برخی کارشناسان معتقدند برای بهبود وضعیت بازار مسکن لازم است سیاست‌هایی از قبیل اصلاح ساختار اجاره‌نشینی، راه‌اندازی سامانه‌ای برای اجاره‌داری حرفه‌ای و افزایش عرضه واحدهای مسکونی در دستور کار قرار گیرد.

اجاره‌داری مسکن حرفه‌ای می‌شود

به گزارش کارآفرین نیوز، محمود محمودزاده معاون وزیر راه و شهرسازی چندی پیش در خصوص برنامه ‌های این وزارتخانه برای کنترل بازار اجاره مسکن، از پیشنهاد افزایش سقف وام ودیعه برای سال آینده خبر داد و گفت: قیمت اجاره ناشی از قیمت ملک بوده و تحلیل‌ های سه دهه نیز موید این مطلب است.

به گفته او، وزارت راه و شهرسازی برای کنترل بازار اجاره، راهکار توانمند کردن مستاجران را در پرداخت نرخ اجاره با ارائه تسهیلات کمک ‌ودیعه مسکن در ایام همه ‌گیری کرونا در دستور کار قرار داد و عملیاتی و اجرایی کرد.

محمودزاده یادآور شد: طی دو سال گذشته با حمایت ستاد ملی کرونا تسهیلاتی در قالب کمک ودیعه اجاره تعیین و در اختیار مستاجران متقاضی گذاشته شد. این کمک ودیعه ‌ها به توانمند کردن مستاجران کمک کرد تا بتوانند اجاره‌ های خود را در ایام همه‌ گیری کرونا پرداخت کنند. اکنون، وزارت راه و شهرسازی برای ساماندهی بازار اجاره چند دستور کار دارد که یکی از آنها افزایش سقف وام ودیعه مسکن است. این اقدام در قالب بودجه سالانه است که چنانچه مصوب شود می ‌تواند کمک موثری برای اجاره‌نشین‌ ها باشد.

به گفته این مقام مسئول، نظام اجاره‌داری حرفه‌ای نیز در دستور کار است که در حال راه اندازی و تشکیل آن هستیم. با مقیاسی که نهادها و دستگاه‌ هایی که به نوعی از نظر قانونی تکالیفی دارند همچون شهرداری ‌ها و دستگاه ‌های حمایتی در آن مشارکت داشته باشند و شرکت ‌های خصوصی بتوانند وارد عرصه شوند مقرر است تا نظام اجاره‌داری حرفه‌ای در کنار اجاره‌داری سنتی به ساماندهی بازار کمک و تاثیرات مناسبی را در بازار اجاره ایجاد کند.

معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: راه‌اندازی و تشکیل نظام اجاره‌داری مدت‌هاست در کمیسیون‌های تخصصی دولت دستور کار است که پیگیر هستیم تا هرچه زودتر به نتیجه برسد.

مسکن

به منظور ساماندهی بازار مسکن، برخی کارشناسان معتقدند برای بهبود شرایط لازم است سیاست هایی از قبیل اصلاح ساختار اجاره نشینی، راه اندازی سامانه ای برای اجاره داری حرفه ای و افزایش عرضه واحدهای مسکونی در دستور کار دولت و وزارت راه و شهرسازی قرار گیرد.

مهدی روانشادنیا، کارشناس بازار مسکن نیز در خصوص اجاره داری حرفه ای معتقد است: راه اندازی نظام اجاره داری حرفه ای می تواند در حل بخشی از مشکلات اجاره نشینان موثر واقع شود.

به گفته این کارشناس بازار مسکن، حل مسائل و مشکلات این بازار نیاز به برنامه ریزی دقیق دارد و پروسه ای زمان بر است؛ بنابراین برنامه ریزی برای بازه های کوتاه مدت نمی تواند تاثیر آنچنانی روی این بخش داشته باشد.

این کارشناس بخش مسکن گفت: به منظور گره گشایی از مشکلات این بازار لازم است میزان عرضه مسکن افزایش پیدا کند، چرا که اکنون با کمبود عرضه مواجه هستیم و چه بهتر که بیشتر تمرکز در این بخش روی ساخت و عرضه واحدهای مسکونی استیجاری به شرط تملیک در کشور باشد تا مستاجران نیز صاحب خانه شوند.

وی ادامه داد: همچنین لازم است سیاست هایی جهت افزایش زمان اجاره نشینی در قراردادها به بیش از یکسال در دستور کار قرار گیرد تا کنترل بیشتری روی این بازار صورت بگیرد.

روانشادنیا اظهار کرد: جدا از موارد مذکور، اخذ مالیات از خانه های خالی و لوکس و همچنین مالکان چندین خانه می تواند در بهبود وضعیت بازار مسکن و به خصوص اجاره نشینی موثر باشد.

مسکن

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =