کاری که بیشتر تولیدکنندگان و تجار به ویژه در زمان بروز تورم انجام می‌دهند این است که قیمت کالاهای خود را مرتبا افزایش دهند، با این حال سرنوشت برادران آلبرشت نشان می‌دهد که در ارزان‌فروشی نیز سود وجود دارد؛ آن هم از نوع فراوان‌.

برادران آلبرشت؛ میلیاردرهای ارزان فروش!

به گزارش کارآفرین نیوز؛ در دنیای سوپرمارکت های ارزان فروش باید برادران آلبرشت، کارل آلبرشت و تئو آلبرشت، را پادشاهانی بدون تاج و تخت دانست که در مجموعه فروشگاه های آلدی سودهای زیادی با ارزان فروشی به دست آوردند تا در کشور آلمان در رده اول ثروتمندترین ها قرار بگیرند و در یک دهه پیش، مجله فورچون، آنها را در رده سوم ثروتمندترین های جهان قرار داد.

برادران آلبرشت کاسبی های کوچکی داشتند که به قدرت برتر سوپرمارکت های ارزان فروش در دنیا بدل شدند و بدون آن که حامی و بستر مناسبی داشته باشند به سرعت رشد کردند.

ایده تخفیف‌های موردی و کوتاه مدت

این دو برادر در دهه دوم قرن بیستم به دنیا آمدند که کارل دو سال از تئودور بزرگتر بود. پدرشان معدن کار بود و بعد به یک کارگر کم درآمد در کارخانه تولید نان تبدیل شد و مادرشان هم یک مغازه کوچک خواروبار فروشی را اداره می کرد.

برادران آلبرشت پس از گذراندن دوره متوسطه وارد حرفه مادر شدند و به مغازه داری پرداختند و راه و رسم تجارت خواروبار را یاد گرفتند تا اینکه با آغاز جنگ، هر دو برادر راهی جبهه شدند و در ارتش خدمت کردند تا آن زمان کسی نمی توانست آینده این دو برادر را پیش بینی کند.

فروشگاه های آلدی ALDI

پس از جنگ، با اصلاحات پولی، در زندگی هر دو برادر تحول ایجاد شد تا جایی که در ۱۹۴۸ زندگی جدیدی را شروع کردند و اولین مغازه خواروبارفروشی خود را تاسیس نمودند و به مدت کوتاهی آن را به فروشگاه زنجیره ای تبدیل کردند.

آنها معتقد بودند که برخلاف روند موجود که مبتنی بر تخفیف قائل شدن در خریدهای انبوه و طی زمان طولانی بود باید تخفیف ها به صورت موردی و کوتاه مدت باشد.

چیزی که شهرت فروشگاه های آلدی را زیاد کرد ارزان بودن کره در این فروشگاه ها بود به طوری که در هیچ جای آلمان نمی شد کره را با این قیمت خرید. محصولاتی که مشتریان زیادی داشتند و هر شب سفارش هایشان در انبار فروشگاه تخلیه می شد.

آلبرشت ها چنان جسور بودند که محصولات فاسدشدنی را با اطمینان از فروش، درون یخچال نمی گذاشتند و تعداد ویترین های یخچالی آنها بسیار کم بود.

تاسیس فروشگاه مانند قارچ

ظرف مدت ۱۰ سال در ناحیه صنعتی روهر تعداد زیادی از شعبه های آلدی مانند قارچ از زمین بیرون آمدند و پس از مدتی، تعداد کل شعبه ها به بیش از ۳۰۰ شعبه رسید و بازار شرکت از ۱۰۰ میلیون مارک فراتر رفت.

این دو برادر از دهه ۶۰ به بعد توانستند لقب ارزان فروش های ملی را به دست بیاورند به طوری که نه تنها موسسات ارزیابی بلکه مشتریان هم معتقد بودند که در این فروشگاه ها می توان با قیمت پایین به کیفیت بالا دست پیدا کرد.

فروشگاه های آلدی ALDI

البته برادران آلبرشت کالاهایی که توسط موسسه های کنترل کیفی، نمره کمتر از رضایتبخش را دریافت می کردند بدون تعارف، کنار می گذاشتند این کار باعث شد که در شعبه های جنوبی آلدی تنها ۶۰۰ کالا و در شعبه های شمالی ۷۵۰ کالا عرضه شود.

آلدی چنان رشد کرد که در بسیاری از رشته های تخصصی به قدرت اول بازار بدل شد و فروش سهام آلدی این امکان را ایجاد کرد تا در بخش های مختلف، آلدی به قدرت اول بازار تبدیل شود تا جایی که بزرگترین فروشنده رایانه های شخصی در آلمان شد و ۶۰ درصد بازار را در اختیار گرفت.

گروگانگیری ۷ میلیون مارکی

عدم اظهارنظر برادران آلبرشت در مورد موضوعات مختلف از جمله زندگی شخصی باعث شده که در رسانه ها چیز زیادی آز این برادران منتشر نشود تا در عین ثروت، به شهرت زیادی نرسند. تنها ماجرایی که آنها داشتند گروگان گرفته شدن برادر کوچکتر بود که در سال ۱۹۷۱ ربوده شد و ۱۷ روز طول کشید تا اینکه برادر بزرگتر مجبور شد ۷ میلیون مارک به گروگان گیران بدهد تا قضیه خاتمه یابد.

فروشگاه های آلدی ALDI

برادران آلبرشت آلمان را بین خودشان تقسیم کردند به طوری که نیمه شمالی در اختیار تئو برادر کوچکتر و نیمه جنوبی در اختیار کارل برادر بزرگتر قرار گرفت تا توانستند مجموعا صاحب ۳۵۰۰ شعبه در کشورهای مختلف بشوند و امپراتوری آنها در یک دهه پیش حدود ۱۰ میلیارد یورو سرمایه را برای آنها بیاورد و سود آنها فقط در سال ۲۰۰۰ بالغ بر نیم میلیارد یورو شد.

آلدی شمال مختص بازارهایی چون بازار بلژیک، هلند، لوکزامبورگ، فرانسه، اسپانیا، پرتغال و دانمارک است. آلدی جنوب هم بازارهای ایالات متحده آمریکا،‌ استرالیا، بریتانیا، ایرلند، سوییس، اسلوونی و غیره را پوشش می‌دهد.

برادران آلبرشت از سال ۲۰۰۲ در حالی خود را از اداره آلدی کنار کشیدند که در بیش از ۶۰ کشور جهان دارای شعبات متعدد بوده و به مرور آنها را به بیش از ۸ هزار شعبه افزایش داده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =