کسانی که کارتون پینوکیو را به یاد دارند می‌دانند که روباه‌مکار و گربه‌نره چگونه شخصیت‌هایی بودند و چطور به بهانه پولدار شدن، می‌خواستند پول پینوکیو را از او بگیرند. اگرچه این شخصیت‌ها در دهه‌های گذشته کارتونی بودند، اما امروزه دیگر به واقعیت تبدیل شده و عده‌ای کلاهبردار با وعده‌های رنگین پولدار شدن، نه مردم، بلکه خود را با دروغ و تقلب، پولدار کرده‌اند.

رویافروشی پولدار شدن توسط کلاهبرداران روزگار

به گزارش کارآفرین نیوز؛ داشتن پول و قدرتی که پول به انسان ها می دهد، یکی از خواسته های افراد مختلف جامعه است که از کم تا میل شدید به آن وجود دارد، مشکل اساسی در کم بودن یا زیاد بودن این میل نیست، در واقع مشکل زمانی ایجاد می شود که این میل، باعث می شود توهمی به نام پولدار شدن یک شبه شکل بگیرد تا مسیرهای کژراهه در پیش گرفته شود.

البته ناگفته نماند که عدم آموزش مالی یکی از ضعف های اغلب خانواده ها از یکسو و سیستم آموزشی از سوی دیگر، است اما آنچه که تحت عناوین پولدار شدن یک شبه مطرح می شود، نه آموزش مالی، بلکه یک نوع کلاهبرداری است که به خالی شدن جیب مردم و همچنین تلف شدن وقت و عمر و سرمایه آنها می انجامد.

از کجا شروع شد

شاید این پرسش مطرح شود که کلاهبرداری های پولدار کردن مردم در یک شب، از کجا شروع شد. طبعا سودجویان فراوانی برای این کلاهبرداری کار خود را آغاز کردند اما نکته مهم در این موضوع، دلیل باور کردن داستان های آنها توسط مردم است.

باید گفت مردم زمانی که دیدند برخی ها توانستند یک شبه، ره صد ساله بروند و پول های کلان بادآورده به دست بیاورند و مانور تجمل بدهند، از خود پرسیدند، پس چرا من نه؟ این پرسش زمینه ساز اصلی بروز و ظهور کلاهبرداران بود در حالی که اساسا آنها که توانستند یک شبه پولدار شوند، بجز از راه رانتخواری و دزدی و دور زدن قانون و... نبود، و الا در هیچ جامعه ای پول ها بر روی زمین، ریخته نشده که کافی باشد زحمت جمع کردن آنها را بکشید!

پولدار شدن

اصل پولدار شدن و تلاش برای به دست آوردن پول در زمان کوتاه، ایراد ندارد، ارائه آموزش های صحیح و اصولی نیز لازمه فعالیت اقتصادی است اما ایجاد تب در جامعه و دمیدن در جو شتاب زدگی، آسیب زدن به فعالیت های اقتصادی است که به فضای منطقی و برنامه ریزی مداوم و طولانی مدت نیاز دارد.

ممکن ساختن از غیرممکن‌ها

به غیر از اینکه عده ای از طریق زدو بند و رانت و دزدی و دور زدن قانون، توانستند یک شبه پولدار شوند، وجود تورم های بالا در بخش های مختلف اقتصاد، زمینه ای فراهم نمود تا سفته بازی و دلالی راهکاری برای رسیدن به پول های کلان در کوتاه مدت باشد که هر چند ریسک آن فراوان بود اما افراد معدودی که همین سفته بازی ها را از پشت پرده هدایت می کردند و پول های هنگفت خود را وارد بازارهای مختلف مانند ارز، سکه، مسکن، خودرو، بورس و... کرده بودند با روش های مختلف توانستند سرمایه های خود را چند برابر کنند که البته طبیعی است به همان میزان که این افراد سود کردند، کسانی دیگر متضرر شدند.

ایجاد هیجان در بازارهای متورم و تحریک حرص و آز مخاطبان، یکی از روش های پولدار شدن برای رویافروشانی بود که با ایجاد تقاضای کاذب و انباشته کردن پول مردم در یک بازار، پول ها را جمع کرده و به موقع از بازار بیرون می رفتند تا مردم بمانند و بازاری دچار فرود و رکود!

پولدار شدن

جالب اینکه همین افراد، کلاهبرداری های خود را به عنوان رویا به دیگران می فروختند و وارد بازار دیگری می شدند تا بخش دیگری از مردم را سرکیسه نمایند.

توهم موفقیت همیشگی

یکی از روش های روباه مکارهای روزگار برای کشاندن مردم به دنبال خود و خالی کردن جیب آنها، نشان دادن انسان های موفق است، بدون اینکه دو نکته مهم را در این مورد بیان کنند، نخست آنکه تطبیق و قیاس شرایط گذشته انسان های موفق با شرایط سایر جوامع، قیاس مع الفارق است که تفاوت های زیادی با همدیگر دارند و چه بسا تصمیمی که در زمانی درست است در زمان دیگری اشتباه باشد، دوم آنکه، اگرچه افراد موفق در پولدار شدن زیاد هستند اما همان زمان که این افراد، پولدار می شدند صدها و هزاران برابر آنها ناموفق بودند و حتی سرمایه های خود را در ریسک هایی که کرده اند از دست داده اند، در واقع نشان ندادن افراد ناموفق، خیانتی است که به مردم می شود تا دچار سراب شوند و به دور از واقع نگری، فقط سراب موفقیت را ببینند و احتمال شکست را از سر خود بیرون کنند و تصمیم های هیجانی برای یک شبه پولدار شدن بگیرند.

از متافیزیک تا اجاره خودرو

اگرچه ایرانیانی در خارج از کشور هستند که جزو میلیاردرهای سرشناس اند اما حضور افراد رانتخوار در این لیست، نشانگر این است که داشتن پرونده فساد یکی از راه های پولدار شدن است!

علاوه بر این، افزایش تعداد میلیونرهای ایرانی (بیش از یک میلیون دلار) در سال ۲۰۲۰ به ۲۵۰ هزار نفر (در سال ۲۰۱۹ تعداد ۲۰۵ هزار نفر بوده است) حاکی از تاثیر تورم، سفته بازی و رانت در پولدار شدن است به طوری که همین اتفاق، اثرات مخربی بر دیدگاه مردم برای پولدار شدن و همچنین بر نحوه فعالیت اقتصادی گذاشته است.

کار به جایی رسیده که کلاهبرداران عرصه مجازی با شعار "بیایید پولدار شوید" شعار "کار نکن" می دهند و روش رسیدن به پول و ثروت را به متافیزیک منحرف کرده اند تا بیش از پیش فضای اقتصادی کشور و فرهنگ کار آسیب ببیند.

پولدار شدن

توجه به کاهش سطح درآمدها در ایران همزمان با افزایش تعداد میلیونرهای ایرانی نشان می دهد که ثروت این گروه، نه تنها سریع تر از تعدادشان رشد کرده بلکه ایجاد این طبقه خاص، بیش از هر چیزی مدیون عملکرد دولت پیشین بالاخص در حوزه بازار بورس و بازار ارز است.

به یاد داریم که در سال ۱۳۹۹ بازار بورس چنان رشدی داشت که حقیقتا برخی ها را یک شبه ثروتمند نمود تا ره صد ساله را بروند، پس از این اتفاق بود که سودجویان و کلاهبرداران به کمک وعده های اشتباه دولتی ها، توانستند با روش های مختلف و ایجاد هیجان، هر آنچه را که خواستند با جیب مردم انجام دهند و سهام خود را به بالاترین قیمت های کاذب بفروشند.

با این شرایط شیادی و کلاهبرداری کسانی که گاهی برای یک ساعت خودروی لاکچری را اجاره می کنند و با آن یک دوری می زنند تا بتوانند با آن برای چند دقیقه یک فیلم کوتاه بگیرند و در کانال یا صفحه اینستاگرام خود آپلود کنند تا مخاطب تصور کند که واقعا خودرو متعلق به وی است و او راهکار پولدار شدن را بلد است و صادقانه! آن را در اختیار مردم قرار می دهد تا خیل مردم نیز با طی کردن مسیر او، موفق و پولدار شوند، تحمل ناپذیر است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =