حذف صفرهای پول ملی تا مرحله کمرنگ شدن چند صفر از اسکناس‌های جدید و مصوبه هیات وزیران دولت قبل برای تبدیل واحد پول ملی از ریال به تومان نیز پیش رفت، با این حال طی ماه‌های اخیر اقدام دیگری از سوی دولت و یا بانک مرکزی در این خصوص اعلام نشده است.

تغییر واحد پول از ریال به تومان انجام می‌شود؟

به گزارش کارآفرین نیوز، واحد پول ایران در طول تاریخ دچار تغییراتی شده و تقریبا در تمامی دوره های تاریخی و با تغییر حکومت ها، یک واحد پولی جدید نیز معرفی و اقدام به ضرب سکه شده است. در عین حال، از دهه ها پیش تاکنون واحد پولی ایران ریال است، اما مردم در محاوره های روزانه خود یک صفر از ریال کم کرده و ترجیح می دهند از تومان استفاده کنند.

بنابراین می توان گفت در حال حاضر، واحد پول ایران به دو صورت ریال و تومان است که در اغلب آمارها و گزارش های رسمی کشور از ریال و در زندگی روزمره مردم نیز از تومان استفاده می شود.

با این حال، در یکی دو سال اخیر و در زمان دولت قبل مصوبه ای در دولت به تصویب رسیده بود که طی آن قرار بود برای سهولت در استفاده مردم از واحد پولی و همچنین یکسان سازی محاسبات، ریال حذف و در تمامی بخش ها از تومان استفاده شود.

حتی در آخرین اسکناس های چاپ شده بانک مرکزی نیز طی سال های گذشته، این بانک اقدام به کمرنگ کردن صفرها برای حرکت تدریجی جامعه به سمت استفاده از واحد پولی تومان به جای ریال کرده بود. با این حال، طی ماه های اخیر و با تغییر دولت، فعلا اقدام جدیدی برای این منظور اعلام نشده است.

حذف صفر از اسکناس

نگاهی به واحدهای پولی رایج تاریخی کشور نیز نشان می دهد به دلیل قدمت چند هزار ساله ایران، همانگونه که عنوان شد در طول تاریخ پادشاهان مختلف اقدام به ضرب سکه با واحدهای پولی مختلف کرده اند. اولین واحد پولی کشور را به زمان هخامنشیان منتسب می کنند که "دریک" نام داشت و عنوان شده که برگرفته از نام داریوش هخامنشی بوده است.

با وجود اینکه از واحدهای پولی بسیاری در ایران گذشته نام بُرده می شود، اما یکی دیگر از آنها "پشیز" نام داشته که در دوره ساسانیان ضرب می شد که هنوز هم در محاوره روزمره برخی مردم جای دارد و به پول بسیار بی ارزش نسبت پشیز داده می شود.

ساسانیان از واحد پولی دینار نیز که از جنس طلا بوده برای تشریفات خود استفاده می کردند. در زمان غزنویان واحد پولی ایران محمودی نام داشت که احتمالا برگرفته از نام سلطان محمود غزنوی بوده است.

اولین اسکناس چاپ شده در ایران

اولین اسکناس چاپ شده در ایران نیز "چاو" نام داشت که در دوره حکومت مغول ها در ایران به چاپ رسید. صنار یا صد دینار، عباسی در دوره حکومت صفویان برگرفته از نام شاه عباس صفوی، نادری در دوره نادرشاه افشار و شاهی و قران در دوره قاجار نیز از دیگر واحدهای پولی ایران بوده است.

تالان، مین، کالکو، درخم، دانگ، فلوس، یمینی، غازی، اشرفی، محمدی، دوزاری، بیستی، روپیه، لاری، کشور ستانی، کرور، هزاری و ... نیز به عنوان واحدهای پولی ایران در طول تاریخ نام بُرده شده و جالب اینکه از برخی از این عناوین هنوز هم در محاورات روزمره مردم در خصوص کارهای مالی و پولی استفاده می شود. مانند دوزاری، صنار، شاهی و ...

به صورت کلی، راه درازی در طول تاریخ کشورمان طی شده و پول ایران مسیر بسیار پر پیچ و خمی را طی کرده تا امروز با نام ریال و تومان در دستان ماست و در صورت ادامه برنامه سال های اخیر، یکبار دیگر نیز نام واحد پولی ایران تغییر خواهد کرد و چند صفر از اسکناس ایران حذف می شود. البته اینبار نام واحد پولی (تومان) مورد قبول همه و آشنا است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.