عملیات اجرایی ساخت اولین واحدهای مسکونی نهضت ملی مسکن در نیمه دوم سال ۱۴۰۰ آغاز شد و طبق گفته معاون وزیر راه و شهرسازی، از اوایل سال ۱۴۰۱ به تدریج افتتاح واحدها انجام می‌شود.

افتتاح اولین واحدهای مسکن ملی از اوایل ۱۴۰۱

به گزارش کارآفرین نیوز، نهضت ملی مسکن یکی از طرح هایی است که در دستور کار دولت قرار گرفته و بر اساس آن قرار است طی چهار سال، اقدام به ساخت چهار میلیون مسکن شود.

با آغاز به کار دولت سیزدهم، سامانه جامع طرح های حمایتی مسکن (ثمن) به نشانی https://saman.mrud.ir/ از سوی وزارت راه و شهرسازی راه اندازی شد و در آن متقاضیان به ثبت درخواست خود پرداختند.

طبق آیین نامه اجرایی قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن، متقاضی دریافت این نوع مسکن و افراد تحت سرپرستی او باید فاقد زمین یا واحد مسکونی بوده و از ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ از هیچکدام از امکانات نهادهای عمومی غیردولتی مربوط به تامین مسکن استفاده نکرده باشند.

همچنین افراد متاهل و سرپرست خانوار و مردان مجرد بالای ۲۳ سال سن به شرط تاهل در زمان تحویل واحد و زنان خودسرپرست مشروط به داشتن حداقل ۳۵ سال سن و نخبگان علمی و معلولان جسمی و حرکتی و بیماران خاص، مجاز به ثبت نام در این طرح هستند.

بر اساس ماده ۴ قانون جهش تولید مسکن و مصوبه شورای پول و اعتبار، تسهیلات ساخت مسکن در شهرهای مختلف بر اساس سقف های تعیین شده (در شهر تهران ۴۵۰۰ میلیون ریال، در شهرهای بالای یک میلیون نفر جمعیت ۴۰۰۰ میلیون ریال، در مراکز استان ها ۳۵۰۰ میلیون ریال، در سایر شهرها ۳۰۰۰ میلیون ریال و در روستاها ۲۵۰۰ میلیون ریال) با ثبت درخواست در سامانه مذکور و معرفی به بانک های عامل قابل پرداخت است.

مسکن

ثبت‌نام ۵.۲ میلیون متقاضی مسکن تا پایان ۱۴۰۰

عملیات اجرایی احداث اولین واحدهای مسکونی نهضت ملی مسکن در نیمه دوم سال ۱۴۰۰ آغاز شد و اواسط اسفندماه بود که محمود محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی از عملیات اجرایی ۸۶۴ هزار واحد در قالب نهضت ملی و اقدام ملی مسکن خبر داد و اظهار کرد: تاکنون بیش از ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر ثبت نام کرده‌اند.

وی گفت: در مجموع در دو طرح اقدام ملی و نهضت ملی مسکن که با یکدیگر تلفیق شده‌اند بیش از ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر ثبت نام کرده‌اند. از این تعداد ۴۲۹ هزار نفر افراد مجرد بالای ۲۳ سال هستند و بیش از ۸۸ هزار واحد در قالب خودمالکی ثبت نام صورت گرفته است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه بیش از ۸۶۰ هزار واحد به مرحله اجرا رسیده است، اظهار کرد: تعداد واحدهای در حال اجرا در قالب نهضت ملی مسکن ۳۳۰ هزار واحد است. در بخش اقدام ملی نیز ۵۳۴ هزار واحد شروع شده که مجموع این دو طرح به ۸۶۴ هزار واحد در حال اجرا می‌رسد.

وی با بیان اینکه پروژه ها در مراحل مختلف اجرا هستند، گفت: ثبت نام متقاضیان تا پایان سال ۱۴۰۰ انجام شد و بعد از آن تحلیل و پالایش اطلاعات متقاضیان ثبت‌نام شده، تکمیل و نهایی خواهد شد. از اوایل سال ۱۴۰۱ نیز به تدریج افتتاحات انجام می‌شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =