سخنگوی گمرک، چین، عراق، ترکیه، امارات و افغانستان را پنج مقصد اول صادرات کشور عنوان کرد و گفت: تا انتهای بهمن ماه تجارت خارجی کشور ۳۸ درصد رشد داشته است.

۵ مقصد نخست صادرات کالاهای ایرانی

به گزارش کارآفرین نیوز، سید روح الله لطیفی چین را مقصد اول کالاهای صادراتی ایران عنوان کرد و اظهار داشت:میزان صادرات کالاهای ایرانی به چین ۲۵.۶۳ میلیون تن به ارزش ۱۲.۶۳ میلیارد دلار بوده که از لحاظ وزنی ۴.۵ درصد و از لحاظ ارزشی ۵۶ درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته است.

وی ادامه داد: عراق با ۲۸ میلیون تن کالا به ارزش ۸.۲ میلیارد دلار، ترکیه با ۱۵.۳ میلیون تن کالا به ارزش ۵.۶ میلیارد دلار، امارات با ۹.۸ میلیون تن کالا به ارزش ۴.۲ میلیارد دلار و افغانستان با ۳.۸ میلیون تن کالا به ارزش ۱.۶ میلیارد دلار در رتبه های بعدی قرار دارند.

به گفته لطیفی، میزان صادرات کالا به کشورهای امارات و افغانستان از لحاظ وزنی با کاهش ۲۸ و ۴۰ درصدی همراه بوده است.

سخنگوی گمرک در ادامه به تشریح میزان واردات کشور در یازده ماه سال جاری پرداخت و گفت: در این مدت ۱۱.۵ میلیون تن کالا به ارزش ۱۴ میلیارد و ۵۶۶ میلیون دلار از امارات متحده عربی به کشور وارد شده که از لحاظ وزنی ۱۶۴ درصد و از لحاظ ارزشی ۷۲ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد داشته و همین امر سبب شد که اولین مبدا وارداتی کشور امارات باشد.

وی ادامه داد: واردات ۳.۳ میلیون تن کالا به ارزش ۱۱.۱ میلیارد دلار از چین، ۳.۵ میلیون تن کالا به ارزش ۴.۷ میلیارد دلار از ترکیه، ۶۸۳ هزار تن کالا به ارزش ۱.۶۴۲ میلیارد دلار از آلمان و ۱.۷۴ میلیون تن کالا به ارزش ۱.۴۷۷ میلیارد دلار از سوئیس نیز تا انتهای بهمن ماه صورت گرفته که این امر سبب شده این کشورها در کنار امارات به عنوان مبدا وارداتی کشور شناخته شوند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =