی نبودند و ایران منتظر شرایط مناسبی است که بتواند از منابع مالی خود استفاده کند.

پس از این اظهارات در یکماه اخیر نیز حرکت خاصی از سوی کره جنوبی در پرداخت بدهی ها به ایران مشاهده نشد و به نظر می رسد با توجه به اخبار این روزها از مذاکرات برجام، سئول بیش از پیش مصمم به مسدودسازی منابع ایران و پیوند آن به سرانجام مذاکرات باشد تا اینکه بخواهد برای پرداخت بدهی خود به ایران برنامه ریزی کند.

همچنین در مدت اخیر در برخی رسانه ها خبر از تلاش کره برای خرید دوباره نفت از ایران منتشر شده بود که البته مقامات ایرانی در واکنش به این موضوع، هرگونه فروش نفت جدید را منوط به پرداخت بدهی های قبلی دانستند.

////////

علی احمدقاسمی

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =