طبق آمارهای موجود، سرمایه‌گذاران انواع سکه در دوره یکماهه نیمه بهمن تا نیمه اسفندماه سال جاری، ۰.۵۶ تا ۴ درصد سود کرده‌اند و این میزان سود برای سرمایه‌گذاران هر اونس طلا، ۸.۸ درصد بوده است.

خریداران سکه یکماهه چقدر سود کردند؟

به گزارش کارآفرین نیوز، می توان گفت یکی از سرمایه گذاری های سنتی در اقتصاد ایران، خرید و فروش سکه و طلا بوده که از دیرباز توسط بخشی از فعالان در این عرصه و یا مردم عادی انجام شده است. به دلیل وجود تورم و با امید به اینکه قیمت سکه و طلا در آینده رشد خواهد داشت، افراد اقدام به خرید و نگهداری سکه و طلا می کنند.

همچنین در برخی مواقع نیز طی سال های گذشته طرح هایی توسط بانک مرکزی با عنوان پیش فروش سکه انجام شد که در آن طرح ها نیز هزاران قطعه سکه فروخته شد که معمولا در اینگونه طرح ها، سودهای بالاتری پس از مدتی نصیب سرمایه گذاران می شود.

از آخرین پیش فروش های انجام شده توسط بانک مرکزی با نرخ های زیر ۲ میلیون تومان برای هر قطعه سکه، چند سالی می گذرد که قیمت سکه تا ۱۵ میلیون تومان و بیشتر از آن نیز پیش رفت و از این منظر، انتقاداتی به بانک مرکزی دولت گذشته در حراج ذخایر طلا کشور صورت گرفته بود.

سود یکماهه خریداران سکه و طلا

نگاهی به نرخ های اخیر سکه و طلا در بازار نشان می دهد که سرمایه گذاران در این بازار طی یک ماهه اخیر از سرمایه گذاری خود سود کرده اند. خریداران سکه طرح امامی در یکماهه منتهی به نیمه اسفندماه امسال، ۰.۵۶ درصد سود کرده و خریداران نیم سکه نیز به سود ۲.۳ درصدی رسیدند.

همچنین ربع سکه در فاصله نیمه بهمن تا نیمه اسفندماه امسال، ۴ درصد و سکه گرمی نیز ۳.۸ درصد سود داده است.

هر اونس طلا نیز که در ۱۶ بهمن ماه امسال در بازارهای جهانی ۱۸۰۷.۹ دلار بوده، در ۱۶ اسفندماه سال جاری به ۱۹۸۱ دلار در هر اونس رسید و سود ۸.۸ درصدی را عاید سرمایه گذاران خود کرد.

با این وجود، بخش قابل توجهی از سرمایه گذاران در سال های اخیر به سمت بازارهای نو مانند رمز ارزها رفته و در این بخش اقدام به سرمایه گذاری می کنند.

در عین حال، هشدارهایی مکرری از سوی دستگاه های نظارتی داخلی و همچنین بین المللی برای ریسک بالا سرمایه گذاری در این حوزه داده می شود و لازم است تا سرمایه گذاران در این بخش ها به این موارد توجه داشته باشند.

در بازار ایران، در سال های گذشته حجم بالایی از نقدینگی به سمت سرمایه گذاری در بورس سرازیر شده بود که پس از افت شدید شاخص کل بورس در بیش از یکسال اخیر، بسیاری به ویژه غیر حرفه ای ها در این بازار با زیان روبرو شده اند.

جدول قیمت سکه و طلا

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =