طی سال‌های آتی، علاوه بر تغییرات اقلیمی و کاهش مساحت زمین‌های قابل کشت در سراسر دنیا، نیروی کار در حوزه کشاورزی بسیار کاهش می‌یابد که همگی از عوامل افت سودآوری این صنعت و در نتیجه تهدید امنیت غذایی مردم جهان می‌شود.

استارتاپ اگریست؛ ربات کشاورز

به گزارش کارآفرین نیوز، سازمان ملل پیش بینی کرده جمعیت جهان تا سال ۲۱۰۰ به حدود ۱۰ میلیارد و نهصد میلیون نفر برسد، یعنی حدود ۳ میلیارد نفر بیشتر از این روزها.

ژاپن در دنیا به داشتن جمعیت بالای ۱۰۰ سال معروف است. این موضوع، نمادی از سبک زندگی سالم در این کشور است.

Agrist

اما آنچه بیش از سایر موارد، مهم جلوه می کند کاهش تعداد افراد در سن کار فیزیکی به ویژه کار سخت و پُرمشغله کشاورزی است. میانگین سن کشاورزان ژاپنی در سال ۲۰۲۰، حدود ۶۷ سال اعلام شد.

مقامات ژاپن اعلام کرده اند: جمعیت نیروی کار کشاورزی در ژاپن از سال ۲۰۱۵ تا سال ۲۰۲۰ میلادی، ۲۲ درصد کاهش داشته است.

Agrist

کاهش ۴۰۰ هزار نفری جمعیت فعال بخش کشاورزی در طول پنج سال، نگرانی مقامات و مردم را به همراه داشته است. پیش از آغاز پاندمی، دولتمردان ژاپن به فکر پذیرش نیروی کار کشاورزی از خارج ژاپن افتاده بودند، اما شیوع کرونا موجب شد این موضوع، مسکوت بماند.

کاهش سطح زیر کشت به کاهش میزان مواد غذایی در کشور و در نتیجه تهدید امنیت غذایی مردم منجر خواهد شد.

ورود ربات ها به حوزه کشاورزی می تواند این مشکل را برطرف سازد. علاوه بر تأمین مواد غذایی بومی و ایجاد اشتغال بیشتر در صنایع مرتبط، می تواند امنیت غذایی و روانی مردم را نیز تضمین نماید.

Agrist

ایده استارتاپ اگریست (Agrist) در سال ۲۰۱۷ با مطالعه آینده پژوهی گروه مطالعات ملی کشاورزی سودآور شکل گرفت، اما استارتاپ در سال ۲۰۱۹ به صورت رسمی ثبت و تاسیس شد.

اگریست با هدف ترویج کشاورزی پایدار با کمترین اتلاف منابع و محصول، بیشترین سودآوری و کمترین میزان تخریب زمین فعالیت خود را آغاز کرد.

تا سال ۲۰۱۹، بنیانگذاران استارتاپ و متخصصان هوش مصنوعی اگریست، به دیدار کشاورزان فعال ژاپنی رفتند تا از نیازهای ضروری آنان در این بخش مطلع شوند. این جلسات ماهانه همچنان به قوت خود باقی است و کشاورزان، نقش مشاوره ای موثری در این استارتاپ دارند.

ربات های کشاورز، نه تنها می توانند کاشت دانه ها را به درستی و دقت انجام دهند، بلکه قادر هستند مراحل رشد گیاه را نیز بررسی کنند.

جونیچی سایتو (Junichi Saito)؛ مدیرعامل اگریست می گوید: از مهمترین ویژگی های ربات های کشاورز، تشخیص زمان برداشت محصول است. این ربات ها با گردش در محیط، وضعیت رشد گیاه را بررسی می کنند و علاوه بر آنکه از طریق شبکه، به کشاورز یا متخصص علوم گیاهی منتقل می کند در حافظه خود ذخیره می کند.

جونیچی سایتو (Junichi Saito)

گردآوری ماشینی اطلاعات و تحلیل های هوش مصنوعی از وضعیت محصول، نه تنها کمبود نیروی کار یدی را جبران می کند بلکه موجب ارتقای سطح کیفی محصولات برداشت شده و افزایش درآمد می شود.

در سال ۲۰۲۰، اگریست توانست شش ربات کشاورز به سازمان ملی تحقیقات کشاورزی و غذایی ژاپن بر اساس نیازهای تعریف شده این سازمان، تحویل دهد.

این استارتاپ در سال ۲۰۲۰ و فقط یک سال پس از آغاز فعالیت خود، توانست ۸ جایزه داخلی و دو جایزه بین المللی کسب کند.

سرمایه گذاران بسیاری در صف همکاری با اگریست ایستاده اند و بنیانگذاران این استارتاپ از جمله استارتاپ هایی هستند که در جستجوی یافتن سرمایه گذار تلاشی نخواهند کرد.

////////////////

صفیه داوطلب

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =