وزارت تعاون، کار و رفاه در بخشنامه‌ای که در مورد دستمزد کارگران در سال ۱۴۰۱ صادر کرد، افزایش ۵۷.۴ درصدی حداقل دستمزد و ۳۸ درصدی سایر سطوح را در راستای بهبود سطح معیشت کارگران و حفظ و نگهداشت نیروی کارآمد و ماهر و همچنین عدالت مزدی در کارگاه‌ها اعلام کرد که این افزایش دارای جزییاتی است.

افزایش سایر سطوح مزدی شامل چه کسانی می‌شود؟

به گزارش کارآفرین نیوز؛ شورای عالی کار با حضور سه جانبه نمایندگان دولت، کارگران و کارفرمایان، افزایش دستمزد کارگران در سال ۱۴۰۱ را به میزان ۵۷.۴ درصد اعلام نمود و برای سایر سطوح دستمزدی نیز ۳۸ درصد اضافه حقوق به علاوه ۵۱۵ هزار تومان را درنظر گرفت که هر کدام از آنها دارای جزییات و بخش های دیگری نیز هستند.

پیرو تاکید مقام معظم رهبری بر توجه به "پیوست عدالت" در طرح ها و تصمیمات دولت سیزدهم و همچنین تاکید رییس جمهور بر متناسب سازی حقوق کارمندان و کارگران، شورای عالی کار افزایش ۵۷.۴ درصدی را برای حداقل دستمزد کارگران لحاظ نمود تا بیشترین افزایش دستمزد طی چهار دهه اخیر مصوب شده باشد.

اما حقوق و دستمزد کارگران دارای بخش های مختلفی است که هر یک از آنها نیز تغییراتی داشته است که شامل بن کارگری، حق مسکن، حق اولاد و پایه سنوات می شود.

جزییات افزایش دستمزد

با افزایش ۵۷.۴ درصدی حداقل دستمزد کارگران، حداقل دستمزد کارگران از ۲ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان در سال ۱۴۰۰ به ۴ میلیون و ۱۸۰ هزار تومان برای ماه های ۳۰ روزه و ۴ میلیون و ۳۲۰ هزار تومان برای ماه های ۳۱ روزه افزایش خواهد یافت به طوری که حقوق روزانه ای که در سال ۱۴۰۰ مبلغ ۸۸ هزار و ۵۰۰ تومان بود به ۱۳۹ هزار و ۳۰۰ تومان افزایش یافته است.

دستمزد 1401 کارگران

بر این اساس، بن کارگری یا کمک هزینه اقلام مصرفی که در سال ۱۴۰۰ مبلغ ۶۰۰ هزار تومان بود به ۸۵۰ هزار تومان افزایش یافته است که بطور ماهیانه پرداخت می شود، لذا بن کارگری افزایش ۲۵۰ هزار تومانی یا ۴۱.۷ درصدی داشته است.

همچنین کمک هزینه مسکن یا حق مسکن نیز که در سال ۱۴۰۰ مبلغ ۴۵۰ هزار تومان بود با افزایش ۴۴.۴ درصدی به ۶۵۰ هزار تومان رسیده و حق اولاد برای هر فرزند از ۲۶۵ هزار تومان در سال ۱۴۰۰ به ۴۱۸ هزار تومان در سال ۱۴۰۱ افزایش یافته که این رقم افزایشی معادل ۵۷.۴ درصد داشته است.

توضیح اینکه بن کارگری، حق مسکن و حق اولاد در تمام ماه های سال اعم از ۲۹، ۳۰ و ۳۱ روزه بطور یکسان پرداخت می شود.

از دیگر تغییرات، تغییر در پایه سنوات است که با ۵۰ درصد افزایش، از ۱۴۰ هزار تومان به ۲۱۰ هزار تومان برای سال ۱۴۰۱ رسیده است. پایه سنوات به شرط داشتن یک سال سابقه کار، پرداخت می شود.

در بخشی از بخشنامه وزارت کار آمده است: بر اساس مصوبه مورخ ۱۹ اسفند ۱۴۰۰ شورای عالی کار، از ابتدای ۱۴۰۱ همه کارگران دارای قرارداد دائم و موقت مشمول قانون کار که دارای یک سال سابقه کار شده یا یک سال از دریافت آخرین پایه (سنوات) آنها در همان کارگاه گذشته باشد اعم از اینکه حق سنوات یا مزایای پایان کار خود را تسویه حساب کرده باشد یا خیر، مشمول دریافت پایه سنوات خواهند بود.

با این وصف، حداقل دستمزد ماهیانه کارگران بدون فرزند و بدون سابقه، از ۳ میلیون و ۷۰۵ هزار تومان در سال ۱۴۰۰، به ۵ میلیون و ۶۸۰ هزار تومان در سال ۱۴۰۱ (بدون کسر حق بیمه) افزایش خواهد یافت که در مجموع ۵۳.۳ درصد افزایش یافته است. این رقم برای کارگران با یک فرزند ۶ میلیون و ۳۰۷ هزار تومان و برای کارگران با دو فرزند ۶ میلیون و ۷۲۵ هزار تومان است.

افزایش ۳۸ درصدی سایر سطوح مزدی

اما کارگرانی که در سال ۱۴۰۰ مشمول قانون کار بوده و حقوق پایه و مزد مبنایی بالاتر از حداقل دستمزد داشته اند، به جای ۵۷.۴ درصد، به میزان ۳۸ درصد به حقوق شان اضافه می شود و علاوه بر این، مبلغ ثابت ۵۱۵ هزار تومان نیز به دستمزد آنها اضافه می شود.

دستمزد 1401 کارگران

به طور مثال اگر یک کارگر در سال ۱۴۰۰ دارای حقوق پایه ۴ میلیون تومان بوده، ۳۸ درصد از آن یا مبلغ یک میلیون و ۵۲۰ هزار تومان، به علاوه ۵۱۵ هزار تومان (و همچنین ۲۱۰ هزار تومان پایه سنوات) را باید به ۴ میلیون تومان اضافه کنیم تا دستمزد این کارگر برای سال آینده مشخص شود.

افزایش دستمزد برای سایر سطوح مزدی، در شرایطی ۳۸ درصد (به علاوه ۵۱۵ هزار تومان) در نظر گرفته شده که این میزان در سال ۱۴۰۰، ۲۶ درصد (به علاوه ۲۵۰ هزار تومان) بوده است.

منظور از سایر سطوح مزدی، میزان پایه حقوق و مزدی است که سال گذشته بیش از رقم حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار بوده و شامل آن دسته از مشمولان قانون کار می‌شود که پایه حقوق آنها در سال گذشته بر اساس سنوات و سابقه کار از ۲ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان بیشتر بوده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.