بانک مرکزی درخواست دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری - صنعتی و ویژه اقتصادی پیرامون تاسیس و فعالیت بانک برون مرزی را مورد بررسی قرار می‌دهد.

امکان تاسیس آف‌شور بانک‌ها در مناطق آزاد فراهم شد

به گزارش کارآفرین نیوز، آف‌شور بانک به عملیات بانکی گفته می شود که توسط بانکی که در سرزمین اصلی قرار ندارد ( همان مناطق آزاد و ویژه اقتصادی) با افراد حقیقی و حقوقی غیرمقیم عملیات بانکی را با بهره گیری از ارزهای خارجی و در مقیاس بزرگ ممکن می سازد.

کشورهای مختلفی از قبلی چین، بحرین، برمودا، جزایر ویریجین، دومینیکا، هنگ‌کنگ، ژاپن، ماکائو، پاناما، فیلیپین، سنگاپور، تایلند، لوکزامبورگ، اروگوئه، سوییس و چند منطقه در آمریکا دارای این سبک بانک هستند.

در ایران نیز از همان زمان آغاز تاسیس مناطق آزاد، بانک های آف‌شور پیش بینی شده بودند که مورد توجه دولت ها قرار نگرفته بود.

در دولت سیزدهم و طی جلسات و مکاتبات دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی و بانک مرکزی، تفاهم شد که درخواست بانک ها و موسسات مالی معتبر و خوشنام خارجی که دارای رتبه اعتباری مناسبی باشند، برای تاسیس بانک برون مرزی (بانک آفشور) در هر یک از مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی اگر از طریق دبیرخانه شورایعالی به بانک مرکزی ارسال شود، مورد بررسی و اقدام مقتضی قرار گیرد.

حال با این اقدام بانک مرکزی باید منتظر درخواست های بانک های خارجی در خصوص تاسیس آف‌شور در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی بود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.