هنوز توقف واردات نفت روسیه به آمریکا یا تحریم خودخواسته صادرات نفت روسیه عملی نشده، اما نگرانی‌ها از رکود اقتصاد جهانی بسیار افزایش یافته است.

تحریم‌ها؛ علیه روسیه یا اقتصاد جهانی

به گزارش کارآفرین نیوز، هر روز احتمال افزایش تحریم ها علیه صنعت نفت روسیه، ابعاد جدیدی به خود می گیرد. در پی افزایش احتمال تحریم ها علیه صادرات نفت روسیه، این کشور اعلام کرد به اراده خود، صادرات سایر منابع انرژی به ویژه گاز را به اتحادیه اروپا قطع خواهد کرد.

دو شاخص کلیدی بازار جهانی نفت با شتابی باورنکردنی، از نقاط پیش بینی قیمتی در کمترین زمان ممکن می گذرند. در اولین روز معاملاتی هفته جاری، هر بشکه نفت خام برنت، مرز ۱۴۰ دلار را هدف قرار داد که بالاترین سطح قیمتی از سال ۲۰۰۸ محسوب می شود.

همچنین نفت وست تگزاس اینترمدیت (WTI) از سطح قیمتی ۱۳۰ دلار در هر بشکه فراتر رفت. به گونه ای که تحلیل نفت ۲۰۰ دلاری که تصور می شد به این زودی ها اتفاق نیفتد، بیش از هر زمان، محتمل به نظر می رسد.

گرچه برخی از تحلیلگران در روزهای گذشته، به تعویق افتادن توافق برجامی را نیز از دلایل افزایش قیمت ها در بازار جهانی می دانند اما بیشتر تحلیل گران، احتمال تحریم صنعت نفت روسیه را اصلی ترین علت روند افزایشی قیمت نفت می دانند.

تحریم های اعلام شده علیه روسیه به مرحله ای رسیده که می توان روسیه را بزرگترین کشور تحت تحریم دنیا نامید. تاکنون بیشترین تحریم ها متوجه کره شمالی بوده است.

چند روزی از درخواست نمایندگان آمریکا برای تحریم واردات نفت از روسیه که با پاسخ منفی کاخ سفید روبرو شد می گذرد. اما آمریکا با اعزام هیاتی بلندپایه تلاش می کند تحریم های نفتی ونزوئلا را کاهش دهد تا بتواند از ایجاد خلاء عرضه در بازار جهانی در صورت تحریم روسیه جلوگیری کند. اتفاقی که در عالم سیاست، بی سابقه توصیف شده است.

تحریم نفتی روسیه

صدر اعظم آلمان نیز روز گذشته اعلام کرد آلمان در شرایط کنونی تصمیم ندارد واردات انرژی از روسیه را به حالت تعلیق درآورد، اما آمریکا در حال رایزنی با متحدان خود برای ممنوعیت واردات نفت از روسیه است.

در پی انتشار این اخبار، روسیه هشدار داده اگر صادرات نفت روسیه در فهرست تحریم قرار گیرد، این کشور به صورت خودخواسته، صادرات گاز به اروپا را متوقف خواهد کرد.

مرور برخی عواقب تحریم ها علیه صنعت نفت روسیه حکایت از آن دارد که پس از تحریم صادرات نفت روسیه، اقتصاد جهانی نیز کمتر از اقتصاد روسیه آسیب نخواهد دید.

۱. رکورد قیمتی جدید در کوتاه مدت

تاکنون، کشورهای غربی از تحریم رسمی بخش انرژی روسیه احتزار کرده اند اما برخی مشتریان، برای آنکه از عواقب مالی و حقوقی تحریم های احتمالی در امان بمانند، به صورت خودخواسته، خرید نفت از روسیه را به حالت تعلیق درآورده اند.

پیش بینی جی پی مورگان از نفت ۱۸۵ دلاری در چند روز گذشته، حالا جای خود را به پیش بینی های ۳۰۰ دلاری می دهد.

الکساندر نواک؛ وزیر سابق انرژی روسیه که در حال حاضر معاون نخست وزیر این کشور و مسئول روابط مسکو و اوپک نیز هست، هشدار داد در صورت اجرایی شدن ممنوعیت صادرات روسیه و همچنین قطع صادرات گاز روسیه به اروپا، نفت ۳۰۰ دلاری در راه خواهد بود.

امروز ۸ مارس، قیمت بنزین نیز برای اولین بار پس از سال ۲۰۰۸، از ۴ دلار در هر گالن فراتر رفت.

آخرین بار در جولای ۲۰۰۸ بود که بهای نفت به ۱۴۷ دلار در هر بشکه رسید. روند فعلی، بیشترین شیب صعودی از زمان آغاز پاندمی در دو سال گذشته به حساب می آید. چند ماه اول آغاز پاندمی، بهای نفت به صفر و کمتر از آن رسید، به گونه ای تولیدکنندگان حاضر شدند در ازای خروج نفت از مخازن ذخیره، به خریداران پول بدهند.

جیوانی استانوو؛ تحلیل گر بازار انرژی و کامودیتی در بانک سرمایه گذاری UBS می گوید: اگر آتش جنگ اروپای شرقی همچنان ادامه یابد و زنجیره تامین کامودیتی ها مختل شود، قیمت نفت برنت به زودی از ۱۵۰ دلار در هر بشکه بسیار فراتر خواهد رفت.

۲. شوک تورمی

پیش بینی می شود با ثبت رکورد افزایش قیمت گاز طبیعی، تورم ماه های آتی در دو سوی دریای آتلانتیک تا ۷ درصد افزایش یابد که تاثیر شدیدی بر قدرت خرید مردم می گذارد.

به عنوان یک قاعده کلی، هر ۱۰ درصد افزایش قیمت نفت به یورو، بین ۰.۱ تا ۰.۲ واحد درصد (PP) بر تورم منطقه یورو افزوده خواهد شد.

روسیه، علاوه بر آنکه یکی از تولیدکنندگان کلیدی نفت و گاز در جهان محسوب می شود، بزرگترین صادرکننده غلات و همچنین کودهای شیمیایی نیز هست.

پالادیوم

به دلیل حضور پُر رنگ روسیه در جمع برترین تولیدکنندگان پالادیوم، نیکل، ذغال سنگ و فولاد، نگرانی فعالان بازار کامودیتی از حذف این کشور از بازار جهانی کامودیتی بسیار افزایش یافته است.

در نهایت، حذف روسیه از سیستم معاملات بین المللی، امنیت غذایی را در جهان تهدید می کند.

۳. وقفه در روند بازیابی اقتصاد جهانی

از ماه های پایانی سال ۲۰۲۱ میلادی، نهادهای بین المللی و سران کشورها از تلاش و برنامه ریزی برای آغاز بازیابی اقتصادی پساکرونا سخن گفته اند.

اما با آغاز جنگ میان روسیه و اوکراین، بارقه های امید برای رونق پُر سرعت اقتصادی در سطح جهان در حال خاموشی است.

محاسبات مقدماتی بانک مرکزی اتحادیه اروپا (ECB) نشان می دهد در صورت تداوم جنگ، رشد اقتصادی منطقه یورو در سال جاری میلادی بین ۰.۳ تا ۰.۴ واحد درصد کاهش خواهد یافت. همچنین نتایج این تحقیق محاسباتی، حکایت از آن دارد که در صورت شوک تورمی شدید و طولانی شدن روند افزایش قیمت ها، این رقم به ۱ درصد افزایش خواهد یافت.

در ماه های پیش رو، ریسک بروز رکود تورمی و یا رشد اقتصادی بسیار اندک به همراه افزایش تورم بسیار نگران کننده خواهد بود. گرچه بعید به نظر می رسد حتی اگر قیمت کامودیتی ها، رشد اندکی داشته باشد، اقتصاد منطقه یورو باز هم رشد چندانی را تجربه کند.

تخمین فدرال رزرو برای افزایش تورم در آمریکا به ازای هر ۱۰ دلار افزایش قیمت نفت در هر بشکه، ۰.۱ واحد درصد است. این در حالی است که متخصصان و تحلیلگران اقتصاد محاسباتی، این عدد را بالاتر برآورد می کنند.

این تاثیر برای روسیه نیز بسیار بیشتر و در زمان کوتاه تر اتفاق خواهد افتاد. تحلیل گران جی پی مورگان، این رقم را برای روسیه، حدود ۱۲.۵ درصد پیش بینی می کنند.

۴. پیشدستی بانک مرکزی برای غلبه بر تورم افسارگسیخته

فدرال رزرو، تاثیر این رکود بر اقتصاد جهانی را بسیار گسترده ارزیابی می کند به گونه ای جروم پاول؛ رییس فدرال رزرو از قطعی شدن افزایش نرخ بهره در ماه جاری خبر داده است.

اما در مورد بانک مرکزی اتحادیه اروپا، موضوع به این شدت نیست. زیرا بازار کار هنوز از ظرفیت مازاد برخوردار است و تورم داخلی هنوز به وخامت شرایط تورمی در آمریکا نیست.

کارتسن برسکی؛ مدیر اقتصاد کلان مؤسسه تحقیقات ING‌ می گوید: هیچ کس توقع ندارد در این برهه زمانی حساس، بانک مرکزی اتحادیه اروپا، اقدام به اصلاح یا نرمال سازی سیاست های مالی کند.

از برایند موارد فوق می توان نتیجه گرفت روسیه؛ تنها متضرر تحریم های احتمالی نخواهد بود و اقتصاد جهانی نیز از خروج روسیه از بازارهای جهانی، آسیب شدید خواهد دید.

فدرال رزرو

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =