رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا انتظامی کشور به شهروندان توصیه کرد در خریدهای نوروزی که از طریق فضای مجازی اقدام می‌کنند، مراقب کلاه‌برداران اینترنتی باشند.

مراقب مجرمان سایبری در خریدهای نوروزی باشید

به گزارش کارآفرین نیوز، سرهنگ علی‌محمد رجبی به آغاز خریدهای نوروزی شهروندان در روزهای اخیر اشاره کرد و گفت: شهروندان می‌توانند با رعایت نکات ایمنی بسیار ساده در خریدهای آخر سال، از حساب بانکی خود در مقابل بسیاری از روش‌های کلاه‌برداری برداشت غیرمجاز محافظت کنند.

وی بیان کرد: در سال‌های اخیر بسیاری از شهروندان به‌منظور شکستن زنجیره انتقال بیماری کرونا و همچنین عدم اتلاف وقت به خریدهای غیرحضوری و اینترنتی روی آورده‌اند که این امر علاوه بر مزایای زیاد آن در صورت عدم مراقبت می‌تواند خطراتی را در پی داشته باشد.

وی در خصوص نحوه کلاه‌برداری افزود: مجرمان سایبری با راه‌اندازی فروشگاه‌های جعلی در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی و با تبلیغات جذاب و تخفیفات اغواکننده و با عناوینی مانند فروش کالاهای مرغوب با قیمت‌های پایین‌تر از عرف بازار، کالاهای بدون کیفیت خود را با قیمتی بیشتر از ارزش کالا به مشتریان خود می‌فروشند و اقدام به کلاه‌برداری از شهروندان می‌کنند.

سرهنگ رجبی از عدم ارسال کالای خریداری‌شده نیز به‌عنوان یکی دیگر از روش‌های کلاه‌برداری نام برد و بیان کرد: در بسیاری از مواقع کلاه‌بردار بعد از دریافت بیعانه یا حتی وجه کامل دیگر پاسخگوی فرد نیست.

این مقام مسئول از خرید حضوری به‌عنوان یکی از راهکارهای جلوگیری از کلاه‌برداری اشاره کرد و گفت: در صورت خرید اینترنتی به آدرس URL سایت دقت کنید که با "https" شروع‌شده باشد.

همچنین برخی از مرورگرها یک نماد قفل در جلوی آدرس وب دارند تا نشان دهند سایت دارای گواهی امنیتی قابل‌ اعتماد است.

خرید اینترنتی

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا انتظامی کشور در ادامه افزود: بهترین روش برای جلوگیری از کلاه‌برداری توجه به موارد منطقی و غیرمنطقی معامله است چراکه برخی معاملات بیش‌ازحد برای واقعی بودن خوب هستند مثلاً قیمت برخی اجناس را آن‌قدر پایین میاورند که خریدار را وسوسه کنند درصورتی‌که با واقعیت جور درنمی‌آید؛ همچنین اگر سایتی از شما روش‌های پرداخت غیرعادی می‌خواهد باید به آن شک کنید، مثلاً سایتی که از طریق کارت به کارت یا دریافت بیعانه درخواست پرداخت می‌کند به‌احتمال‌زیاد کلاه‌برداری است.

سرهنگ رجبی به کاربران توصیه کرد: از فروشگاه‌ها و سایت‌های معتبر که دارای نماد اعتماد الکترونیکی هستند خرید کنند و به‌هیچ‌وجه به فروشگاه‌های شبکه‌های اجتماعی اعتماد نکنند.

این مقام انتظامی بیان داشت: سایت پلیس فتا به آدرس cyberpolice.ir مرجعی کامل از اخبار، اطلاعات و آموزش‌های سایبری بوده و کاربران با مراجعه به آن‌ها می‌توانند راهنمایی‌های لازم را دریافت نمایند و در صورت نیاز نیز می‌توانند گزارش موارد مشکوک را در سامانه پاسخگویی فوریت‌های سایبری و شماره تلفن ۰۹۶۳۸۰ به‌صورت شبانه‌روزی با همکاران ما در میان بگذارند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.