جلسات کمیته دستمزد شورای عالی کار از کلی‌گویی درآمده و به سمت تعیین حداقل مزد رفته تا از اینجا به بعد، اختلاف نظرها شفاف شود، طبق آخرین خبرها، پیشنهاد کارفرمایان افزایش ۳۵ درصدی دستمزد است، در حالی که پیشنهاد کارگران، سبد معیشت به اضافه افزایش ۳۳ درصدی است، یعنی رقمی حدود ۱۲ میلیون تومان.

پیشنهاد افزایش مزد ۱۴۰۱؛ از ۳.۶ تا ۱۲ میلیون تومان

به گزارش کارآفرین نیوز؛ هر ساله، اسفندماه زمان تعیین حداقل دستمزد کارگران بر مبنای ماده ۴۱ قانون کار است، بر مبنای این قانون، حداقل مزد کارگران با توجه به درصد تورمی که از طرف بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام می‌شود، تعیین خواهد شد به شرطی که باید به اندازه‌ای باشد تا ‌زندگی یک خانواده، که تعداد متوسط آن توسط مراجع رسمی اعلام می‌شود، را تامین نماید.

اخیرا سبد معیشت ۱۴۰۱ در جلسه رسمی شورای عالی کار مشخص و برای آن مبلغ ۸ میلیون و ۹۸۰ هزار تومان نرخ گذاری شد که نسبت به سال ۱۴۰۰ به میزان ۶ میلیون و ۸۹۵ هزار تومان، افزایش دو میلیون و ۱۰۰ هزار تومانی داشته است.

دستمزد 1401 کارگران

در محاسبات سبد معیشت، سهم اقلام خوراکی، ۳۶.۶ درصد و سهم اقلام غیرخوراکی، ۶۴.۴ درصد در نظر گرفته شده است. سبد خوراکی‌ها سه میلیون و ۲۸۰ هزار تومان نرخ‌گذاری شده که این محاسبه براساس متوسط قیمت اقلام خوراکی اعلامی از سوی مرکز آمار ایران برای دی ماه ۱۴۰۰، صورت گرفته است. این سبد برای خانوار متوسط شهری با بعد ۳.۳ نفر انجام شده است.

تفاوت معنادار ۸ میلیون و ۴۰۰ هزار تومانی

اگر رقم پیشنهادشده نمایندگان کارفرمایی را لحاظ کنیم حداقل دستمزد فعلی کارگران به مبلغ دو میلیون و ۶۵۰ هزار تومان، با افزایش ۳۵ درصدی حدودا به رقم سه میلیون و ۶۰۰ هزار تومان خواهیم رسید که با پیشنهاد نمایندگان کارگران، اختلاف زیادی دارد و به رقم معنادار ۸ میلیون و ۴۰۰ هزار تومانی خواهد رسید.

نمایندگان کارگران در حالی حداقل دستمزد کارگران را حدود ۱۲ میلیون تومان پیشنهاد داده اند که پیشنهاد نمایندگان کارفرمایان کمتر از یک سوم آن است. همین اختلاف فراوان باعث شد که مذاکرات ختم شود و به جلسه آینده موکول شود.

سبد معیشت به چه دردی می‌خورد؟

مبنای پیشنهاد نمایندگان کارگران، سبد معیشت است، سبد معیشت در واقع آن حداقل هزینه هایی است که شخص برای گرداندن زندگی و برطرف کردن نیازهای معیشتی باید هزینه کند تا بتواند تعادلی در زندگی خانواده ای خود ایجاد کرده و نیازهای اولیه خانواده خود را پوشش دهد.

دستمزد 1401 کارگران

با این وصف، پرسش کارگران این است که اگر قرار است هر ساله رقمی برای سبد معیشت مشخص شود و هر ساله نیز حقوق و دستمزد کارگران بدون لحاظ کردن آن، تعیین شود پس اصلا چرا سبد معیشت مشخص می شود و این همه زحمت و بحث و گفتگو برای تعیین آن چیست و به چه کاری می آید؟

سوال اصلی این است که اگر قرار است رشدی در سبد میعشت صورت گیرد و اگر تورم برای سال جاری ۴۰ درصد باشد، آیا باید بگوییم تورم ۴۰ درصدی بر روی حداقل مزد ۱۴۰۰ به میزان دو میلیون و ۶۵۰ هزار تومان محاسبه شود، یا بر روی سبد معیشت تعیین شده؟ و اگر قرار است این تورم بر روی مزد ۱۴۰۰ اعمال شود، دیگر سبد معیشت چه معنا و مفهومی دارد؟

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.