موسسه SonicWall گزارشی منتشر کرد که در آن به افزایش مداوم حملات باج‌افزاری با ۶۲۳.۳ میلیون حمله در سراسر جهان اشاره می‌کند.

افزایش ۱۰۵ درصدی حملات باج افزارها

به گزارش کارآفرین نیوز، تقریباً تمامی تهدیدات نظارت شده، حملات سایبری و حملات دیجیتالی مخرب در سال ۲۰۲۱ از جمله، باج افزار، تهدیدات رمزگذاری شده، بدافزار اینترنت اشیا و سرقت رمزنگاری افزایش یافته‌اند.

بیل کانر، رئیس و مدیرعامل SonicWall، گفت: ‌با افزایش وابستگی به فناوری اطلاعات، حملات سایبری جذاب‌تر و بالقوه فاجعه‌بارتر می‌شوند. ایمن سازی اطلاعات در دنیایی بی حد و حصر یک کار تقریباً غیرممکن است، به خصوص که مرزهای سازمان‌ها همیشه به نقاط پایانی و شبکه‌های بی حد و مرز در حال گسترش هستند.‌

افزایش چشمگیر حملات باج افزار

محققان با جدیت افزایش چشمگیر باج افزار را دنبال کردند و ۳۱۸.۶ میلیون حمله باج افزار بیشتر از سال ۲۰۲۰ را ثبت کردند که ۱۰۵ درصد افزایش داشت، از سال ۲۰۱۹ تاکنون حجم باج افزارها ۲۳۲ درصد افزایش یافته است.

حملات باج‌افزار سطح بالا بر مشاغل، دولت‌های ایالتی و فدرال، مدارس، بیمارستان‌ها و حتی افراد تأثیر گذاشته است، حملات به زنجیره‌های تامین ضربه می‌زند و باعث خرابی گسترده سیستم، زیان اقتصادی و آسیب به افراد می‌شود.

به دنبال روندهای جهانی، همه صنایع با افزایش زیادی در حجم باج افزار مواجه شدند، از جمله دولت (+۱۸۸۵٪)، مراقبت‌های بهداشتی (۷۵۵٪)، آموزش (۱۵۲٪) و خرده فروشی (۲۱٪).

باج افزار

افزایش حملات مخرب سایبری با گسترش بردارهای حملات سایبری

فراوانی و تنوع حملات سایبری هر ساله با افزایش هزینه برای سازمان‌ها در سراسر جهان افزایش می‌یابد. سازمان‌ها و شرکت‌ها به تدریج توسط مجموعه‌ای از حملات سایبری تهدید می‌شوند و بدون دانستن اینکه آن‌ها چیستند یا مجرمان سایبری چگونه کار می‌کنند، محافظت از داده‌های مهم تجاری در برابر حملات سایبری غیرقابل مدیریت می‌شود.

دیمیتری آیراپتوف، معاون معماری پلتفرم SonicWall، گفت: در سال ۲۰۲۱ حملات به شبکه‌ها به شدت افزایش یافت؛ باج‌افزار، سرقت رمزنگاری، بهره‌برداری آسیب‌پذیر، فیشینگ و سایر حملات همچنان سازمان‌ها را در سراسر جهان آزار و تیم‌های امنیتی را تحت تأثیر قرار می‌دهند. درک شکست این حملات و اینکه چرا آن‌ها همچنان موفق هستند و همچنین محرک‌ها و روندهای پشت سر آن‌ها مهم است.‌

بینش در مورد تهدیدات سایبری

مجدداً در سال ۲۰۲۱ اندکی حجم بدافزارها کاهش یافت و سومین سال متوالی کاهش و همچنین پایین ترین سطح هفت ساله را نشان داد. با این حال، افزایش حملات در نیمه دوم سال ۲۰۲۱ تقریباً به طور کامل افت ۲۲ درصدی بدافزاری را که SonicWall در اواسط سال ثبت کرده بود نشان داد و کل کاهش را برای سال ۲۰۲۱ به تنها ۴ درصد رساند این روند نشان می‌دهد که تعداد بدافزارها ممکن است در سال ۲۰۲۲ دوباره بازگردد.

تهدیدات رمزگذاری شده نسبت به سال گذشته ۱۶۷ درصد افزایش یافته است، تعداد حملات رمزگذاری شده در ماه اوت برای اولین بار از مرز یک میلیون عبور کرد، سپس افزایش پیدا کرد و تا پایان سال به ۲.۵ میلیون نفر رسید.

کریپتوجکینگ در سال گذشته به رشد خود ادامه داد و با ۱۹ درصد افزایش در سطح جهان به ۹۷.۱ میلیون رسید که بیشترین حملاتی است که محققان SonicWall Capture Labs تا به حال در یک سال ثبت کرده‌اند.

حجم بدافزار اینترنت اشیا ۶ درصد در سال ۲۰۲۱ افزایش یافت و در پایان سال به ۶۰.۱ میلیون بازدید رسید. اگرچه این خبر خوبی نیست، حداقل بهتر از آنچه بوده است: حجم بدافزار اینترنت اشیا در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰، به ترتیب ۲۱۸ و ۶۶ درصد افزایش یافت. با عدم کاهش سرعت متناظر در تکثیر دستگاه‌های متصل، این نشان می‌دهد که حجم حملات ممکن است در حال کاهش باشد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.