سخنگوی گمرک گفت: در ۱۱ ماهه سال جاری تجارت ایران با ۱۵ کشور همسایه به ۴۶.۲ میلیارد دلار رسید، در صورتی که در مدت مشابه سال قبل این میزان ۳۲.۴ میلیارد بود که نزدیک به ۱۴ میلیارد دلار افزایش داشته است.

تجارت با همسایگان ۱۴ میلیارد دلار افزایش یافت

به گزارش کارآفرین نیوز، سید روح اله لطیفی در خصوص تجارت ایران با همسایگان بیان کرد: از ابتدای سال تا پایان بهمن ماه، بین ایران و ۱۵کشور همسایه ۹۲میلیون و ۲۵۶هزار و ۲۱۹تن کالا به ارزش ۴۶میلیارد و ۲۴۵میلیون و ۷۱۶هزار دلار تبادل شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۱۶میلیون و ۷۱۲هزار تن کالا و ۱۳میلیارد و ۷۸۳میلیون دلار بیشتر تبادل شده که با رشد ۲۲درصدی در وزن و۴۲درصدی در ارزش همراه بوده است.

وی افزود: سهم صادرات ایران به کشورهای همسایه ۷۰میلیون و ۲۵۹هزار و ۶۳۶تن کالا به ارزش ۲۳میلیارد و ۵۲۸میلیون و ۴۲۸هزار دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۳درصد در وزن و ۲۸درصد در ارزش رشد داشته است.

میزان صادرات به کشورهای همسایه

لطیفی در این خصوص توضیح داد: به ترتیب عراق با هشت میلیارد و ۲۲۲میلیون دلار و رشد ۲۰درصدی، ترکیه با پنج میلیارد و ۶۰۷ میلیون دلار و رشد ۱۵۱درصدی، امارات با یک میلیارد و ۹۱۲میلیون دلار و رشد یک درصدی، افغانستان با یک میلیارد و ۶۵۵میلیون دلار و کاهش ۲۱درصدی و پاکستان با یک میلیارد و ۱۲۹میلیون دلار و رشد ۲۵درصدی، پنج مقصد صادرات کالاهای ایرانی به همسایگان بود.

وی افزود: عمان با ۶۳۸میلیون دلار و رشد ۶۳درصدی، روسیه با ۵۳۹میلیون دلار و رشد ۲۰درصدی، آذربایجان با ۴۹۲میلیون دلار و رشد پنج درصدی، ترکمنستان با ۳۰۰میلیون دلار و رشد ۱۶۰درصدی، ارمنستان با ۲۷۹میلیون دلار و کاهش دو درصدی، قزاقستان با ۱۶۵میلیون دلار و رشد۴۳درصدی، کویت با ۱۳۹میلیون دلار (بدون تغییر)، قطر با ۱۲۵میلیون دلار و کاهش ۲۱درصدی، بحرین با ۸.۱میلیون دلار و رشد ۱۱ درصدی و عربستان با ۴۲۹هزار دلار در رتبه های بعدی خرید کالای ایرانی در بین همسایگان قرار دارند.

واردات از کشورهای همسایه

سخنگوی گمرک گفت: از ابتدای سال تا پایان بهمن ماه، ۲۱میلیون و ۹۹۶هزار و ۵۸۳تن کالا به ارزش ۲۲میلیارد و ۷۱۷میلیون و ۲۸۷هزار دلار، کالای مورد نیاز کشور از طریق کشورهای همسایه تامین شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۶۵درصد در وزن و ۶۲درصد در ارزش افزایش داشته است.

لطیفی در خصوص میزان واردات از همسایگان گفت: امارات با رشد ۷۲درصدی و فروش ۱۴میلیارد و ۵۶۶میلیون دلار، ترکیه با ۴میلیارد و ۷۰۳میلیون دلار و رشد ۲۲درصدی، روسیه با یک میلیارد و ۴۵۱میلیون دلار و رشد ۵۲درصدی، عراق با یک میلیارد و ۴۹میلیون دلار و رشد ۷۸۰درصدی و عمان با ۵۱۵میلیون دلار و رشد ۲۷درصدی، پنج کشور تامین کننده کالاهای مورد نیاز کشور در بین همسایگان بودند.

وی افزود: در ۱۱ماهه سال ۱۴۰۰، پاکستان با ۲۵۱.۶میلیون دلار و رشد ۵۸درصدی، قزاقستان با ۵۶.۳میلیون دلار و رشد ۵۷درصدی، آذربایجان با ۳۵.۸میلیون دلار و رشد ۶۶درصدی، ترکمنستان با ۳۰میلیون دلار و رشد ۶۴درصدی، ارمنستان با ۱۸.۲میلیون دلار و رشد ۲۱درصدی، افغانستان با ۱۷.۹میلیون دلار و رشد ۴۷۶درصدی، کویت با ۱۳.۳میلیون دلار و رشد۹۴درصدی، قطر با ۷.۸میلیون دلار و کاهش یک درصدی و بحرین با ۱.۴میلیون دلار و رشد ۳۷۹درصدی به ترتیب دیگر تامین کنندگان کالاهای مورد نیاز کشور در بین همسایگان بودند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =