اگرچه در فضای مجازی برخی کلاهبرداران وعده پولدار شدن یک‌شبه را می‌دهند، اما بدون داشتن مهارت و پرورش آن، احتمال کارآفرینی بسیار پایین است. پرورش مهارت کارآفرینی از مهم‌ترین فاکتورهای موفقیت در مسیر کارآفرینی است که اگر از سنین نوجوانی و جوانی شروع شود موفقیت‌آمیزتر خواهد بود، برای کسب این موفقیت، به فرزندان خود توجه نمایید.

باشگاه کارآفرینان نوجوان؛ مسیری برای کارآفرینی

به گزارش کارآفرین نیوز؛ توانایی مدیریت امواج اقتصادی، شناخت محیط کسب و کار و توانایی دریافت فرصت ها از جمله ویژگی هایی است که اگر در دوران نوجوانی و جوانی آموخته شود می تواند منشا مناسبی برای بروز خلاقیت کارآفرینی و ظهور مشاغل جدید باشد.

داشتن ذهنی خلاق برای پرورش ایده ای ناب و توانایی عملیاتی نمودن این ایده تا مرحله کارآفرینی، فاکتورهای مهم و متفاوتی را لازم دارد که می توان آنها را در دوران نوجوانی و جوانی آموزش داد تا امکان تحقق این روند افزایش یابد.

باشگاه کارآفرینان نوجوان؛ مسیری برای کارآفرینی

در حالیکه با تغییر فناوری در جهان پیرامون ما، چشم انداز شغلی برای فرزندان و نسل های آینده نیز تغییر می کند، کارآفرینی برای کسانی که از سال‌های نوجوانی خود شروع به یادگیری و ایجاد مشاغل می کنند، با مزایای گسترده‌ ای همراه است.

نوجوانان کارآفرین در باشگاه‌های کارآفرینی

هر چند در دنیا نوجوانانی هستند که توانسته اند با کمک بزرگترهای خود کارآفرینی کنند و در کار خود موفق نیز باشند اما در ایران محیط کسب و کار از یکسو و روند آموزشی از سوی دیگر، اجازه نداده است که نوجوانان خلاق و با استعداد در زمینه کارآفرینی بروز و ظهور بیابند.

در این مسیر، در ایران، باشگاه های کارآفرینی وجود دارند که با هدف فرهنگ‌سازی، ترویج و افزایش توانمندی‌ها و قابلیت‌های کارآفرینانه نوجوانان و جوانان راه اندازی شده اند.

کارآفرینی

در باشگاه های کارآفرینی قرار است نوجوانان، کار تیمی را یاد بگیرند، در دورهمی‌ها ایده‌های جدیدی خلق کنند، دانش خود را در زمینه کسب و کار افزایش دهند، در تیم های استارتاپی حضور پیدا کنند و طراحی و راه اندازی یک استارت آپ را یاد بگیرند.

داشتن تفکر مستقل برای نوجوانان از جمله ویژگی های اساسی در توانایی کارآفرینی است زیرا در دنیای واقعی، همیشه یک پاسخ درست وجود ندارد و کارآفرینان کسانی هستند که توانایی خود را برای تفکر مستقل نشان داده و برای مشکلات مشترک، راه حل های منحصر به فردی ارائه دهند.

باشگاه کارآفرینان نوجوان در ایران

باشگاه کارآفرینان نوجوان در ایران در راستای آموزش و تربیت نسلی خلاق و نواندیش با ساختار متمایز از دوره‌های رایج در کشور، با همکاری دفتر توسعه کارآفرینی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سازمان آموزش فنی وحرفه ای کشور، مرکز تربیت مربی و پژوهش های سازمان آموزش فنی وحرفه ای کشور و وزارت آموزش و پرورش ایجاد شده است.

هسته اصلی محتوای باشگاه، چارچوب "دی ان ای نوآور"، طراحی انسان محور و انقلاب صنعتی چهارم می باشد. این باشگاه با هدف تغییر نگرش و رفتار نوجوانان و آموزش مهارت های نرم کارآفرینی به صورت حضوری یا مجازی هر هفته یکبار و به صورت تمرین های جذاب عملی و گروهی برگزار می گردد.

در این باشگاه در حال حاضر، ۱۲۱۵ دانش آموز، ۲۶۸ رهیار و ۲۵ مجری حضور دارند.

کارآفرینی

باشگاه کارآفرینان نوجوان چگونه برگزار می گردد؟

برای اجرای طرح در هر استان ابتدا فراخوان باشگاه از سوی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اعلام شده و داوطلبین اجرای طرح شناسایی میشوند، سپس با بررسی سوابق علمی و اجرایی داوطلبین و برگزاری مصاحبه های تخصصی، داوطلبین واجد شرایط مشخص می گردند و درسایت باشگاه ثبت نام می نمایند.

کارآفرینی

سپس تعدادی رهیار که شامل نیروهای جوان، علاقمند و مستعد کار با نوجوانان هستند بر اساس آزمونهای معتبر و انجام مصاحبه انتخاب شده و دوره آموزشی رهیاران باشگاه برای آنها برگزار می گردد پس از مشخص شدن تعداد دانش آموز مستعد و داوطلب، اولین گام، برگزاری اردوی دانش آموزی به منظور آشنایی دانش آموزان و والدین آنها با اهداف باشگاه است و پس از آن باشگاه وارد مرحله آموزشی و برگزاری کلاس های مربوطه در ۱۸ جلسه ۲ ساعته می شود.

با توجه به روند کاری مجریان و برگزارکنندگان، این دوره می تواند به صورت رایگان یا با دریافت مبلغ بسیار پایین اجرا شود.

طرح “باشگاه کارآفرینان نوجوان” به منظور تربیت نسلی خلاق و نوآور ویژه دانش آموزان مقاطع اول و دوم دبیرستان از سال ۱۳۹۷ توسط دفتر توسعه کارآفرینی اجرا می شود.

از جمله ویژگی های باشگاه کارآفرینان نوجوان که در استان های کشور، شعبه خود را تاسیس نموده، تمرکز بر آموزش های بین المللی برای بروز استعداد نوجوانان و تبدیل شدن به یک کارآفرین نوآور، تمرکز بر تمرین های عملی و گروهی، دیدار با کارآفرینان نوآور جهت الگوپذیری، شبکه سازی موثر میان نوجوانان دارای روحیه کارآفرینی، می باشد.

کارآفرینی

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =