برای ایمن‌سازی بیشتر شبکه بهتر است در صورت عدم استفاده طولانی‌مدت، آن (یا حداقل بخش بی‌سیم آن) را غیرفعال کنید.

به هکرهای Wi-Fi باج ندهید!

به گزارش کارآفرین نیوز، شاید هیچ‌ وقت به این موضوع توجه نکرده باشید که مکان Wi-Fi شما در خانه می‌تواند در امنیت آن تاثیر بگذارد، اما بهتر است روتر بی‌سیم را تا حد ممکن به وسط خانه‌تان نزدیک کنید.

این کار دو مزیت دارد:

ایجاد دسترسی مناسب و متعادل به اینترنت در تمام اتاق‌های خانه.

عدم تعیین محدوده سیگنال بی‌سیم بیش‌ از حد در خارج از خانه، جایی که به راحتی توسط افراد مخرب مورد نفوذ واقع خواهد شد.

تغییر نام پیش‌فرض دستگاه

تغییر نام پیش‌فرض Wi-Fi، موجب جلوگیری از هک وای فای می شود، با این کار هکرها نمی‌توانند به نوع روتر شما پی ببرند.

استفاده از گذرواژه WPA مستحکم‌تر

از طولانی بودن گذرواژه شبکه Wi-Fi خود اطمینان حاصل کنید و آن را تصادفی انتخاب کنید، تا توسط هکرهای مصمم کشف و شکسته نشود، یک رمز خوب باید شامل حروف کوچک و بزرگ (انگلیسی)، اعداد و حتی علامت‌ها و در حدود ۲۰ کاراکتر باشد، هر چه رابطه معنادار میان این کاراکترها کمتر باشد، راه دستیابی هکرها به آن سخت‌تر است.

غیرفعال کردن دسترسی از راه دور به تنظیمات

دسترسی به تنظیمات و interface اکثر روترها، فقط از طریق دستگاه متصل به آن‌ها امکان‌پذیر است، اما با این حال برخی از آن‌ها به سیستم‌های از راه دور نیز چنین امکانی را می‌دهند، غیرفعال کردن این گزینه شما را از نگرانی برای دسترسی افراد مخرب و غیرمجاز به تنظیمات مودم آن هم بدون نیاز به اتصال به مودم خلاص خواهد کرد.

مودم

غیرفعال کردن UPnP

متد UPnP ‪(Universal Plug ‘n Play)‬ به دستگاه‌ها کمک می‌کند تا شبکه را پیدا کرده و برای به‌روزرسانی سیستم‌عامل و منابع خود با سازنده‌شان ارتباط برقرار کنند، UPnP از عناصر اصلی ایجاد اینترنت اشیاست و اینترنت اشیا همان فناوری‌ای است که «خانه هوشمند» را به وجود آورده است، اکثر ابزارهای هوشمند نیازمند دسترسی به اینترنت هستند اما UPnP هم‌زمان می‌تواند کانال مناسبی برای هکرها نیز باشد.

استفاده از firewallهای سخت‌افزاری و نرم‌افزاری

firewallهای سخت‌افزاری اولین خط دفاعی در برابر حملات خارجی به شبکه هستند، اکثر فایروال‌ها از فیلتر بسته (Packet) استفاده می‌کنند، به این صورت که سربرگ بسته را بررسی می‌کنند تا آدرس منبع و مقصد آن را مشخص کنند، این اطلاعات با مجموعه قوانین پیش‌فرض یا ایجادشده توسط کاربر مقایسه می‌شوند تا مجاز یا غیرمجاز بودن بسته را متوجه شوند، و یا اجازه ورود صادر کنند، یا بسته را دور بیندازند.

استفاده از VPN

(VPN (Virtual Private Network شبکه خصوصی مجازی به شما کمک می‌کند تا ایمن و محافظت‌شده از اینترنت استفاده کنید، و همچنین، امور خصوصی را خصوصی نگه دارید، این VPNها، با رمزگذاری داده‌های شما، آن‌ها را از چشم‌های کاوش‌گر و غیرمجاز پنهان می‌کنند.

فعال‌سازی احراز هویت از طریق MAC Address برای کاربران

شما می‌توانید دسترسی افراد به شبکه بی‌سیم خود را، با اجازه دادن به دستگاه‌های خاص و مطمئن و مسدود کردن بقیه دستگاه‌ها، محدود کنید، هر دستگاه بی‌سیم یک شماره سریال منحصر به‌ فرد دارد که به عنوان MAC Address Media) Access Control Address) شناخته می‌شود، احراز هویت از طریق MAC Address فقط مجموعه آدرس‌های تعریف‌شده توسط مدیر شبکه را مجاز به اتصال و استفاده از شبکه قرار می‌دهد.

خاموش کردن Wi-Fi هنگام ترک منزل

با این کار فرصت‌های هکرهای مخربی را که ممکن است در غیاب شما سعی کنند به شبکه شما دسترسی پیدا کنند از بین می‌برد، همچنین خاموش کردن دستگاه شبکه احتمال آسیب دیدن آن در اثر افزایش ناگهانی برق را نیز کاهش می‌دهد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =