بازار ارز در سال ۱۴۰۰ تلاطم‌ها و افت و خیزهای قیمتی زیادی را تجربه کرد، با این حال در مجموع سال گذشته دلار کمتر از هزار تومان و یورو نیز کمتر از ۳۰۰ تومان رشد قیمت نسبت به سال ۹۹ را به ثبت رساندند.

تحولات ۱۲ ماهه نرخ دلار و یورو در بازار

به گزارش کارآفرین نیوز، روند افزایش قیمت دلار و یورو در ایران همواره وجود داشته، اما در شرایط غیر تحریمی این روند آهسته تر بوده است.

در سال ۱۴۰۰ نیز به دلیل مسائل تحریمی و ضعف در برنامه های اقتصادی نرخ ارز در کشور نوسان شدیدی را تجربه کرد، به گونه ای که دلار در صرافی ملی از ۲۲ هزار تومان تا ۲۷ هزار تومان در نوسان بوده است.

در آخرین روز کاری سال ۱۳۹۹ قیمت دلار در صرافی ملی ۲۴ هزار و ۴۵ تومان و قیمت یورو ۲۸ هزار و ۴۷۹ تومان بود که در فروردین ماه ۱۴۰۰ این روند نزولی شد.

روند نرخ دلار در بهار ۱۴۰۰

در انتهای فروردین سال گذشته دلار با افت ۶۰۰ تومانی در سطح قیمتی ۲۳ هزار و ۴۴۳ تومان و یورو در سطح ۲۸ هزار و ۵۱ تومان قرار گرفت.

روند کاهش قیمت ارز در اردیبهشت نیز مشاهده شد و در این ماه شاهد کمترین قیمت دلار در سال بودیم. در انتهای اردیبهشت دلار ۲۲ هزار و ۳۴۸ تومان و یورو ۲۷ هزار و ۶۹ تومان ارزش داشتند.

از خرداد اما روند افزایش قیمت در بازار ارز حکمفرما شد و تا مرداد ماه این روند در بازار مشاهده شد.

در انتهای خرداد پارسال، دلار با افزایش یک هزار و ۴۰۰ تومانی نسبت به اردیبهشت در سطح قیمتی ۲۳ هزار و ۷۱۰ تومان قرار گرفت.

دلار

یورو نیز افزایش یک هزار و ۸۰۰ تومانی را تجربه کرد و ۲۸ هزار و ۸۸۶ تومان معامله شد.

در انتهای تیر و انتهای مرداد نیز به ترتیب دلار در صرافی ملی ۲۴ هزار و ۵۹ تومان و ۲۶ هزار و ۷۲۹ تومان قیمت خورد.

وضعیت نرخ ارز در تابستان ۱۴۰۰

یورو نیز جهش قیمتی عجیبی داشت و در انتهای مرداد ۳۱ هزار و ۴۱۷ تومان قیمت خورد که نسبت به انتهای خرداد دو هزار و ۵۰۰ تومان گران تر شده بود.

شهریور برای دلار کاهشی و برای یورو افزایشی بود و دلار افت اندک ۱۰۰ تومان را تجربه کرد. در این ماه یورو نیز ۱۰۰ تومان افزایش قیمت پیدا کرد.

در مجموع در شش ماه نخست سال ۱۴۰۰، دلار و یورو به ترتیب رشد ۱۰.۷ و ۱۰.۹ درصدی نسبت به انتهای سال ۱۳۹۹ داشتند.

تغییرات نرخ ارز در پاییز سال قبل

پاییز فصل افزایش قیمت دلار تحت تاثیر اخبار عدم مذاکرات هسته ای بود به گونه ای که دلار در مهر ماه ۱۰۰ تومان نسبت به شهریور گران تر شد.

یورو اما در جهت معکوس حرکت کرد و به سطح قیمتی ۳۰ هزار و ۸۸۸ تومان رسید.

آبان نیز به مانند مهر ماه دلار و یورو در جهت عکس هم حرکت کردند. در انتهای این ماه دلار ۲۶ هزار و ۸۰۵ تومان و یورو ۳۰ هزار و ۵۶۲ تومان معامله می شدند.

بررسی روند آخرین ماه پاییز سال قبل نشان داد که دلار و یورو هر دو در این ماه صعودی بودند، در این ماه دلار ۶۰۰ تومان و یورو ۱۵۰ تومان نسبت به آبان ماه رشد قیمتی داشتند.

دی و بهمن ماه تحت تاثیر اخبار مذاکرات هسته ای و آزاد شدن بخشی از منابع بلوکه شده کشور روند ارز منفی شد و شاهد کاهش قیمتی در صرافی ملی بودیم.

وضعیت نرخ ارز در زمستان ۱۴۰۰

در دی ماه دلار ۲۵ هزار و ۵۶۲ تومان و یورو ۲۹ هزار و ۳۷۷ تومان قیمت خورند که نسبت به ماه قبل به ترتیب ۶.۷ و ۴.۳ درصد افت داشتند.

بهمن ماه نیز ریزش قیمت ارز ادامه داشت و انتهای بهمن ماه ارزش دلار ۲۴ هزار و ۷۳۱ تومان و ارزش یورو ۲۸ هزار و ۵۸۳ تومان بود.

اسفند با وجود برخی از اخبار منفی از مذاکرات هسته ای و جنگ روسیه و اوکراین بازار ارز ثابت بوده و در آخرین روز کاری اسفند دلار در صرافی ملی ۲۴ هزار و ۹۵۴ تومان و یورو ۲۸ هزار و ۱۸۲ تومان قیمت خورد.

در مجموع در سال ۱۴۰۰ دلار نسبت به سال گذشته ۹۰۹ تومان رشد و یورو ۲۹۷ تومان افت قیمت داشتند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =