پوند یا پوند استرلینگ و به زبان عامیانه انگلیسی "کویید" را قدیمی‌ترین پول جهان می‌دانند که امروزه در سبد چند ارز معتبر و پُر تراکنش جهان قرار دارد و با دلار و یورو در رقابت است. واحد کوچک‌تر پوند "پنی" نام دارد و در گذشته‌ها "شیلینگ" و "فلورین" نیز در یکای پول انگلیس وجود داشته است.

قدیمی‌ترین پول جهان را بشناسید

به گزارش کارآفرین نیوز، آمارها نشان می دهد یکی از پُر تراکنش ترین پول های جهان، "پوند" انگلیس است که پوند استرلینگ (Pound sterling) نیز نامیده می شود و واحد پولی پادشاهی بریتانیا محسوب می شود. انگلیسی ها در زبان عامیانه به آن کویید (Quid) می گویند. یکای کوچک تر پوند، "پنی" نام دارد و هر صد پنی برابر با یک پوند است.

در متون اقتصادی، پوند انگلستان را قدیمی ترین پول موجود در جهان می دانند که در دوران زیادی از تاریخ انگلیس و همچنین بعدها بریتانیا در گردش بوده است. گفته می شود ریشه کلمه پوند از اروپا و لغت لیبرا بوده که در لغت به معنی تعادل و وزن است و از ترکیب با کلمه لیبرا، واحد پولی انگلیس با عنوان لیبرا پوندو ساخته شد.

پوند، شیلینگ، پنی

سکه پوند برای نخستین بار در زمان پادشاهی هنری هفتم به بازار آمد و اسکناس پوند نیز به فاصله کوتاهی پس از تاسیس بانک مرکزی انگلستان در سال ۱۶۹۴ به گردش افتاد. در آن زمان، واحد پولی کمتر از پوند، شیلینگ نام داشت که هر ۱۲ شیلینگ یک پنی بوده و این روند تا سال ۱۹۷۲ نیز ادامه داشت.

واژه استرلینگ برای واحد پولی انگلیس پس از فتح این کشور توسط پادشاهان نرماندی رواج یافت. نکته جالب این است که نیوتن، کاشف جاذبه زمین در دوره ای ریاست ضرابخانه سلطنتی انگلستان را بر عهده داشته است.

با وجود اینکه امروزه، هر پوند به ۱۰۰ پنی تقسیم می شود، اما در دوره های مختلف یک پوند برابر با ۲۰ شیلینگ هم بوده است. همچنین دو شیلینگ نیز واحد کوچک تری به نام فلورین را تشکیل می داد. در میان تقسیمات گوناگون یکای پول انگلیس، هر ۵ شیلینگ برابر با یک کرون نیز وجود دارد.

پوند انگلیس امروزه به یکی از ارزهای معتبر در دنیا تبدیل شده و در میان چند ارز اول جهان قرار دارد و همچنین در لیست ارزهای با بالاترین میزان چرخش نیز قرار دارد. در ایران، هر پوند انگلیس به قیمت بانکی ۵ هزار و ۵۰۰ تومان و به قیمت بازار آزاد نیز بیش از ۳۴ هزار تومان است.

پنی

برگزیت و خروج از اتحادیه اروپا

امروزه اسکناس های رایج در انگلستان عبارتند از اسکناس ۵ پوندی با تصویر الیزابت فرای، ۱۰ پوندی با تصویر چارلز داروین، ۲۰ پوندی با تصویر سر ادوارد الگار که قدیمی تر است، ۲۰ پوندی جدید که در مارس ۲۰۰۷ با تصویر آدام اسمیت اقتصاددان قرن هجدهم عرضه شد و همچنین اسکناس ۵۰ پوندی که با تصویر سر جان هابسون؛ اولین رئیس بانک مرکزی انگلستان به چاپ رسیده است.

پوند انگلیس به همراه دلار آمریکا، ین ژاپن و یورو اتحادیه اروپا؛ ۴ ارزی هستند که سیاست های صندوق بین المللی پول بر مبنای این ارزها اتخاذ می شود. از ویژگی های اسکناس های اولیه پوند، دوام، امنیت و کیفیت بوده و امروزه اسکناس های پوند مورد نیاز در این کشور از سوی شرکت دلارو به چاپ می رسد.

همچنین سکه‌های ضرب شده نیز در واحدهای یک، ۲، ۵، ۱۰، ۲۰ و ۵۰ پنز و نیز یک و ۲ پوندی وجود دارند. انگلیس از کشورهایی است در اروپا که به دلیل داشتن پول قوی، با انجام یک همه پرسی در سال ۲۰۱۶، در ژانویه ۲۰۲۰ از اتحادیه اروپا جدا شد که به برگزیت British" and "exit" یا خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا شهرت یافت.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =