سخنگوی گمرک گفت: ۴۸ میلیون و ۹۰۳ هزار تُن کالا به ارزش ۳۲ میلیارد و ۷۱۲ میلیون دلار در ۱۱ ماهه سال‌جاری بین ایران و اعضای شانگهای تبادل شد که نسبت به مدت مشابه ۳۱درصد در ارزش تجارت و ۴۱درصد در صادرات رشد داشته است.

صادرات ایران به اعضای شانگهای ۴۱ درصد رشد کرد

به گزارش کارآفرین نیوز، سید روح اله لطیفی همزمان با موافقت اعضای شانگهای با ساز و کار عضویت دائم ایران در این سازمان، بیان کرد: عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای و سرعت بخشی در فرایند عضویت دائم در این سازمان، می تواند باعث افزایش چشم گیر تجارت ایران با اعضای شانگهای و شرکای آنها در جهان شود به ویژه اینکه سه قدرت بزرگ اقتصادی دنیا در این سازمان عضو هستند که سهم قابل توجهی از اقتصاد جهانی را در اختیار دارند .

وی افزود: در ۱۱ ماهه امسال، ۴۸ میلیون و ۹۰۳ هزار و ۱۲۳ تن، به ارزش ۳۲ میلیارد و ۷۱۲ میلیون و ۲۳۳ هزار دلار تجارت‌ کشورمان با ۱۱ عضو شانگهای بوده که رشد ۳۱ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته است.

میزان صادرات کشور به اعضای شانگهای

لطیفی در این خصوص توضیح داد: در ۱۱ماه سال جاری ۴۰میلیون و ۶۴۲هزار و ۲۷۲تن کالای ایرانی به ارزش ۱۸میلیارد و ۲۹۵میلیون و ۶۳۷هزار دلار به اعضای سازمان همکاری های شانگهای صادر شد که ۴۱درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته است.

وی افزود: چین باخرید ۱۲میلیارد و ۶۳۴میلیون دلار، افغانستان با یک میلیارد و ۶۵۵میلیون دلار، هند با یک میلیارد و ۶۳۴میلیون دلار، پاکستان با یک میلیارد و ۱۲۹میلیون دلار، روسیه با ۴۳۹میلیون دلار، پنج مقصد نخست کالاهای ایرانی در بین اعضای شانگهای بودند.

لطیفی در ادامه گفت: ازبکستان با خرید ۳۶۸میلیون دلار، قزاقستان با ۱۶۵میلیون دلار، تاجیکستان با ۷۹میلیون دلار، قرقیزستان با ۷۴میلیون دلار، بلاروس با ۱۶میلیون دلار و مغولستان با ۴۸۳هزار دلار به ترتیب در رتبه های بعدی خرید کالاهای ایرانی در بین اعضای شانگهای قرار دارند.

میزان واردات از کشورهای عضو سازمان همکاری های شانگهای

سخنگوی گمرک توضیح داد: چین با فروش ۱۱میلیارد و ۱۰۵میلیون دلار، روسیه با یک میلیارد و ۴۵۱میلیون دلار،هند با یک میلیارد و ۳۷۹میلیون دلار،پاکستان با ۲۵۲میلیون دلار و ازبکستان با ۱۱۰میلیون دلار، پنج مبدا نخست فروش کالاهای مورد نیاز کشور در بین اعضای شانگهای بودند.

وی افزود: قزاقستان بافروش ۵۶میلیون دلار، تاجیکستان با ۳۱میلیون دلار، افغانستان با ۱۸میلیون دلار، بلاروس با ۱۰میلیون دلار، قرقیزستان با ۳میلیون دلار و مغولستان با دو میلیون دلار، در رتبه های بعدی فروش کالا به ایران در سازمان همکاری های شانگهای قرار دارند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.