با اجرای طرح ساماندهی مالیاتی کارتخوان‌ها، ۵۸۹ هزار کارتخوان در بهمن ماه با درخواست مالکان و یا توسط بانک مرکزی غیرفعال شد و مجموع ابزارهای اینترنتی پرداخت بیش از ۵۰ درصد و ابزارهای موبایلی نیز حدود ۶۰ درصد کاهش یافت.

۵۸۹ هزار دستگاه کارتخوان غیر فعال شد

به گزارش کارآفرین نیوز، بر اساس گزارش شاپرک در بهمن ماه سال جاری ۳ میلیارد و ۲۲۳ میلیون و ۷۲۵ هزار تراکنش شاپرکی در کل کشور به ثبت رسید که نسبت به ۳ میلیارد و ۹۴ میلیون و ۹۹۴ هزار تراکنش صورت گرفته در دی ماه امسال، ۴.۱۶ درصد رشد داشته است.

بر پایه این گزارش، ارزش تراکنش های انجام شده در بهمن ماه امسال بیش از ۶ هزار و ۳۶۱ هزار میلیارد ریال بوده که نسبت به ارزش تراکنش های دی ماه امسال به لحاظ اسمی، ۱.۵۰ درصد رشد یافته و به لحاظ حقیقی نیز ۰.۶۰ درصد افت کرده است.

همچنین مقایسه تراکنش های انجام شده در بهمن ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل نیز نشان می دهد که در دوره یاد شده، تعداد تراکنش ها ۹.۷۲ درصد و ارزش تراکنش ها نیز ۲۴.۹۴ درصد رشد داشته است. تعداد تراکنش های انجام شده شاپرکی در بهمن ماه سال گذشته، ۲ میلیارد و ۹۳۸ میلیون و ۲۱۶ هزار تراکنش بوده است.

تعداد کارتخوان های فعال کشور

همانگونه که انتظار می رفت، به دلیل اجرای طرح ساماندهی مالیاتی کارتخوان ها، در بهمن ماه امسال از تعداد کارتخوان های فعال کشور ۵.۹۶ درصد کم شده و به ۹ میلیون و ۲۹۴ هزار کارتخوان فروشگاهی رسیده که کاهش ۵۸۹ هزار موردی کارتخوان ها می تواند به دلیل درخواست دارندگان برای قطع کارتخوان ها و همچنین غیرقعالی آن از سوی بانک مرکزی باشد.

همچنین در بازارهای پذیرش اینترنتی نیز طی بهمن ماه امسال ۵۰.۱۱ درصد افت اتفاق افتاده و تعداد ابزارهای فعال این بخش از یک میلیون و ۶۴۶ هزار ابزار به ۸۲۱ هزار ابزار اینترنتی رسیده است.

تعداد ابزارهای پذیرش موبایلی نیز از یک میلیون و ۵۰۲ هزار ابزار به ۶۰۱ هزار ابزار فعال کاهش داشته و در این بخش نیز ۵۹.۹۷ درصد افت اتفاق افتاده است.

مجموع ابزارهای پذیرش تراکنش های شاپرکی کشور در بهمن ماه امسال ۱۰ میلیون و ۷۱۷ هزار ابزار بوده، در حالی که این تعداد در دی ماه سال جاری، ۱۳ میلیون و ۳۲ هزار ابزار بوده است. به صورت کلی، تعداد ابزارهای پذیرش فعال سیستمی ۱۷.۷۷ درصد کاهش یافته است.

سهم کارتخوان ها از تراکنش ها

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =