بحث جاماندگان سهام عدالت، همواره در دولت و مجلس در سال‌های اخیر مطرح بوده و با وجود تغییر دولت‌ها و مجالس هنوز رویه‌ای در خصوص جاماندگان سهام عدالت مشخص نشده است.

چشم‌انتظاری جاماندگان سهام عدالت

به گزارش کارآفرین نیوز، دوم بهمن‌ماه سال جاری بود که رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از موافقت دولت با طرح جاماندگان سهام عدالت خبر داده بود، اما پس از صحبت‌های محمدرضا پورابراهیمی و به فاضله چند روز صحبت‌های دو عضو کمیسیون اقتصادی مجلس یعنی محمد علیپور و مهدی طغیانی نشان داد که فعلاً به افراد جامانده سهامی تعلق نمی‌گیرد و این افراد باید به‌ مانند گذشته، در انتظار تصویب طرحی در این‌ خصوص باشند.

بر اساس صحبت‌های سخنگوی شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت، حدود ۲۲ میلیون نفر از افراد ۶ دهک پایین جامعه فاقد سهام عدالت هستند. اکبر حیدری در این‌ خصوص گفت: بین یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر تا ۴ میلیون نفر دارای دعوت‌نامه سهام عدالت یا کارتکس هستند که این افراد موفق به ثبت نهایی نشده‌اند.

از سوی دیگر بررسی بودجه سال ۱۴۰۱ نیز حکایت از این دارد که ردیف بودجه‌ای برای این امر در نظر گرفته نشده که این سوال را در ذهن ایجاد می‌کند، در سال آینده نیز جاماندگان سهام عدالت تعیین تکلیف نخواهند شد؟

البته در دولت گذشته سهام ۱۱ شرکت سرمایه‌پذیر از سبد سهام عدالت حذف شد و این امکان برای دولت وجود دارد که با ورود این سهام، جاماندگان سهام عدالت را تعیین تکلیف نماید.

کارشناسان نیز اعتقاد دارند که در صورت تصویب طرح تعیین تکلیف جاماندگان سهام عدالت در مجلس، تا پایان سال ۱۴۰۱ می‌توان انتظار داشت، جمعیت ۲۲ میلیون به جمعیت هدف سهام عدالت افزوده شوند.

البته در روزهای اخیر نمایندگان مجلس طرح سهام به نوزادان متولد سال ۱۴۰۰ به بعد در مناطق با نرخ باروری پایین را تصویب کرده‌اند و انتظار می‌رود نمایندگان مجلس که تاکید فراوان بر افراد جامانده سهام عدالت داشته‌اند، به‌ سرعت این طرح را تصویب نمایند.

در حال حاضر، ارزش سبد ۵۳۲ هزارتومانی، یک‌میلیون‌تومانی و ۴۹۲ هزارتومانی سهام عدالت به ترتیب به ۱۲ میلیون و ۵۴۸ هزار تومان، ۲۳ میلیون و ۶۳۷ هزار تومان و ۱۱ میلیون و ۶۳۰ هزار تومان است و حدود ۴۹ نفر از مزایای این سهام برخوردار می‌شوند.

همچنین بر اساس اظهارنظر رئیس سازمان بورس، سود سهام عدالت مربوط به سال ۱۳۹۹، از ۲۱ اسفندماه به‌حساب افراد واریز می‌شود که برای افراد دارای سبد ۵۳۲ هزارتومانی میزان این سود، ۵۵۰ هزار تومان است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =