سیستم مالی غیرمتمرکز یا Defi، مجموعه‌ای از برنامه‌های کاربردی بوده که سبب انجام امور مالی نظیر وام و معاملات مالی به‌ صورت غیرمتمرکز و بدون نیاز به واسطه می‌شود.

"دیفای" یا امور مالی غیرمتمرکز

به گزارش کارآفرین نیوز، در حال حاضر بازارهای مالی متمرکز بوده و بانک مرکزی کشورها، پول را کنترل می‌کنند. به بیان دیگر کنترل جریان مالی در اختیار دولت و نهادهای وابسته به آن و هرگونه تصمیم در خصوص عرضه و چاپ پول توسط آنها صورت می‌گیرد.

به طور مثال در دهه ۹۰ که کشور با مشکلات تحریمی مواجه بود، دولت به‌ جای حل این مشکل، اقدام به چاپ پول کرد که این امر سبب رشد تورم سالانه شد.

برای حل این مشکل و عدم دخالت حوزه دیفای مطرح شد و در این شیوه واسطه‌ای به‌ مانند بانک وجود ندارد.

در واقع به دلیل آنکه دیفای بر بستر بلاک‌چین پیاده‌سازی می‌شود، بسیار از مشکلات سیستم بانکی را ندارد.

وجود کدهای رایانه‌ای، احتمال هر خطا را کاهش و کنترل و نظارت دارایی را برای تمامی افراد میسر می‌سازد.

از سوی دیگر هزینه و کارمزدهای استفاده از سرویس‌های ملی نیز کاهش پیدا می‌کند.

دیفای

نکته دیگری که باید به آن اشاره کرد این بوده که سیستم مالی غیرمتمرکز مشکلات امنیتی را نیز مرتع کرده است، به بیان دیگر تمامی داده بر روی اکوسیستم بلاک‌چین ثبت می‌شوند و دست‌کاری و تغییر آن غیرممکن است.

همچنین مسائل تحریمی نیز در حوزه دیفای تاثیرگذار نبوده و کشورها قادر نیستند پلتفرم‌های این حوزه را در کشوری خاص مسدود نمایند.

نکته دیگر این بوده که سرویس‌های مالی سنتی، معمولاً در نقاط کم‌جمعیت و نقاطی که افراد درآمد پایین دارند، حضور فعالی ندارند، اما در دیفای تمامی مردم قادر هستند به خدمات آن به‌ راحتی دسترسی داشته باشند.

حوزه دیفای با وجود جدید بودن کاربردهای وسیعی دارد. دریافت وام، خدمات بانکی پولی، پیش‌بینی بازار، امور بیمه‌ای و ... برخی از کاربردهای آن در حال حاضر بوده که استارت آپ‌های فراوانی در این حوزه مشغول به فعالیت هستند.

نکته دیگری این بوده که برنامه‌های دیفای، با تکیه‌ بر دومین پلتفرم رمزنگاری جهان، اتریوم، ساخته می‌شوند.

در واقع به دلیل انعطاف‌پذیری شبکه اتریوم و ارائه قراردادهای هوشمند، زبان برنامه‌نویسی خاص مورد استقبال قرار گرفته و این امر عاملی شده که اتریوم در حال حاضر بزرگ‌ترین میزبان دیفای باشد.

اتریوم دیفای

در انتها باید گفت در دوس ال اخیر مجموع سرمایه های ورودی به بخش خدمات از ۵۰۰ میلوین دلار به ۲۵۰ میلیارد دلار افزایش یافته است، که این خود حکایت از ورود سرمایه های عظیم به این حوزه است، به همین دلیل کشورها به دنبال قانون گذاری در این حوزه هستند و مسئولین کشور نیز باید سریع تر قوانین این حوزه را به تصویب برسانند.

امور مالی غیرمتمرکز با وجود مزایای خیره‌کننده اما به دلیل تازگی، از پیچیدگی‌های خاصی برخوردار است و هنوز رابط کاربری خوبی ندارد، از سوی دیگر به دلیل حذف واسطه، مسئولیت هرگونه خطایی با کاربر است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =