طبق قانون بودجه سال جاری، اگر واحد مسکونی در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر بیش از ۱۲۰ روز خالی از سکنه باشد، مشمول مالیات می‌شود.

مالیات خانه‌های خالی چگونه محاسبه می‌شود؟

به گزارش کارآفرین نیوز، مطابق قانون بودجه سال ۱۴۰۰ صاحبان خانه های بالای ۱۰ میلیارد تومان و باغ ویلاهای گران قیمت باید مالیات بپردازند.

بر این اساس، اگر واحد مسکونی در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر بیش از ۱۲۰ روز خالی از سکنه باشد، مشمول مالیات می شود و واحدهای مسکونی و باغ ویلاهای در حال ساخت و در حال تملک از این مالیات معاف هستند.

طبق این قانون، نرخ مالیاتی که برای خانه های لوکس در نظر گرفته شده به این نحو است که نسبت به مازاد ۱۰ میلیارد تا ۱۵ میلیارد تومان، یک در هزار و نسبت به مازاد ۱۵ میلیارد تا ۲۵ میلیارد تومان، دو در هزار و نسبت به مازاد ۲۵ میلیارد تا ۴۰ میلیارد تومان، سه در هزار و نسبت به مازاد ۴۰ میلیارد تا ۶۰ میلیارد تومان، چهار در هزار و نسبت به مازاد ۶۰ میلیارد تومان به بالا، پنج در هزار.

همچنین، هر واحد مسکونی خالی به ازای هر ماه بیش از زمان مذکور (۱۲۰ روز)، ماهانه مشمول مالیاتی بر مبنای مالیات بر درآمد اجاره به شرح ضرایب سال اول معادل شش برابر مالیات متعلقه، سال دوم معادل ۱۲ برابر مالیات متعلقه و سال سوم به بعد معادل ۱۸ برابر مالیات متعلقه خواهد شد.

جهانگیر رحیمی، مدیرکل دفتر طراحی و تحلیل فرآیندهای مالیاتی نیز در این باره اظهار کرد: تا ۱۱ اسفندماه نزدیک به ۳۰۰ نفر مالیات خانه خالی را پذیرفته و ۱۶۴ نفر نیز نسبت به پرداخت آن اقدام کرده اند. نزدیک به ۴۸۰ هزار ملک مشمول مالیات شده بودند که از این تعداد برخی چندیدن ملک در اختیار داشتند. سازمان امور مالیاتی بر اساس دستورالعملی که در مهرماه سال جاری اعلام کرده بود، مالیات خانه‌های خالی را محاسبه و به تمام افرادی که خانه ‌های آنها از سوی وزارت راه و شهرسازی به عنوان خانه خالی شناسایی شده، اطلاع رسانی کرده که اطلاعات مربوط به خانه‌ های خالی در درگاه الکترونیکی سازمان امور مالیاتی قرار داده شده و امکان پرداخت مالیات را نیز فراهم کردیم.

به گفته این مقام مسئول، وزارت راه و شهرسازی اطلاعات خانه ‌هایی که از ابتدای سال ۱۴۰۰ تا دی ماه خالی بوده را به سازمان امور مالیاتی ارسال و سازمان امور مالیاتی مکلف بود تا محاسبه مالیات را پس از دی ماه انجام دهد و نسبت به دریافت مالیات از واحدهای خالی اقدام کند.

مدیرکل دفتر طراحی و تحلیل فرآیندهای مالیاتی با بیان اینکه جمع تمامی واحدهای خالی اعلام شده از سوی وزارت راه و شهرسازی ۵۶۸ هزار واحد بوده است، گفت: مجموع مالیاتی که برای ۴۸۰ هزار واحد خالی تعیین شده نزدیک به سه هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان است. در صورتی که افراد نسبت به پرداخت مالیات اقدام نکنند، برگه مطالبات صادر خواهد شد و مودیان این امکان را دارند تا نسبت به پرداخت مالیات یا اعتراض اقدام کنند که در نهایت این روند به وصول مالیات و یا رفع تعرض منجر خواهد شد.

وی در خصوص مالیات خانه های لوکس تصریح کرد: نزدیک به ۱۳ هزار نفر از این خانه ها شناسایی شدند که اطلاعات آن ها در سامانه سازمان امور مالیاتی بارگذاری شده و اطلاع‌ رسانی لازم نیز صورت گرفته است. تعداد بسیار زیادی هنوز مالیات‌های خود را پرداخت نکردند و در این بخش نزدیک به ۲۰۰ میلیون تومان وصول شده است.

رحیمی یادآور شد: رقمی که در بودجه سال جاری برای مالیات خانه ‌های لوکس تعیین شد برابر با ۷۰۷ میلیارد تومان است اما مجموع مالیات محاسبه شده برای این ۱۳ هزار خانه لوکس برابر ۵۰۰ میلیارد تومان است.

مالیات خانه های لوکس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =