مجلس در مصوبه جدید مقرر کرد که میزان سهام متولدین سال ۱۴۰۰ به یک و نیم میلیون تومان افزایش یابد و دولت مکلف است برای متولدین استان‌هایی که میزان باروری آنها تا ۲.۵ درصد است، جهت خرید واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس به نام فرزند اقدام کند.

جزئیات جدید از سهام ۱.۵ میلیون تومانی نوزادان

به گزارش کارآفرین نیوز، بحث افزایش فرزندآوری در سال های اخیر مورد تاکید مسئولین نظام بوده، با این وجود شرایط اقتصادی حاکم بر کشور و تغییر دیدگاه خانوارها در خصوص تعداد فرزندان سبب شد، روند تک فرزندی در کشور افزایش پیدا کند و به دلیل حرکت کشور به سمت پیری، زنگ خطر کمبود نیروی کار در آینده به صدا درآید.

فارغ از مسائل فرهنگی که باید به دقت پیگیری شود، اصلی ترین دغدغه زوج های جوان به مسائل مالی مربوط می شود. همین مسائل مالی سبب شده که سن ازدواج در کشور افزایش پیدا کند و پس از ازدواج نیز زوج ها خواهان یک فرزند هستند.

در گذشته های دور تعداد فرزند بیشتر به عنوان سرمایه شناخته می شد، در واقع از آنجایی که شغل اصلی خانوار ها کشاورزی و دامپروری بود، تعداد فرزند بیشتر سبب می شد درآمد کلی خانوار افزایش پیدا کند، اما در سال های اخیر به دلیل کم توجهی مسئولین به حوزه اقتصادی و ضعف در برنامه های کلان اقتصادی، خانواده ها حتی از یک خانه محروم بوده و هر سال درگیر مسائل اجاره هستند.

سهام نوزادان

با وجود تاکید مقام معظم رهبری به تصویب قوانین حمایتی در خصوص ازدواج و فرزندآوری، دولت و مجلس برخی اقدامات را در این زمینه آغاز کرده اند.

مجلس شورای اسلامی در جدیدترین مصوبه خود، قانون اختصاص سهام به متولدین ۱۴۰۰ را تصویب کرد که البته پس از تایید شورای نگهبان، این قانون اجرایی خواهد شد و باید دید، تخصیص سهام به نوزادان، چه تاثیری در فرزندآوری دارد؟

فاطمه محمد بیگی، نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در خصوص مصوبه جدید مجلس گفت: ساز و کار اجرایی از جمله خانواده‌ مشمول، نحوه خرید و انتخاب صندوق و هزینه‌های مرتبط به پیشنهاد وزارت امور اقتصاد و دارایی به تصویب هیات وزیران می‌رسد و همچنین در نشست‌هایی که در کمیسیون جوانی جمعیت با بانک‌های عامل، وزارت اقتصاد و دارایی داشتیم، در خصوص مسئله بورس، آیین نامه اجرایی و دستورات آن طرح‌ و پیش نویسی را تهیه کردیم.

به گفته رئیس فراکسیون جمعیت و حمایت از خانوده ها، این سهام به نام فرزندان بوده و با رعایت شرایط سنی مد نظر قانون می‌توانند آن را فروخته و یا اقدام به نقل و انتقال آن کنند.

البته در قانون حمایت از خانواده ها و جوانی جمعیت، دولت مکلف بوده یک میلیون تومان کمک بلاعوض جهت سرمایه گذاری بورس در سال ۱۴۰۰ اختصاص دهد. محمدبیگی در این خصوص گفت: با اینکه جزئیات پرداخت سهام در ماده ۱۱ قانون جوانی جمعیت ذکر شده، اما این رقم به یک و نیم میلیون تومان افزایش یافت.

البته نقل و انتقال این سهام پس از ازدواج و پایان ۲۴ سالگی ممکن بوده و به دلیل مسائل تورمی و افزایش قیمت سهام، این مبلغ با افزایش مواجه خواهد بود.

ذکر این نکته ضروری است که براساس قانون بودجه سال ۱۴۰۰، (خبر ۱۱ اسفند سال ۱۳۹۹ در تارنمای خانه ملت) دولت مکلف بوده به تمام متولیدن سال جاری یک میلیون تومان سهام اختصاص دهد که تا امروز در خصوص تخصیص یا عدم تخصیص این سهام، گزارشی از سوی مسئولین ارائه نشده است.

آنچه مشخص است تصویب قانون بدون اجرا آن هیچ ارزشی ندارد و نیاز است در خصوص اجرای قوانین گزارشاتی از سوی مسئولین ارائه شود. فارغ از اجرای قوانین، بحث حمایت از فرزندآوری فقط به تخصیص سهام مربوط نبوده و تولد هر نوزاد، هزینه های مختلفی داشته که دولت و مجلس باید به آن توجه نمایند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =