Qakbot یا ( Quakbot یا QBOT) یک تروجان بانکی است که برای سرقت اطلاعات شخصی طراحی شده و مجرمان سایبری این ویروس را با استفاده از کمپین‌های ایمیل اسپم گسترش می‌دهند.

Qakbot همچنان قربانی می‌گیرد

به گزارش کارآفرین نیوز، Qakbot از سال ۲۰۰۸ قربانی گرفته، از آنجا که از آغاز به عنوان یک تروجان بانکی طراحی شده برای سرقت نام‌های کاربری و کلمه عبور، بدافزار به طور مداوم توانایی‌های جدیدی را اضافه کرده و آن را خطرناک‌تر و موثرتر می‌کند.

Qakbot به این صورت کار می‌کند که با شنود ایمیل‌های فرد قربانی، اطلاعاتی از مخاطبینی که بیشترین مکالمه را با او داشته‌اند به دست می‌آورد. بعد در فرصت مناسب، ایمیلی از طرف یکی از افرادی که قربانی به او اعتماد دارد می‌فرستد و قربانی را ترغیب می‌کند که برروی لینکی که داخل ایمیل هست کلیک کند و با این کار کل دسترسی گوشی یا سیستم خود را در اختیار مهاجم قرار می‌دهد.

به خاطر داشته باشید که جنایتکاران با استفاده از پیام های مختلف فریبکارانه از کنجکاوی کاربران سوء استفاده می کنند، مانند "شما یک قرعه کشی کسب کرده اید"، "شما یک بسته دریافت کرده اید" و غیره. حملات Qakbot به صورت خودکار، از طریق رایانه‌های آلوده ویندوز افرادی که قبلا به طور ناخودآگاه قربانی شده‌اند، پخش می‌شود.

بنابراین، کاربران باید مراقب ایمیل‌های غیر معمول باشند، حتی اگر از مخاطبین شناخته شده آن ایمیل را دریافت کنند، زیرا ممکن است پیام ها آلوده به Qakbot باشد. در صورت دریافت ایمیل حاوی لینک به هیچ عنوان بر روی لینک کلیک نکنید.

بعد از دریافت ایمیل مشکوک بهترین کار این است که با فرستنده تماس گرفته تا از صحت ایمیل اطمینان حاصل نمایید. محققان سایبری می‌گویند که Qakbot قصد دارد فایل مخرب را قبل از باز کردن ایمیل روی سیستم شما نصب کنند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.