احتمال انتشار ناگهانی خبر تحریم‌های نفتی علیه روسیه و عدم قطعیت و شفافیت نتایج مذاکرات برجامی ایران، از عمده‌ترین دلایل افزایش بی‌رویه قیمت نفت در بازارهای جهانی شمرده می‌شوند.

وابستگی اقتصاد جهانی به منابع انرژی روسیه و ایران

به گزارش کارآفرین نیوز به نقل از رویترز، ‌پیامدهای تداوم درگیری های دامنه دار میان روسیه و اوکراین روز به روز گسترده تر می شود، به گونه ای که پیش بینی تحلیلگران از افزایش قیمت ها، هر بار زودتر از آنچه انتظار می رود تحقق می یابد.

تحلیلگران دلایل متعددی را برای این افزایش غیرمنتظره بهای نفت بر می شمارند از جمله افزایش درگیری ها میان روسیه و اوکراین، اخلال در زنجیره تامین و قطع دسترسی بانک های روسی به سوییفت، احتمال اعلام ناگهانی تحریم نفت روسیه و حتی عدم قطعیت نتایج مذاکرات برجامی ایران.

در روزهای اخیر، روسیه اعلام کرد باید تضمین هایی دریافت کند که تحریم ها، تاثیری بر روابط این کشور با تهران نخواهد داشت. در پی انتشار این خبر، چین نیز درخواست مشابهی را تکرار کرده است.

نفت

با آغاز روز معاملاتی ۷ مارس، بهای نفت برنت با افزایش ۱۱.۶۷ دلاری به ۱۲۹.۷۸ دلار در هر بشکه رسید و افزایش ۹.۹ درصدی را در ساعات آغازین معاملات ثبت کرد.

نفت وست تگزاس اینترمدیت (WTI) نیز با افزایش ۱۰.۸۳ دلاری (۹.۴ درصدی)، ۱۲۶.۵۱ دلار در هر بشکه معامله شد که بیشترین میزان افزایش روزانه پس از مِی ۲۰۲۰ محسوب می شود.

پس از جولای ۲۰۰۸ که نفت برنت با ۱۴۷.۵۰ دلار و نفت وست تگزاس اینترمدیت با ۱۴۷.۲۷ دلار در هر بشکه معامله شدند، این نخستین باری است که معامله گران با چنین بازاری روبرو می شوند.

معاملات آتی بنزین و فرآورده های نفتی نیز در پی افزایش قیمت نفت خام، افزایش قیمت بی سابقه ای را در ساعات معاملاتی مارس ۲۰۲۲ تجربه کردند.

آمریتا سِن؛ بنیانگذار اندیشکده انرژی اَسپکتز می گوید: تاکنون ایران؛ تنها روزنه امید بازار انرژی برای برقراری شرایط خرسی بوده است. با توجه به تاخیر در حصول توافق و تصویب تحریم های درازمدت علیه روسیه، بعید به نظر می رسد بازار انرژی به این زودی به آرامش و ثبات برسد. بازار خرسی؛ نشانه کاهش چشمگیر قیمت ها است.

روسیه با صادرات روزانه ۷ میلیون بشکه نفت و فرآورده های نفتی، حدود ۷ درصد نیاز بازار جهانی را تامین می کند و حذف این کشور از چرخه معاملات می تواند به افزایش بی رویه بهای نفت دامن بزند. همچنین بخش اعظم صادرات نفتی قزاقستان که از بنادر روسیه انجام می شد در حال حاضر به حالت تعلیق درآمده است.

در چند روز گذشته، تحلیلگران جی پی مورگان نیز از نفت ۱۸۵ دلاری خبر داده بودند. بانک آو امریکا (BOA) نیز اعلام کرد: تقریبا می توان گفت نفت روسیه به بازار جهانی وارد نمی شود و روزانه حداقل ۵ میلیون کاهش موجودی می تواند قیمت نفت را به سرعت به ۲۰۰ دلار برساند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =