این روزها همه جا از تاثیر تحریم‌های تصویب شده علیه روسیه و اثرات آن بر اقتصاد اروپا صحبت می‌شود، اما آسیای جنوب شرقی می‌تواند نتیجه متفاوتی از این تحریم‌ها را تجربه کند.

پس‌لرزه تحریم‌های روسیه در آسیای جنوب شرقی!

به گزارش کارآفرین نیوز، اثرات جنگ روسیه و اوکراین، در تمام مناطق دنیا یکسان نخواهد بود. این روزها مدام از تاثیرات تحریم های صادراتی علیه روسیه بر اروپا و روسیه سخن گفته می شود، اما منطقه آسیای جنوب شرقی نیز به عنوان یکی از مناطق مهم اقتصادی دنیا، شاهد روندهای متفاوت در حوزه انرژی، کامودیتی، سیایت و حتی قدرت باشد.

آنتونی نفته؛ اقتصاددان برجسته موسسه CLSA می گوید: بسیاری از کشورهای منطقه آسیای جنوب شرقی، به نفت وارداتی از روسیه یا سایر کشورها نیازی ندارند و در نتیجه در گروهی قرار می گیرند که فشار جهشی فزاینده بر آنها وارد نخواهد شد.

اما در چند روز اخیر، قیمت کامودیتی ها به عنوان ابزار اقتصادی، افزایش چشمگیری داشته و به نظر می رسد این روند ادامه داشته باشد.

با آنکه از آغاز جنگ روسیه و اوکراین بیش از دو هفته نمی گذرد، اما میزان تورم روسیه به ۹.۱ درصد رسیده است.

پس از اعلام رییس جمهور آمریکا مبنی بر ممنوعیت واردات نفت، گاز و زغال سنگ از روسیه، شاخص قیمت نفت تا دیروز به بالاترین سطح پس از سال ۲۰۰۸ رسید و شاخص بهای کامودیتی ها را نیز با خود بالا کشید.

در چند روز گذشته، قیمت بنزین در آمریکا پس از ۱۴ سال افزایش یافت. روز گذشته بهای بنزین در کره جنوبی نیز از بالاترین سطح قیمتی هشت ساله گذشته فراتر رفت.

گرچه دیروز پس از اعلام آمادگی امارت متحده عربی برای افزایش ۴۰۰ هزار بشکه ای نفت در روز، معاملات بازار نفت، روند کاهشی آغاز کردند.

اندونزی

از گروه کامودیتی های سخت، نفت، و از گروه کامودیتی های نرم، گندم در بالاترین رده اهمیت قرار دارند. روسیه؛ از بزرگترین تولید کنندگان نفت و اوکراین از اصلی ترین صادرکنندگان سایر کامودیتی ها مانند گندم و ذرت به شمار می آیند.

در این میان، اندونزی می تواند به دلیل کامودیتی محور بودن اقتصاد این کشور از این مهلکه جهانی اقتصاد، تاب آوری بیشتری خواهد داشت و می تواند با خسارات کمتری، از این صحنه خارج شود.

نفته می افزاید: بیش از ۵۰ درصد صادرات اندونزی شامل کامودیتی های گروه نرم و سپس گروه فلزات و زغال سنگ می شود.

اندونزی

نکته مهم اینجاست که روسیه؛ دومین صادرکننده ذغال سنگ به چین است و اختلال در زنجیره تامین، می تواند چین را به سمت واردات از اندونزی سوق دهد.

تحلیلگران بازار کامودیتی معتقدند برای کشورهایی که در فهرست صادرکنندگان نفت و کامودیتی تا کنون، پس از روسیه و اوکراین قرار داشته اند نه تنها افزایش قیمت، بلکه افزایش حجم تقاضا نیز اتفاق خواهد افتاد.

در این میان اندونزی به دلیل اقتصاد کامودیتی محور خود، می تواند اوضاع اقتصاد داخلی را مدیریت کند.

تایلند

اما تایلند، وضعیت متفاوتی دارد. اقتصاددانان حوزه آسیای جنوب شرقی معتقدند صادرات و گردشگری؛ دو مؤلفه اصلی اقتصاد تایلند، حال و روز خوشی ندارند.

تایلند که تا پیش از پاندمی، در رده بیستم صادرات دنیا ایستاده بود در این دو سال، رونق اقتصادی خود را از دست داده است و چندان امیدی به بازگشت گردشگران در ماه های باقیمانده سال جاری میلادی ندارد.

حالا با اوج گیری جنگ در اروپای شرقی و افزایش قیمت های جهانی، این کشور نیز با چالش های جدیدی روبرو خواهد شد.

تایلند

در میان اقتصادهای نوظهور منطقه آسیای جنوب شرقی، تراز پرداخت های بین المللی تایلند نیز بیش از سایرین در معرض آسیب پذیری است.

تجهیزات راکتورهای هسته ای، ماشین آلات، تجهیزات و لوازم الکتریکی در صدر کالاهای صادراتی تایلند بوده است.

چین

اما در این میان، چین به عنوان متحد دیرین روسیه، شرایط متفاوتی را تجربه خواهد کرد.

مجله تایم (TIME) در مقاله ای پس از یک هفته از آغاز جنگ آورد: تحریم ها علیه بانک های روسیه می تواند روسیه و چین را از نظر اقتصادی، به هم نزدیکتر کند. در صورت رخداد چنین احتمالی، استیلای دلار بر سیستم پرداخت بین المللی بسیار کاهش خواهد یافت.

اِسوار پراساد؛ اقتصاددان حوزه سیاستِ تجارت و مدیر سابق صندوق بین المللی پول شاخه چین می گوید: عدم دسترسی آزاد به سوییفت و دور ماندن از صحنه تجارت جهانی برای روسیه با اقتصاد صادرات محور، بسیار دشوار است.

وی می افزاید: با وجود احتمال استفاده روسیه از رمزارزها، اما بی شک مراودات اقتصادی روسیه با چین بیش از آنچه تصور می شود افزایش خواهد یافت و اقتصاد روسیه را به روابط با چین وابسته تر خواهد کرد.

روسیه دومین تامین کننده نفت خام مورد نیاز چین است. چین نیز بزرگترین خریدار زغال سنگ روسیه است که در صورت افزایش فشارها و اختلال در زنجیره تامین می تواند اندونزی را جایگزین روسیه کند.

در آخرین دیدار روسای جمهور این دو کشور همزمان با افتتاحیه المپیک زمستانی ۲۰۲۲ در چین، شی جینپینگ و پوتین بر تعمیق روابط استراتژیک کنونی بیش از گذشته تأکید کردند.

استیو هنکه؛ رییس دپارتمان اقتصاد عملی دانشگاه جانز هاپکینز می گوید: قطع دسترسی روسیه از سوییفت؛ اصلی ترین عامل تحکیم روابط تجاری روسیه وچین خواهد بود.

به گزارش تایم، بسیاری از تحلیلگران هشدار داده اند: چین برای پیشگیری از تخریب روابط تجاری خود با کشورهای غربی، باید در روابط با روسیه محتاطانه تر عمل کند به ویژه آنکه آمریکا، روابط این دو کشور را با دقت، رصد می کند.

چین

سیستم پرداخت بین بانکی فرامرزی (CIPS) چین بر پایه رنمینبی از سال ۲۰۱۵ راه اندازی شده است تا تبادلات بین المللی یوآن، تسهیل و تسریع شود. این سیستم مشابه سیستم اتاق پایاپای بین بانکی امریکا (CHIPS) عمل می کند.

رنمینبی (Reinminbi)؛ یکای پول رسمی چین است که یوان، واحد اصلی آن است.

تفوق و قدرت دلار در سیستم پرداخت بین المللی در حدی است که علاوه بر کاربرد فراوان و بی نظیر در تمام معاملات بین المللی، بانک های مرکزی حداقل ۶۰ درصد ذخایر خود را به دلار نگهداری می کنند.

پراساد می گوید: در بلند مدت، روسیه، چین و سایر مخالفان ایالات متحده آمریکا به دنبال کاهش وابستگی خود به دلار و در نتیجه استیلای دلار در نظام مراودات تجاری دنیا خواهند بود.

مقامات خزانه داری آمریکا پیشتر به اوباما و ترامپ درباره این موضوع هشدار داده بودند.

چین با آنکه اعلام کرده است روابط تجاری خود را با روسیه قطع نخواهد کرد، اما هنوز موضع شفافی برای تمام تبادلات مالی اتخاذ یا اعلام نکرده است.

گویی جنگ اقتصادی، ابعاد جدیدی از جنگ قدرت را در جهان آشکار خواهد کرد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =