۱۲ سال پس از آغاز طرح مسکن مهر که با هدف حذف قیمت زمین و کاهش هزینه ساخت برای خانه دار کردن اقشار نیازمند عملیاتی شده بود، وزیر راه و شهرسازی می‌گوید به جز تعدادی از واحدهای دارای مشکل، بقیه واحدهای باقیمانده تا پایان سال جاری تعیین تکلیف می‌شوند.

پرونده مسکن مهر بسته می‌شود

به گزارش کارآفرین نیوز، مسکن مهر طرحی بود که در سال ۱۳۸۸ کلید خورد و به عنوان یکی از اصلی ترین برنامه های دولت دهم از آن یاد می شد.

در آن مقطع، دولت وقت با ثبت نام از متقاضیان مسکن به دنبال حذف زمین از هزینه های ساخت و مدیریت بر مراحل ساخت مسکن به منظور کاهش هزینه ها بوده است.

بیش از ۴ میلیون نفر در اواخر دهه ۸۰ برای دریافت واحدهای مسکن مهر ثبت نام کرده بودند و از همان سال نیز پروژه هایی در نقاط مختلف کشور با عنوان مسکن مهر شروع شد.

از سویی دولت در آن زمان با اختصاص منابع بانکی به عنوان تسهیلات، تلاش کرد تا به گروه های متقاضی مسکن مهر در تامین هزینه های خانه دار شدن کمک کند.

دولت در آن سال، با تقویت بخش تعاون در تولید مسکن، به دنبال ایجاد تعاونی های مسکن مهر بود. طی سال های اول آغاز به کار مسکن مهر و همچنین در دولت های بعدی، بخشی از کار انجام شد، ولی تا به امروز پروژه های مسکن مهر به اتمام نرسیده و همچنان بخشی از کار بلاتکلیف مانده است.

اکنون، ۱۲ سال از آغاز عملیات اجرایی این طرح گذشته با این حال، پرونده آن بسته نشده و برخی از متقاضیان این نوع مسکن هنوز موفق به دریافت واحد مسکونی خود نشدند.

در قالب این طرح قرار بود اقشار کم درآمد جامعه صاحب خانه شوند و دولت با واگذاری قطعه زمینی به هر خانواده و فراهم سازی امکان اجاره بلندمدت واحد مربوطه، به حمایت از متقاضیان مشمول برای خانه دار شدن بپردازد.

به تازگی، ۵ هزار و ۵۰۰ واحد قابل افتتاح تعاونی های مسکن مهر در ۳۱ استان کشور به بهره برداری رسید و رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی در این باره اظهار کرد: بخش عمده ای از واحدهای مسکن مهر توسط تعاونی ها در شهرهای مختلف ساخته شده بود که در تحویل واحدها تاخیر داشتند.

وی با بیان اینکه بسیاری از متقاضیان بیش از ۱۰ سال چشم انتظار تحویل واحدهای خود هستند که اصلی ترین مشکل عدم همکاری مدیران تعاونی های مسکن مهر بوده است، گفت: طبق وعده ای که داده بودیم همه واحدهای مسکن مهر بجز تعدادی از واحدهای مسکن مهری که مشکل تعاونی و یا قضایی دارند، تا پایان سال ۱۴۰۰ به بهره برداری می رسند.

قاسمی با بیان اینکه سعی می کنیم با تامین اعتبارات، زیرساخت بخش های باقی مانده مسکن مهر را تعیین تکلیف کنیم، ابراز کرد: اعتبارات صندوق ملی مسکن نیز امسال در بودجه افزایش می یابد و به ۵۰ هزار میلیارد تومان خواهد رسید تا با تامین آن بتوانیم زیرساخت های مسکن مهر در شهرهای مختلف را تکمیل کنیم.

مسکن مهر

وزیر راه و شهرسازی از آغاز عملیات اجرایی ۸۶۰ هزار مسکن خبر داد و گفت:‌ از این تعداد مسکن ملی نزدیک به ۱۰۰ هزار واحد متعلق به نیروهای مسلح است. همچنین برآنیم بر اساس دستور رئیس جمهوری و با منابعی که برای مسکن مهر پیش‌بینی کرده‌ایم، ‌ این مسکن نیز تعیین‌تکلیف شود.

وی با تاکید بر اینکه از تجربه مسکن مهر در امور ساخت نهضت ملی مسکن استفاده خواهیم کرد، گفت: در معماری و شهرسازی در نهضت ملی مسکن، تراکم را به نصف تراکم در مسکن مهر رسانده‌ایم.

لازم به ذکر است، در حال حاضر طرح نهضت ملی مسکن از سوی دولت در مرحله اجرایی قرار گرفته و بر اساس آن قرار است طی چهار سال، چهار میلیون واحد مسکونی ایجاد شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =