تقریبا همگان اتفاق نظر دارند که جروم پاول؛ رئیس فدرال رزرو خبر قطعی افزایش نرخ بهره را در روزهای آینده اعلام می‌کند.

تعویق اعلام افزایش نرخ بهره؛ عامل سردرگمی بازارها

به گزارش کارآفرین نیوز به نقل از سی ان بی سی، با رسیدن نرخ تورم به ۷.۹ درصد در آمریکا، تحلیلگران پیش بینی می کنند خبر اجرایی شدن افزایش نرخ بهره، در هفته پیش رو منتشر شود.

به نظر می رسد همگان به این اطمینان رسیده اند این بار که تصویر جروم پاول بر صفحه تلویزیون ظاهر شود، قرار است قانون اجرای افزایش نرخ بهره را اعلام و ابلاغ کند.

تریدرهای بازارهای جهانی در انتظار تصمیم فدرال رزرو برای افزایش نرخ بهره، معاملات چندانی انجام نمی دهند.

علاوه بر این، سرمایه گذاران چشم به شرایط ژئوپلیتیک منطقه نیز دوخته اند، شرایطی که موجب نوسانات ریزشی بازارهای سرمایه در دنیا شد.

قرار است گزارش های مهم اقتصادی در هفته پیش رو منتشر شود از جمله گزارش شاخص قیمت تولید کننده در روز سه شنبه، شاخص خُرده فروشی در روز چهارشنبه و آمار مسکن هم روز جمعه آینده.

بازار بورس

وضعیت بازارها در هفته گذشته

شاخص نزدک کامپوزیت در هفته گذشته، یکی از بدترین عملکردهای خود را به نمایش گذاشت و با ۳.۵ درصد کاهش، اوضاع اقتصاد را عریان ساخت.

شاخص S&P ۵۰۰ نیز با ۲.۹ درصد کاهش، تابع روند کاهشی بود. بازار نفت با حدود ۱.۹ درصد، تنها بازیگر روند مثبت بازارهای جهانی بود.

برخی تحلیلگران اقتصادی از چندین مرحله افزایش نرخ بهره در سال جاری سخن می گویند و برخی دیگر از یک مرحله افزایش در سال ۲۰۲۲ و افزایش مجدد نرخ تورم در سال آینده میلادی.

شاخص دلار (DI) در هفته گذشته ۰.۶ درصد بود. این شاخص، ارزش دلار در برابر سبد متشکل ارزی است که ۶ ارز مرجع دیگر را شامل می شود.

در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته، نرخ برابری دلار با ین ژاپن در بالاترین سطح پنج سال گذشته قرار گرفت و تحلیلگران معتقدند این شرایط، از عدم ثبات و ریسک فراوان در اقتصاد حکایت دارد.

این بار سرمایه گذاران جهانی با نگرانی بیشتری، منتظر سخنرانی رییس فدرال رزرو هستند. اما گویی همگان پذیرفته اند که وزنه افزایش نرخ بهره از سایر وزنه ها سنگین تر شده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.