توکن یا ارزهای دیجیتالی رایگانی که از طریق توسعه دهنگان ارز یا یک تارنما برای کاربران ارسال می‌شود، "ایردراپ" است.

"ایردراپ" یا ارز دیجیتالی رایگان

به گزارش کارآفرین نیوز، ایردراپ در معنی عمومی به بسته‌های که در مناطق بحران‌زده از طریق هواپیما انداخته می‌شود، می‌گویند. با این‌ وجود این مفهوم در دنیا ارزهای دیجیتالی بسیار پُر کاربرد است.

در واقع فرایندی که در آن، تیم یک ارز دیجیتالی اقدام به توزیع ارز دیجیتالی رایگان می‌کند، همان ایردراپ است.

این ارزهای دیجیتالی رایگان معمولاً توسط استارت‌آپ‌های مبتنی بر بلاک‌چین توزیع می‌شوند، به بیان دیگر ایردراپ‌ها به‌ مانند بخشی از یک محصول بوده که به‌ صورت رایگان در اختیار افراد قرار می‌گیرد تا جامعه را به سمت خود جلب کند.

ایردراپ

شاید بتوان توزیع رایگان برخی از محصولات مواد غذایی در فروشگاه‌ها را به ایردراپ تشبیه کرد، در واقع مالک محصول با قراردادن، تکه از آن ماده غذایی، اقدام به معرفی محصول خود می‌کند.

البته این نکته را باید در نظر گرفت که ایردراپ با سایت‌های ارائه ارز دیجیتالی رایگان فرق دارد، در واقع از آنجایی که هدف ایردراپ تبلیغ و ترویج یک پروژه است، برای این منظور باید افراد اموری نظیر عضویت در کانال‌های تلگرامی، دنبال‌کردن صفحه اینستاگرام، توییتر و بازپخش برخی از پیام‌ها، دنبال‌کردن صفحه یوتیوب و... را انجام داده و سپس با قرار دادن آدرس کیف پول الکترونیکی خود، مقدار از توکن را دریافت نمایند.

البته این توکن‌ها طی چند ماه ارزشی نداشته و در صورتی‌ که پروژه قابلیت ادامه فعالیت را داشته باشند، ارزش‌گذاری شده و سپس در یک تاریخ معین قابلیت فروش پیدا می‌کند.

ایردراپ

نکته دیگری که در خصوص ایردراپ باید گفت به جذب سرمایه مربوط می‌شود. در واقع پس از انجام این فرایند عرضه اولیه ارز دیجیتالی در بسترهای مختلف صورت می‌گیرد و ایردراپ به‌ عنوان یک شیوه خلاقانه، به‌ جای هزینه‌ها سنگین بازاریابی، امکان فروش توکن را فراهم می‌سازد.

رایگان بودن این فرایند سبب شده است که افراد زیادی ایردراپ‌ها را رصد نمایند، همین امر فضا را به سمت سودجویی نیز هدایت کرده است. در واقع برخی از سودجویان با ایجاد بات‌های ایردراپ غیرواقعی، کلاهبرداری‌های کلانی صورت می‌دهند.

به این صورت که در هنگام انجام فعالیت‌هایی نظیر لایک و ریتوییت، سوالی مبنی بر کد ۱۲ کلمه‌ای کیف پول پرسیده می‌شود، از آنجایی‌ که تنها راه دریافت اطلاعات کیف پول با بهره‌گیری از این کد ۱۲ کلمه‌ای است، لذا کیف پول الکترونیکی افراد هک و موجودی حساب خالی می‌شود، لذا افراد باید توجه داشته باشند که کدهای ۱۲ کلمه‌ای کیف پول را به‌ هیچ‌ وجه در اختیار دیگران قرار ندهند.

با اینکه دریافت ایردراپ رایگان بوده، اما نمی‌توان آن را فرصتی برای سرمایه‌گذاری دانست، در واقع بسیاری از این ایردراپ هم در مراحل مختلف شکست‌خورده و ارزش مادی بالایی کسب نمی‌کنند. به عقیده برخی از تحلیلگران بازار رمزارز، ایردراپ تیری‌درتاریکی بازار رمزارزها بوده که اگر به هدف بنشیند، سود قابل‌توجهی نصیب افراد خواهد کرد.

airdrop

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.