بورس در حالی کار خود را در سطح یک میلیون و ۳۶۷ هزار واحد در سال ۱۴۰۰ به پایان رساند که بازدهی این سال بازار سرمایه، برابر با ۴.۵۵ درصد بود.

جزئیات کارنامه سال ۱۴۰۰ بازار سرمایه

به گزارش کارآفرین نیوز، سال ۱۴۰۰ برای بورس پُرفراز و نشیب بود و مسائلی مختلفی از قبیل انتخابات ریاست جمهوری، توافق هسته ای، قیمت ارز، بسته های ده گانه حمایتی دولت و ... بر روی روند آن تاثیر گذار بوده است.

در حالی که شاخص بورس در آخرین روز کاری سال ۱۳۹۹ در ارتفاع یک میلیون و ۳۰۷ هزار و ۶۵۸ واحدی قرار داشت، سال ۱۴۰۰ آغاز شد و بررسی روند اولین ماه سال حکایت از سرخپوشی بورس دارد.

در انتهای ماه شاخص بوررس در ارتفاع یک میلیون و ۲۱۹ هزار و ۶۹۹ واحد و شاخص هم وزن در ارتفاع ۴۳۱ هزار و ۶۷۳ واحدی قرار گرفت تا بازدهی شاخص کل بورس و شاخص هم وزن منفی ۶.۷ و ۱.۸ ثبت شود.

روند حرکت بورس در سال ۱۴۰۰

اردیبهشت ماه پارسال نیز شاخص روند ریزشی خود را ادامه داد، در سایه عدم وجود برنامه مشخص برای بازار سرمایه، شاخص کل بورس ۶۵ هزار واحد ریزش کرد، همچنین بازدهی شاخص هم وزن نیز در این ماه منفی ۸.۴ درصد بود.

بازار سرخپوس در خرداد ماه نیز خودنمایی می کرد و شاخص بورس در انتهای خرداد در سطح یک میلیون و ۱۶۸ هزار و ۵۸۹ واحد قرار گرفت. درمجموع در سه ماه نخست سال شاخص کل بورس بازدهی منفی ۱۰.۶ را ثبت کرد.

شاخص کل با معیار هم وزن و شاخص فرا بورس نیز به ترتیب ۱۵.۸۶ و ۳.۷۳ درصد افت داشتند.

تیرماه ورق بورس برگشت و درسایه مشخص شدن نتایج انتخابات ریاست جمهوری، روند صعودی در بازار حکمفرما شد. در این ماه شاخص بورس ۱۳۵ هزار واحد رشد داشت.

بورس

مرداد ماه نیز بورس در ادامه مسیر سبز خود بود و برخی از تحلیل ها از احیای بازار سرمایه خبر می داد. در این ماه بازدهی شاخص بورس و شاخص هم وزن به ترتیب مثبت ۱۵.۵ و ۸.۱۸ درصد بود.

اما بورس نتوانست به روند صعودی خود ادامه دهد و شهریور به دلیل عدم مشخص بودن برنامه های دولت جدید در خصوص بازار سرمایه، بورس یک دست قرمز شد.

در این ماه شاخص بورس ۱۲۹ هزار واحد افت داشت، با این وجود در مجموع در سه ماه دوم سال بازدهی شاخص بورس، شاخص هم وزن و شاخص فرابورس به ترتیب ۱۸.۶، ۱۲.۳ و ۱۸.۷ درصد بود.

اولین ماه پاییز روند بورس با وجود نوسان شدید مثبت بود و در انتهای ماه شاخص بورس در ارتفاع یک میلیون و ۴۳۶ هزرا و ۳۵۷ واحد قرار گرفت، همچنین شاخص هم وزن و فرابورس نیز به ترتیب در ارتفاع ۳۹۷ هزار و ۲۶۲ و ۲۰ هزرا و ۲۴۷ واحدی قرار گرفتند.

آبان اما بورس درجا زد و روند منفی در بازار حکفرما شد. شاخص کل بورس در این ماه بازدهی منفی ۳.۴ را به ثبت رساند. شاخص کل با معیار هم وزن نیز در آبان ماه ۱۵ هزار واحد افت داشت.

آخرین ماه پاییز شاخص بورس سقوط ۴۰ هزار واحدی را تجربه کرد و بازار سرمایه سرخپوش بود. در مجموع در سه ماه سوم سال، شاخص بورس بازدهی منفی ۴.۹ را تجربه کرد. شاخص هم وزن و شاخص فرابورس نیز در فصل پاییز، به ترتیب ۱۶.۹ و ۱۰ درصد افت داشتند.

دی ماه نیز ادامه روند نوسانی و نزولی بورس بود. در این ماه شاخص کل بازدهی منفی ۲.۹۵ درصدی را ثبت کرد و در نهایت در ارتفاع یک میلیون و ۲۷۹ هزار و ۵۰۵ واحدی قرار گرفت.

بهمن ماه در سایه اخبار مثبت مذاکرات هسته ای و ابلاغ فرامین ده گانه دولت در زمینه حمایت از بازار سرمایه، بورس مثبت شد.

شاخص بورس پس از چندین ماه بازدهی منفی، بازدهی مثبت ۰.۲ درصدی را ثبت کرد. در این ماه شاخص بورس در ارتفاع یک میلیون و ۲۸۲ هزار واحدی، شاخص هم وزن در ارتفاع ۳۲۵ هزار و ۲۸۳ واحد و شاخص فرابورس در ارتفاع ۱۷ هزار و ۵۲۸ واحدی قرار گرفتند.

آخرین ماه سال نیز روند بورس سبز بود و اخبار حمایتی بورس در سال آینده و روند مثبت مذاکرات تاثیر بالایی در این زمینه داشت. در مجموع شاخص بورس در اسفند ماه ۴۲ هزار واحد افزایش یافت.

شاخص بورس در آخرین روز کاری اسفند در سطح یک میلیون و ۳۶۷ هزار و ۲۵۰ واحد قرار گرفت، همچنین شاخص هم وزن و شاخص فرابورس نیز به ترتیب در ارتفاع ۳۴۸ هزار و ۲۶۸ واحد و ۱۸ هزار و ۳۷۸ واحد قرار گرفتند و با این اوصاف بازدهی شاخص بورس در سال ۱۴۰۰ برابر با ۴.۵۵ بوده در حالی که بازدهی بورس در سال ۱۳۹۹ برابر با ۱۵۰ درصد بوده است.

همچنین شاخص هم وزن نیز در سال قبل ۲۰ درصد افت داشته است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =