صندوق بین‌المللی پول (IMF)، پیش‌بینی خود را از رشد اقتصادی جهان در سال ۲۰۲۲ میلادی پس گرفت.

عقب‌نشینی دوباره IMF از پیش‌بینی رشد اقتصادی

به گزارش کارآفرین نیوز به نقل از رویترز، رییس صندوق بین المللی پول اعلام کرد پیش بینی پیشین این نهاد از میزان رشد اقتصادی در سال جاری میلادی محقق نخواهد شد.

کریستالینا جورجیوا که ۱۴ مارس در بخش خبری Face the Nation شبکه CBS سخن می گفت اعلام کرد: تحریم های آمریکا و هم پیمانانش، بر اقتصاد روسیه تأثیر شدیدی خواهد داشت و اقتصاد این کشور را به سمت رکود بی سابقه ای پیش خواهد برد.

IMF

رییس صندوق بین المللی پول (IMF) افزود: اثرات جنگ و تحریم ها به کشورهای همسایه و کشورهایی که به منابع انرژی صادراتی روسیه وابسته هستند سرایت خواهد کرد، جنگی که منجر به ایجاد موج جدیدی از مهاجرت پناهجویان شده است که مشابه آن فقط در دوران جنگ جهانی دوم مشاهده شد.

وی تأکید کرد: تحریم ها به عدم دسترسی روسیه به منابع ارزی خود در دنیا و همچنین عدم توانایی در پرداخت بدهی های بین المللی منجر شده است، اما شرایط حاکم بر اقتصاد روسیه، جرقه ای برای آتش بحران اقتصادی در دنیا، دستکم در کوتاه مدت نخواهد بود.

هفته گذشته، صندوق بین المللی پول با پرداخت ۱.۴ میلیارد دلار کمک اضطراری این نهاد به دولت اوکراین موافقت کرد. جورجیوا در پاسخ به سوالی مبنی بر دستیابی روسیه به این مبلغ در صورت پیروزی در جنگ و استقرار دولت دست نشانده گفت: این مبلغ در حساب ویژه ای نگهداری می شود که فقط دولت فعلی اوکراین به آن دسترسی دارد.

سال گذشته پس از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان، صندوق بین المللی پول (IMF) دسترسی دولت جدید را به سرمایه های بین المللی افغانستان مسدود کرد و علت آن را به رسمیت نشناختن طالبان توسط جامعه بین المللی و اوضاع مبهم سیاسی در این کشور عنوان کرد.

رییس صندوق بین المللی پول همچنین اعلام کرد: پیش بینی قبلی این نهاد بین المللی برای رشد ۴.۴ درصدی در سال ۲۰۲۲ نیز به دلیل جریانات اخیر، تحقق نخواهد یافت اما خط سیر اقتصادی همچنان مثبت خواهد بود.

تاثیر جنگ اخیر بر افزایش قیمت کامودیتی ها و تورم افزایشی که منجر به گرسنگی و عدم امنیت غذایی در بخش های وسیعتری از آفریقا خواهد شد از دلایل اصلی عدم تحقق پیش بینی قبلی عنوان شده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.