گزارش بانک مرکزی حکایت از آن دارد که تولید ناخالص داخلی کشور با احتساب نفت و بدون نفت تا پایان آذر ماه نسبت به مدت مشابه سال قبل به ترتیب ۴.۱ و ۳.۴ درصد رشد داشته است.

رشد اقتصادی کشور به ۴.۱ درصد رسید

به گزارش کارآفرین نیوز، بانک مرکزی در جدیدترین گزارش خود، تولید ناخالص داخلی به قیمت پایه (و به قیمت‌های ثابت سال ۱۳۹۵) در فصل پاییز را ۳۵۱۰.۲ هزار میلیارد تومان عنوان کرد که نسبت به مدت زمان مشابه سال ۱۳۹۹ رشد ۵.۷ درصدی را نشان می دهد.

براساس این گزارش رشد عملکرد تولید ناخالص داخلی حاصل تحقق رشد مثبت ارزش افزوده گروه‌های "خدمات"، "صنایع و معادن" و "نفت" به ترتیب ۸.۱، ۳.۸ و ۵.۴ درصد نسبت به دوره مشابه سال افزایش داشته است، نکته منفی این گزارش به گروه کشاورزی مربوط می شود که در سه ماه سوم سال با کاهش ۲.۵ درصدی در عملکرد نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۹ مواجه بوده است.

همچنین در مجموع عملکرد تولید ناخالص داخلی کشور با احتساب نفت ۱۱۰۴۱.۴ هزار میلیارد ریال بوده که نسبت به همین زمان در سال ۱۳۹۹، رشد ۴.۱ درصدی را نشان می دهد. از سوی دیگر عملکرد تولید ناخالص داخلی کشور بدون احتساب نفت نیز ۱۰۰۸۸.۷ هزار میلیارد ریال بوده که در این زمینه نیز رشد ۳.۴ درصدی رخ داده است.

تا پایان نهمین ماه سال، رشد ارزش افزوده گروه‌های خدمات و نفت به ترتیب ۶.۵ و ۱۱.۷ درصد بوده است این درحالی است بخش صنایع و معادن رشدی نداشته ود عملکرد آن صفر بوده است. بخش کشاورزی نیز همچنان عملکرد ضعیفی دارد و رشد اقتصادی آن نسبت به مدت مشابه سال گذشته منفی ۲.۱ درصد بوده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =