پس از لکشمی میتال هندی‌الاصل که ساکن بریتانیا شد، عظیم پرمجی کارآفرین و دومین میلیاردر هندی است که برخلاف لکشمی میتال، در هند زندگی می‌کند و به او لقب بیل گیتس هندی را داده‌اند در حالی‌ که ۱۰ سال از بیل گیتس بزرگتر است.

"عظیم پرمجی"؛ بیل گیتس هندی!

به گزارش کارآفرین نیوز؛ عظیم پرمجی در سال ۲۰۰۸ با ۷ میلیارد دلار ثروتمندترین مرد هندوستان بود. او در رشته مهندسی برق از دانشگاه آمریکایی استنفورد فارغ التحصیل شد و پس از مرگ پدرش در سال ۱۹۶۶ ردای مدیریت شرکت wipro را در سن ۲۱ سالگی بر تن کرد.

او توانست با مدیریت کارآمد، این شرکت را که سرمایه ای معادل دو میلیون دلار داشت و فقط در زمینه تولید روغن خوراکی فعالیت داشت، به شرکت بزرگ دو میلیارد دلاری تبدیل کند که در حوزه ارتباطات نیز عرض اندام می کند.

شرکت پرمجی طبق نظر مجله بیزینس ویک در میان ۱۰۰ شرکت برتر جهان قرار دارد که از اصول فناوری بهره مند هستند به طوری که برای صاحب اش تقدیرهای فراوانی را آورده است.

عظیم پرمجی توانست در سال ۲۰۰۰ توسط بیزینس ایندیا، به عنوان مرد سال انتخاب شود و همچنین توسط مجله اکونومیست تایمز به عنوان سردسته کسب و کار در سال ۲۰۰۴ معرفی شود.

سپس مجله فاینشنال تایمز، پرمجی را از این هم بالاتر دانست و او را جزو ۲۵ میلیاردر برتر دانست که بیشترین فعالیت را برای بهبود حوزه اجتماع، سیاست و فرهنگ به عمل آورده است.

علاوه بر این، مجله فوربس در مارس ۲۰۰۳ این مرد هندی را جزو ۱۰ فرد مطرح جهانی به شمار آورد که بیشترین تاثیر را در ایجاد تغییر دارند و سپس لقب پادشاه تکنولوژی هند به او رسید.

نشان پادما بوشان

عظیم مثل بسیاری از سیاستمداران دارای مدرک دکترای افتخاری است که البته عضوی از کمیته تجارت و صنعت هندوستان نیز بوده و در ۲۰۰۵ دولت هند، یکی از بالاترین نشان های غیرنظامی، پادما بوشان، را به وی اعطا کرد.

پرمجی برای کارآفرینی معتقد است که درست کردن تیمی فوق العاده کارآمد که مسئولیت ها را بر عهده بگیرند، اساس موفقیت است و علاقه زیادی به تشکیل این چنین تیم هایی و برعهده گرفتن رهبری آنها را دارد.

Azim Premji

شرکت پرمجی اولین شرکتی در جهان بود که توانست در زمینه تولیدات نرم افزاری به دریافت سطح SEI-CMM-۵ نایل شود و همچنین اولین سازمانی بود که سطح PCMM۵ را دریافت کرد تا لقب بیل گیتس هندی برازنده عظیم پرمجی باشد.

در دهه ۱۹۸۰ که اهمیت فناوری اطلاعات برای مردم آشکار می شد و IBM دچار شکست شده بود پرمجی وارد بخش تکنولوژی شد و با همکاری شرکت آمریکایی مینی کامپیوتر تولید کرد.

خودش در مصاحبه ای گفته است: در زمانی که IBM در بازار هند دچار شکست شد من از این موقعیت استفاده کرده و به سرعت به حوزه آی تی هم وارد شدم و بعد از آن بود که در زمینه تولید سخت افزار، نرم افزار و دیگر محصولات فناوری فعالیت کردیم.

شما هم مشتری پرمجی هستید

وی مانند بیل گیتس بنیاد عظیم پرمجی را در سال ۲۰۰۱ تاسیس کرد که در قالب اهدای کمک های مالی به آموزش و پرورش هندوستان فعالیت می کند. طبق آمار این بنیاد، در دهه نخست فعالیت اش حدود دو میلیون دانش آموز از برنامه های این بنیاد بهره مند شده بودند. دانشگاه خصوصی تربیت مدرس عظیم پرمجی نیز در سال ۲۰۱۱ میلادی گشایش یافت.

کار عظیم پرمجی به عنوان یک کارآفرین موفق هندی آن قدر گسترده است که اگر شما از تلفن همراه استفاده می کنید، احتمال اینکه به نوعی مشتری شرکت پرمجی باشید بسیار زیاد است.

پرمجی توانست در سال ۲۰۰۸ رتبه ۸۳ را در جدول میلیاردرهای جهان به دست آورد به طوری که در این سال بالغ بر ۵.۷ میلیارد دلار ثروت داشت هر چند شرکت او به دلیل برخی بدحسابی های مالی از سال ۲۰۰۷ توسط بانک جهانی از دریافت هر گونه وام محروم شده بود. او در نوامبر سال ۲۰۱۷ دارای ۱۹.۵ میلیارد دلار بود.

Premji Company

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =