رییس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی استان تهران در مورد میزان افزایش حداقل حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی، گفت: بر اساس ماده ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی، افزایش حقوق بازنشستگان نیز مانند دستمزد کارگران به میزان ۵۷.۴ درصد خواهد بود.

افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی؛ ۵۷.۴ درصد

به گزارش کارآفرین نیوز؛ ماده ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی تاکید دارد که "مستمری از کارافتادگی کلی و مستمری بازنشستگی و مجموع مستمری بازماندگان در هر حال نباید از حداقل مزد کارگر عادی کمتر باشد"، بر این اساس تعیین حداقل دستمزد کارگران بر مبنای ماده ۴۱ قانون کار، برای تعیین حداقل حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی بر مبنای ماده ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی ضروری است تا مشخص شود که حداقل حقوق این بازنشستگان به چه میزان باید اضافه شود.

این در حالی است که در بین بازنشستگان، تعداد حداقل بگیرهای صندوق کشوری و لشکری، کم است در حالی که ۶۰ درصد جمعیت بازنشستگان تامین اجتماعی را حداقل بگیرها تشکیل می‌دهند؛ لذا تعیین حداقل حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی که جمعیت بیشتری را در بر می گیرد می تواند حائز اهمیت باشد، بالاخص اینکه بر اساس گفته رییس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی استان تهران، میانگین حقوق دریافتی بازنشستگان لشکری بالاتر از میانگین حقوق بازنشستگان کشوری است و میانگین حقوق بازنشستگان کشوری از بازنشستگان تامین اجتماعی بیشتر است.

علی دهقان کیا؛ رییس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی استان تهران در گفتگو با خبرنگار کارآفرین نیوز، میزان افزایش حداقل حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی را به همان میزان افزایش حداقل دستمزد کارگران عنوان کرد و گفت: حداقل حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی به همان میزان ضریبی خواهد بود که دستمزد کارگران افزایش می یابد، بنابراین ۵۷.۴ درصد خواهد بود.

وی در مورد سایر سطوح حقوق بگیران بازنشسته تامین اجتماعی نیز گفت: در این مورد نیز همان ۳۸ درصد به علاوه ۵۰۰ هزار تومانی است که در شورای عالی کار تصویب شده که البته برای اجرای آن هیات دولت باید مجوز صادر کند.

علی دهقان کیا

وی همچنین ادامه داد: علیرغم اینکه در روزهای پایانی سال قرار داریم، اما هنوز تکلیف واگذاری سهام ۸۹ هزار میلیارد تومانی به تامین اجتماعی مشخص نشده است.

دهقان کیا گفت: قرار بود امسال بخشی از بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی پرداخت شود که از این محل اعتباری نیز برای همسان سازی حقوق بازنشستگان اختصاص داده شود، اما تا به امروز تغییر و تحول قطعی در خصوص واگذاری ۸۹ هزار میلیارد تومان سهام به این سازمان انجام نشده است.

رییس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی استان تهران به واگذاری برخی شرکت ها به تامین اجتماعی اشاره کرد و گفت: در دولت قبل، تعدادی از شرکت‌های ورشکسته به تامین اجتماعی واگذار شد که علیرغم سرمایه گذاری که برای آنها صورت گرفت اما هنوز به سوددهی نرسیده اند.

دهقان کیا خاطرنشان کرد: در اجرای ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی، سازمان تامین اجتماعی مکلف است برای تعیین حداقل مستمری بازنشستگان، از کارافتادگی کلی و مجموع مستمری بازماندگان در فواصل زمانی حداکثر سالی یکبار، به دولت مراجعه کند و مصوبه هیات وزیران را اخذ کند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.