نمایندگان مجلس در جریان بررسی بودجه سال ۱۴۰۱، مصوب کردند که خانوارهای چهار دهک پایینی جامعه که دارای حداقل سه فرزند باشند، یارانه آنان سه برابر خواهد شد.

یارانه چه گروه‌هایی ۳ برابر می‌شود؟

به گزارش کارآفرین نیوز، بحث افزایش یارانه ها در سال های اخیر همواره مطرح بوده است با این حال از زمان آغاز پرداخت یارانه ها تا به امروز میزان آن افزایش پیدا نکرده است.

همچنین بخشی از افراد ثروتمند جامعه نیز یارانه دریافت می کنند که سازوکاری برای حذف این افراد نیز در نظر گرفته نشده بود.

علاوه بر این کشور به سمت کهنسالی در حرکت است و شرایط مالی اجازه فرزندآوری به خانواده ها را نمی دهد. موارد گفته شده سبب شد نمایندگان مجلس در بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۱، قانونی به منظور افزایش یارانه ها،حذف یارانه دهک های درآمدی بالا و حمایت از فرزند آوری تصویب نمایند.

براساس بند (ب) تبصره ۱۴ ماده واحده لایحه بودجه ۱۴۰۱ کل کشور؛ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با همکاری سازمان هدفمندسازی یارانه ها و با استفاده از پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان مکلف است حداکثر ظرف سه(۳) ماه پس از ابلاغ این قانون، ضمن دهک بندی درآمدی کلیه خانوارهای یارانه بگیر از طریق شاخص ها و اطلاعات و داده های متقن و ثبتی قابل اتکاء نسبت به حذف یارانه نقدی و طرح معیشتی خانوارهای پُر درآمد اقدام نماید، شناسایی و دهک بندی توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی انجام می گیرد.

سه دهک بالای درآمدی نسبت به افزایش یارانه فرزندان خانواده های دهک های اول تا چهارم دارای حداقل ۳ فرزند تحت تکفل که هیچکدام از والدین در دستگاه های مذکور ماده ۲۹ قانون برنامه ششم توسعه ایران شاغل نمی باشند، به میزان ۳ برابر یارانه مصوب سایرین دریافت نمایند.

در این ماده قانونی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ابتدا باید درآمد های هر دهک را شناسایی کند و سپس افراد با سطح درآمدی بالا را به دولت معرفی کرده تا یارانه آنان قطع شود. در ادامه با بررسی اطلاعات چهار دهک پایین جامعه در خصوص شغل و تعداد فرزندان، افراد مشمول را شناسایی کند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =